• Mardin17 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşitme Kaybınız İçin Doğru İşitme Cihazını Seçin
09 Mayıs 2016 Pazartesi 17:18

İşitme Kaybınız İçin Doğru İşitme Cihazını Seçin

Odyometrist Harun Yılmaz, kulağında işitme ya da anlama kaybı olanların mutlaka bir işitme testinden geçmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, doktorun işitme cihazı tavsiye ettiği hastaların başta ses yükselticiler olmak üzere ucuz işitme cihazından...

Odyometrist Harun Yılmaz, kulağında işitme ya da anlama kaybı olanların mutlaka bir işitme testinden geçmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, doktorun işitme cihazı tavsiye ettiği hastaların başta ses yükselticiler olmak üzere ucuz işitme cihazından uzak durmaları konusunda uyararak, işitme kaybına en uygun işitme cihazını kullanmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Odyometrist Harun Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada işitme cihazı almak için öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesi gerektiğini ifade etti. Yılmaz, şunları kaydetti: “Eğer daha önceden doktor tarafından işitme cihazı önerildi ise veya hali hazırda işitme cihazı kullanılıyor ise doğrudan işitme merkezine de başvurulur, fakat asıl olan uzman bir hekimin tavsiyesidir. Kulak, boğaz, burun doktoru işitme kaybından şüphelendiyse, işitme testi yapılması için ilgili odyolog ya da odyometriste yönlendirecektir. İşitme testi sonucunda işitme kaybınız var ise doktorunuz işitme cihazı tavsiye edebilir. İşitme cihazı kullanmanız önerildiyse hiç zaman kaybetmeyiniz."

SGK (SSK, Bağ-Kur, Yeşil Kartlı) güvence kapsamında olanların işitme cihazı bedeli üzerinden belirlenen ücreti geri alabildiklerine dikkat çeken Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: “İşitme cihazı bedelinin SGK tarafından geri ödenebilmesi için kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumlarınca en az bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzman hekiminin yer aldığı Sağlık Kurulu Raporu’nun düzenlenmiş olması gerekiyor. SGK 18 yaş üzeri kişiler için brüt 550 TL işitme cihazı geri ödemesi yapmaktadır. SGK'lının emekli veya çalışan olmasına göre yüzde 10 veya yüzde 20 katkı payı kesilir. Çocuklar için yapılan brüt geri ödemelerin miktarları ise 0-4 yaş çocuklar için 990 TL, 5-12 yaş arasındaki çocuklar için 880 TL, 13-18 yaş arası gençler için 825 TL. 18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK geri ödemesi iki katına çıkmaktadır. 18 yaş üzeri yetişkinlerde ise önce bir cihaz verilerek 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp geri ödeme alınabilmektedir.”

UCUZ SES YÜKSELTİCİLERDEN UZAK DURUN

“İşitme cihazınızı seçerken işitme kaybınız, yaşınız ve hayat tarzınız göz önüne alınmalıdır.” diyen Odyometrist Harun Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “İşitme cihazı kadar, yapılacak uygulama da çok önemlidir. Konusunda eğitimli ve yetkin kişilerce işitme cihazına ayarlama yapılmalıdır. İşitme cihazınızı mutlaka size satış sonrası da destek vereceğinden emin olduğunuz merkezlerden almalısınız. Yozgat’ta bu alanda ilk işitme merkezi olan Yozgat İşitme Merkezi her zaman uzman kadrosu ile en doğru işitme cihazını uygulayarak hastalarının memnuniyetini ölçü edinmiştir. Bizim hastalarımıza tavsiyemiz kesinlikle ucuz ses yükselticiler ve işitme kaybına uygun olmayan yine ucuz işitme cihazlarından uzak durmalarıdır. Bu konuda her zaman hastalarımızı en doğru şekilde yönlendiriyoruz. Dünya kalitesi markalarımızla işitme kaybı yaşayan tüm hastalarımıza aynı gün çözüm üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 112 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA