• Mardin20 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 5,1 Arttı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 11:38

Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 5,1 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 89,93 iken, Mayıs ayında 94,50’ye geldi. Bu tablo son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 89,93 iken, Mayıs ayında 94,50’ye geldi. Bu tablo son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını belirten ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe Nisan ayına oranla iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,4, yüzde 4,7 ve yüzde 4,3 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında 103,82’ye geriledi. Bu durum son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe Nisan ayına göre iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endekslerinde sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,3 daralma, mevcut mal stok seviyesi endeksinde yüzde 0,1 artış gözlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Nisan ayında 81,54 iken, Mayıs ayında 79,18’e indi. Bu durum gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasına bağlandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe Nisan ayına oranla toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 6,9 daralırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,4 artış kaydetti.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 148 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA