• Mardin29 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hiçyılmaz: Bankacılık Sistemi Firmalara Finans Sağlamada Daha Etkin Olmalı
23 Haziran 2016 Perşembe 14:58

Hiçyılmaz: Bankacılık Sistemi Firmalara Finans Sağlamada Daha Etkin Olmalı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, büyümenin ve gelişmenin özel sektör eliyle sağlanabileceğini vurgulayarak, bankacılık sisteminin firmalara finans kaynağı sağlanmasında daha etkin olmasını beklediklerini...

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, büyümenin ve gelişmenin özel sektör eliyle sağlanabileceğini vurgulayarak, bankacılık sisteminin firmalara finans kaynağı sağlanmasında daha etkin olmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Andan Bali, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ı makamında ziyaret etti. Kayseri Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri ve İş Bankası yetkililerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Hiçyılmaz, Genel Müdür Bali’ye Oda faaliyetlerine ilişkin bilgi aktardı. Yapımı devam eden yeni hizmet binasına ilişkin de detaylı bilgi veren Hiçyılmaz, “Yeni hizmet binamız, Ankara’nın doğusundaki çevre odaların katılımı ile gerçekleştirilecek toplantılarda, bölgesel sıkıntıların dile getirildiği bir merkez haline gelecektir.” dedi.

İş dünyası olarak, bankacılık sektörü ile iç içe olduklarını ifade eden Başkan Hiçyılmaz, yatırımların artması için gerekli olan sermayenin karşılanması noktasında faizlerin düşmesini önemsediklerini kaydetti. Büyümenin ve gelişmenin özel sektör eliyle sağlanabileceğini vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, bankacılık sisteminin firmalara finans kaynağı sağlanmasında daha etkin olmasını beklediklerini söyledi.

Enflasyon ve cari açıktaki düşüşün faizlerin düşmesinde olumlu etki yarattığını ifade eden Hiçyılmaz, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin önemli olduğunu ve bunun bankacılık sektörü aracılığı ile piyasalara yansımasını umduklarını belirtti. Başkan Hiçyılmaz konuşmasında, iflas erteleme konusundaki yasal çalışmalar ile 2012 yılında değişen çek yasasına ilişkin görüşlerini de paylaştı.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise bankacılık faaliyetleri hakkında bilgi verdiği konuşmasında, sektörün 2012 yılı sonrasında durgun bir yapıda ilerlediğini söyledi. Bali, büyüme rakamlarında son yıllarda yüzde 3-4’lerde sabit kalındığını, bunun da yatırımların artması bakımından yeterli olmadığını vurgulayarak, büyüme rakamlarının daha yukarılarda seyretmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin yeniden 2012 yılı öncesindeki günlerine dönmesi için bir ivme yakalanması gerektiğini kaydeden Bali, yeni reformların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA