• Mardin9 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnme En Çok Gençleri Tehdit Ediyor
09 Mayıs 2016 Pazartesi 14:18

İnme En Çok Gençleri Tehdit Ediyor

Türkiye’de ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan inme, günümüzde sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle en çok gençleri tehdit ediyor. Doç. Dr. Yakup Krespi, sağlıklı bir beslenme programı ve fiziksel aktivite ile inme riskine karşı...

Türkiye’de ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan inme, günümüzde sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle en çok gençleri tehdit ediyor. Doç. Dr. Yakup Krespi, sağlıklı bir beslenme programı ve fiziksel aktivite ile inme riskine karşı tedbir alınabileceğini söyledi.

Memorial Şişli İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, konu hakkında bilgiler verdi. Krespi, "Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi inme ile karşı karşıya kalıyor. Kalıcı sakatlığa yol açan hastalıkların başında gelen inme, sağlıksız yaşam tarzının yaygınlaştığı günümüzde genç yaşlarda daha sık görülüyor. İnme hastalarının yarısı 40 yaş altı." diye konuştu.

‘İNMEYE NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİNDEN KORUNUN’

'İnme' adı ile bilinen felcin, çoğunlukla beynin bir bölgesinin oksijen ve şeker ihtiyacını sağlayan kan akımının aniden kesintiye uğramasıyla ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Yakup Krespi, “Beyin dokusu içine kanama ile de ortaya çıkabiliyor. Kalp krizinden esinlenerek bu duruma 'beyin krizi' adı da veriliyor. Bu durumda beyin hücrelerinde geçici veya kalıcı bir hasar oluşuyor. İskemik inme, beyin damarını tıkayan pıhtı sonucu, beyne giden kan akımının azalması veya durması ile oluşuyor. İnmelerin yüzde 85’i bu gruba giriyor. Çoğunlukla kalıcı hasara ve fonksiyon kaybına yol açıyor.” diye konuştu.

‘GENÇLERDE SIK GÖRÜLÜYOR’

Yaşlı hastalığı olarak bilinen hastalığın, risk faktörlerinin yaygınlaşmasıyla günümüzde daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Krespi, “Genç yaşta ortaya çıkan inmelerin yaş aralığı 15-50. Türkiye’de, felç gelişen bireyler Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerine göre daha genç yaşta inmeyle yüz yüze geliyor. Ülkemizde inme hastalarının yarısı 40 yaşın altında. 45 yaşına kadar kadın ve erkekler arasında inme geçirme riski açısından fark yok. Genç kadınlarda damar yırtıkları (disseksiyonlar) ön planda izlenirken, genç erkeklerde damar sertliğine bağlı felçler daha sık görülüyor.” şeklinde konuştu.

SİGARA VE FAZLA KİLOLARA DİKKAT

İnmenin; yaş, cinsiyet ve ırk gibi değiştirilemeyen risk faktörleri dışında, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, ritim bozukluğu ve beyni besleyen damarların daralması gibi değiştirilebilir faktörleri olduğunu ifade eden Doç. Dr. Krespi, inmeden korunmak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı: “Sigara kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı alkol kullanımı bu risk faktörlerinin geliştiği zemine yol açıyor. İnmeye karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmaya başlanması çok önemli. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, sigara ve alkolden uzak durmak, gün içerisinde yeterli oranda fiziksel aktivitede bulunmak, stres düzeyini en aza indirmek, düzenli Sağlık kontrolleri yaptırmak inmesiz bir yaşam için alınması gereken tedbirler arasında yer alıyor.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 89 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA