• Mardin2 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman3 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatçı, Ab Komisyonu’nun Vize Kararından Memnun
04 Mayıs 2016 Çarşamba 17:33

İhracatçı, Ab Komisyonu’nun Vize Kararından Memnun

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun vize ile ilgili kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti:Büyükekşi, yaptığı açıklamada vize serbestisi ile ihracatın daha...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun vize ile ilgili kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti:

Büyükekşi, yaptığı açıklamada vize serbestisi ile ihracatın daha da artacağını; Türkiye’nin 2016’da daha güçlü büyüyeceğini dile getirdi.

Büyükekşi, şunları kaydetti:

“AB ile vize uygulamasının yarattığı sorunlardan en fazla etkilenen kesimlerden biri de biz ihracatçılarız. Vize serbestisi komisyondan bugün gelen güzel haber bizlere umut verdi. İhracatımızın neredeyse yarısını, ülkemize gelen doğrudan yatırımların ise yüzde 60’ını AB ülkeleri oluşturuyor. Vize serbestisi ile ihracatçılarımız AB tarafında çok daha sağlam adımlarla ilerleyecek.”

Vizelerin kalkmasının ihracat adına olumlu olacağını belirten Büyükekşi, şöyle devam etti:

“İşadamlarının vize kaygısı olmadan Avrupa’da müşteri arayabilecek. Diğer taraftan ihracatçılarımızın büyük çoğunluğu KOBİ’lerden oluşuyor. Bu karar ile KOBİ’lerimizin de önü açılmış olacak. Büyük firmalarımız vize alma konusunda ciddi sorunlarla karşılaşmıyor. Ancak, küçük ve orta ölçekteki ihracatçılarımız çoğunlukla bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Hem zaman hem maliyet anlamında bir kayıp yaşıyorlar.

Vize serbestisi ile aynı zamanda teknoloji ve bilgi transferi de kolaylaşmış olacak. Bugün dünyanın en önemli fuarlarından birçoğu AB’de gerçekleşiyor. İş adamlarımızın adeta şehirler arası seyahat edercesine bu fuarlara, kongrelere, toplantı ve seminerlere katılabilmeleri kısa vadede ihracatımızı artıracak. Orta ve uzun vadede ise ülkemize ihracat artışından çok daha geniş kapsamlı etkiler yaratacak. Özellikle yeni nesillerimize sağlayacağı avantajlarla yarının ihracatçıları olacak gençlerimize de yepyeni vizyonlar kazandıracak.

Öte yandan vize açıklamasının öncesinde AB Komisyonu, Euro Bölgesi için büyüme tahminini yüzde 0,1 düşürerek yüzde 1,6, AB büyümesi için tahminini ise aynı miktarda düşürerek yüzde 1,9 olarak açıklamıştı. Buna karşın Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentisini ise yüzde 0,1 artırarak yüzde 3,5 olarak yukarı yönlü revize etti. Aldığı bu kararla, ülkemiz ekonomisine duyulan güveni ortaya koyan AB Komisyonu, AB ile Türkiye’nin entegrasyon sürecinin ilerleyişine de ışık tutmuş oldu. İnanıyorum ki, vize serbestisi ile ülkemizin ihracatı artarken, büyümemiz ise komisyon’un tahmininden çok daha yüksek gelecek.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 160 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Katliam gibi kaza : 3 ölü,
  • Midyat İlçe Jandarma Komutanı köy ziyaretinde bulundu
  • Güvenlik güçleri engelli çocuklarla buluştu
  • Mardin'de 2018 huzur yılı ile turist rekorları kırılıyor
  • Eşeğe yüzlerce kiloluk yük taşıtmıştı, özür diledi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA