• Mardin19 °C
  • Diyarbakır19 °C
  • Batman20 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsot Biberinin Dünyaya Reklamı Yapılacak
28 Haziran 2016 Salı 18:28

İsot Biberinin Dünyaya Reklamı Yapılacak

Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 'Urfa İsot Biberinin Özelliklerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması'...

Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 'Urfa İsot Biberinin Özelliklerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması' projesinin sonuçları açıklandı.

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen sonuç toplantısına GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ile proje sonuç raporunu hazırlayan öğretim görevlileri katıldı.

Proje kapsamında Şanlıurfa isot biberinin ayırt edici niteliklerini belirleyip, pazarlama kapasitesi ve markalaşma potansiyeline destek sağlayarak bu ürünün üretimi ile uğraşan aile veya işletmelerin ekonomik gücünün artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

İsotun, Urfa’nın çok özel bir ürünü olduğunu belirten GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, “İsot ile ilgili Urfa’da resmi bir çalışma yok. Analizleri yapılmış başka çalışmalar duyduk ama Harran Üniversitesi ile isotu böyle derinlemesine değerlendirelim istedik. 18 aylık bir çalışma gerçekleştirdik. Hedefimiz, isotla ilgili tam gerçekleri ortaya çıkartmaktır. Bunun sonucunda kendimizi ona göre ayarlayarak pazar potansiyelini artırmak ve isotun bir ölçüde tanınmasını sağlamak istiyoruz. Daha çok çiğ köftede kullanılan bir biber türü olarak biliniyor. İsot, hem kuru hem yaş olarak tüketilebilen bir biber türüdür.” dedi.

Hedefin, isotu tanıtmak olduğunu belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın da “İsotu herkes tanıtır, reklamını herkes yapar da Amerika’daki bir adam internete girdiğinde isot nedir? Dese, what is this isot? Diye yazsa, pek bir şey bulamaz. Şu anda internete bir kişi girse, isotu, 'Urfa’da keyif veren bir biber türüdür' olarak bulur ancak bu bizim için yeterli değildir. İsot, çok devalar içeren bir madde. Biz bunun dünyaya reklamını yapmak istiyoruz. İsotun hangi hastalığa iyi geldiğini bilebilmek için isotun iç yapısının bilinmesi gerekir. Hocalarımız isotun içerisindeki fiziksel ve kimyasal maddeleri inceledi.” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 214 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA