• Mardin11 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman14 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmgeyle Anlattığı Hastalık Birinci Oldu
03 Temmuz 2016 Pazar 16:53

İmgeyle Anlattığı Hastalık Birinci Oldu

Çok sayıda hastalığın görselleriyle anlatıldığı ‘İmgelerle Hastalıklar 2016’ yarışmasında 21 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Merve İsmihan İnan birinci oldu. ‘Giardiazis’ görseliyle birinci olan İnan’ın aynı yarışmada...

Çok sayıda hastalığın görselleriyle anlatıldığı ‘İmgelerle Hastalıklar 2016’ yarışmasında 21 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Merve İsmihan İnan birinci oldu. ‘Giardiazis’ görseliyle birinci olan İnan’ın aynı yarışmada kendisinden esinlenerek çizdiği ‘alerjik nezle’ görseli ise üçüncülüğü elde etti.

Biruni Üniversitesi tarafından hastalıkları imgelerle anlatarak görsel sanatların tıp eğitiminde kullanımını teşvik etmek, tıbbi-görsel eğitim materyallerini artırmak tıp eğitiminin daha keyifli, daha kolay şekilde akılda kalıcılığını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘İmgelerle Hastalıklar 2016’ yarışmasına Türkiye genelinden birçok üniversiteden 116 imge katıldı.

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Merve İsmihan İnan ‘Giardiazis’, Hafsa Çağdır, ‘Alzheimer Hastalığı’ görseliyle birinciliği elde ederken, Yeşim Kutlutürk ‘Raşitizm’, Süleyman Sezer Yüksel ‘Çölyak Hastalığı’ görseliyle ikinci, Merve İsmihan İnan ‘Alerjik Nezle’, Elif Ovalı ise ‘Şizofreni’ görseliyle üçüncü oldu. Dereceye girenlere para ödülü takdim edildi.

Yarışmada hem birinci hem de üçüncülüğü elde eden İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Merve İsmihan İnan, “Yarışmanın aslında benim hoşuma giden yanı tıbbi literatürün görsel alanda zenginleşmesine katkı sağlaması oldu. Bunun tıp eğitimi açısından faydalı olacağını inanıyorum çünkü kuru kuru sıkıcı bir şekilde okuyup öğrenmeye çalıştığımız hastalıkları biz bu tarz işte medikal illüstrasyonlarla karikatürlerle, afişlerle bu tarz resimlerle daha eğlenceli daha renkli bir hale getirebiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

Eğitim hayatına 4,5 yaşında başlayan 21 yaşında tıp fakültesi son sınıf öğrencisi olan İnan, aynı yarışmada hem birinci hem de üçüncü olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

İnan, çizdiği imgelerle verdiği bilgiye ilişkin şunları söyledi: “Birinci olan imgede, ‘Giardiazis’ diye bir bağırsak parazitinin tedavi sürecini anlatmaya çalıştım. Biraz mizahi ögeler katarak daha eğlenceli hale getirmeye çalıştım. Üçüncü olan resimde kendimde de olan bir hastalığı yaptım. Alerjik rinit (alerjik nezle) dediğimiz hastalıkta bir semptom var. Bu tıbbi literatürde ‘alerjik selam’ diye adlandırılıyor. Bu hareketi sanki iki kişi karşılıklı selamlaşıyormuş gibi göstererek mizahi ögelerle bu şekilde resmetmeye çalıştım. Ben bu yarışmanın devamının gelmesini çok isterim çünkü hem tıp öğrencileri açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum hem de konuları öğrenme açısından önceden söylediğim gibi aynı zamanda kimi resimlerde kamu spotu şeklinde kullanılabilir. İnsanları bilgilendirmek için hastalıkları onların anlayacağı dilde kolaylaştırarak anlatılabilir.”

Yarışmaya katılan imgeler, Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ile Prof. Dr. Mustafa Özen tarafından kitaplaştırıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 86 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Baharın müjdecisi ters laleler çiçek açtı
  • Kızıltepe’de ‘insanlık ölmüş’ dedirten görüntü
  • Mardin’de fırtına uyarısı
  • Mardin polisinden çocukları koruyan uygulama
  • Binlerce kişi konut ve araç sahibi oldu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA