• Mardin18 °C
  • Diyarbakır17 °C
  • Batman19 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmail Türüt, Mesama Geri Dönmek İçin Dava Açtı
06 Haziran 2016 Pazartesi 15:43

İsmail Türüt, Mesam'a Geri Dönmek İçin Dava Açtı

Katıldığı bir televizyon programında küfürlü ifadeler kullandığı gerekçesiyle MESAM'dan ihraç edilen, Karadenizli türkücü İsmail Türüt, kararın iptali için dava açtı. İhraç kararının iptalini isteyen Türüt, dava dilekçesinde...

Katıldığı bir televizyon programında küfürlü ifadeler kullandığı gerekçesiyle MESAM'dan ihraç edilen, Karadenizli türkücü İsmail Türüt, kararın iptali için dava açtı. İhraç kararının iptalini isteyen Türüt, dava dilekçesinde “Eleştirimle küfür etmedim. Halk dilinde sıkça söylenen bir deyimi kullandım. Masumane söylediğim bir cümle yüzünden yönetimin rahatsız olmasına anlam veremedim ve hakaret amacıyla konuşmadım” görüşlerin yer verdi. Türüt'ün avukatı da müvekkilinin düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde düşüncelerini aktardığını iddia etti.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne verilen dava dilekçeinde kısa adı MESAM olan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin müzik eserleri alanında faaliyet gösteren ve üyelerinin haklarını koruyan bir meslek kuruluşu olduğu, İsmail Türüt'ün de diğer yüzlerce sanatçı gibi MESAM üyesi olduğu ifadeleri yer aldı.

İsmail Türüt 1 Mayıs 2015 tarihinde katıldığı Beyaz TV’de yayınlanan ‘Söylemezsem Olmaz’ adlı programda, söz MESAM ve MÜYORBİR’den açılınca İsmail Türüt, “MÜYORBİR’de de MESAM’da da hırsızlar var. Ben bu ülkede en çok Karadeniz türküleri çalınan, okunan adamım. Bana paralar yolluyorsunuz. Alın o parayı ..... ....... .... .... Ananıza… Babanıza verin. Biz dilenci değiliz. Üç ayda bir 1 milyar…Komik komik rakamlar. Ayıp size, yazıklar olsun…” ifadelerini kullandı. Bu sözleri nedeniyle MESAM Yönetim Kurulu’na sevk edilen Türüt, uyarı, kınama, hak mahrumiyeti cezası verilmesinin ardından oy birliğiyle üyelikten ihraç edildi. MESAM yönetimi , Türüt hakkında suç duyurusunda bulunma hakkının da bulunduğunu ihraç kararında açıkladı.

"MASUMANE SÖYLEDİĞİM BİR CÜMLE"

MESAM'dan ihraç edilmeden önce savunması istenen İsmail Türüt'ün savunmasında, MESAM’ın 20 yıldır hak ettiği telifleri toplayamadığını, yaptığı lisans anlaşmalarını tahsil edemediğini ve üyelerin haklarını asgari düzeyde bile koruyamadığını söylediği, telif dağıtımlarının hiçbir zaman adil ve şeffaf olmadığını, teliflerin yüzde 85’inin editör, dizi, reklam ve jenerik yapanlara verildiğini ve bu nedenle söz yazarı ve bestecilerin hep mağdur olduğunu dile getirdiği öğrenildi.

Tahsil edilen paranın yüzde 65’inin havuza atıldığını belirten İsmail Türüt, programdaki sözleri için ise “Ben yaptığım eleştiri ile küfür etmedim. Halk dilinde sıkça söylenen bir deyimi kullandım. Sosyal medyada buna benzer birçok ifade, resim ve videolar var. Masumane söylediğim bir cümle yüzünden yönetim kurulunun rahatsız olmasına anlam veremedim. Yazıların yanında benim ifadelerim çok hafif. Söylediklerim karalama amaçlı değil. Hakaret amacıyla konuşmadım. Konuştuğum sözler, yıllardır hakkını alamamış ve içinde biriken mağdur eser sahibi psikolojisi ruh haliyle konuştuklarımdan ibaret. Sözlerim kişilere ve kurumlara hakaret nitelikli değildir” ifadesini kullandı.

"TAMAMEN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE DÜŞÜNCELERİN AKTARILMASIDIR"

Mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde MESAM’ın verdiği kararın hukuka aykırı olduğu ileri süren İsmail Türüt’ün avukatı Hasan Kakşi, “Müvekkilimin eleştirileri incelendiğinde hiçbir hukuka aykırı beyan ve ifade mevcut değildir. Tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde düşüncelerin aktarılmasıdır. Bu düşünceler, müvekkilimin hak kaybına uğramış olmasından kaynaklıdır. Yani mağdur edilen müvekkilim İsmail Türüt’tür. İhraç kararının kanuna aykırılığı açıktır. Müvekkilim aleyhinde verilen kararlar hukuka aykırıdır. Üyelikten çıkarma ile uyarma ve kınama cezası kararının iptaline karar verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 118 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA