• Mardin33 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatayın Projelerine Hibe Desteği
04 Mayıs 2016 Çarşamba 15:23

Hatay'ın Projelerine Hibe Desteği

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, 2015 yılı KA104 Yetişkin Eğitimi Hareketliliği programı kapsamında hazırlanan "Hatay İli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektöründe İyi Tarım Uygulamaları Projesi" ile Dörtyol...

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, 2015 yılı KA104 Yetişkin Eğitimi Hareketliliği programı kapsamında hazırlanan "Hatay İli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektöründe İyi Tarım Uygulamaları Projesi" ile Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan " Avrupa'da Arıcılık Uygulamaları" projesinin AB tarafından dibe desteğine layık görüldü.

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Tüfekçi, “Hatay ili Türkiye’de tarımsal açıdan önemli bir yere sahip. Gerek toprak yapısı gerek ekolojik iklimi ile her mevsim bitkisel üretim yapmaya müsait bir coğrafya” dedi.

'HİÇ DURMADAN ÇALIŞIYORUZ'

Hatay’ın Türkiye’nin tarımsal açıdan önemli illerinden bir tanesi olduğunu belirten Tüfekçi, “Gerek toprak yapısı itibari ile gerek ekolojisi iklimi ile her mevsim bitkisel üretim yapmaya müsait bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunu kıymetini de biliyoruz. Bu maksatla faaliyetlerimizi yılın 12 ayında hiç durmaksızın arkadaşlarımızla birlikte yürütüyoruz. Geçmişten bu yana Hatay’da tarımsal faaliyet anlamında 120 bin hektarlık Amik Ovası başta olmak üzere bir çok noktada tarımsal faaliyet yürütülüyor” dedi.

'HER TÜRLÜ ÜRÜNÜ YETİŞTİRİYORUZ'

“İskenderun, Dörtyol, Erzin bölgesinde narenciye başta olmak üzere, Altınözü başta olmak üzere zeytin yetiştiriciliğinde Hatay önemli bir merkez.” diyen Tüfekçi şöyle devam etti: “Amik Ovası’da pamuk başta olmak üzere mısır, buğday, havuç, kavun gibi ürünlerin yanı sıra her türlü sebzeyi yetiştiriyoruz. bunun yanında yine son zamanlarda ön plana çıkan kapama meyve bahçeleri özellikle sert çekirdekli meyve bahçelerinde kayısı, nektarin meyveleri ön plana çıkıyor.”

'BİTKİ ZENGİNİ BİR BÖLGEYİZ'

“İlimizin tarımsal potansiyeli geçmişten daha ileri noktaya gitmesi için tüm paydaşlarımızla beraber İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü faaliyetlerimize devam ediyoruz.Tarımda çeşitlilik yürütülen tarımsal faaliyetlerin yanında birim alandan çok daha fazla gelir getirici alternatif ürünlere de yönelmemiz önemli. Bu kapsamda bölgemiz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler açısından da doğal olarak yetişen bitkiler açısından da son derece zengin bir bölge”

'EYLEM PLANI HAZIRLADIK'

Hatay’ın deniz seviyesinden 2 bin 200 metreye kadar bir yükseltiye sahip olduğunu belirten Tüfekçi, “Bu da çok zengin bir bitki örtüsünün yetişmesini sağlıyor. Bu anlamda zaten Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile alakalı tüketim açısından da belli bir kültüre sahip olan ilimizde bu sektörü biraz daha canlandırmak maksadıyla müdürlük olarak Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Eylem Planı hazırladık ve bu eylem planı çerçevesinde üretimden, toplanmasından, işlenmesinden satışına kadar tüm zincirin daha hareketlilik kazanması, arttırılması ile alakalı çalışmalar bu faaliyet kapsamında yürüteceğiz.”

'BAKANLIK BİZE DESTEK VERİYOR'

“Bu kapsamda bakanlığımızın Tıbbı ve Aromatik Bitkilerin geliştirilmesinde de istifade ediyoruz.O kapsamda da bakanlığımız bize destek veriyor. Yerel imkanlarla da faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz.İlimizdeki faaliyetleri yürütürken aynı zamanda Türkiye’nin diğer illerinde bu konuda ne faaliyet yürütülüyor onlardan haberdar olmamız lazım.Türkiye’ye yetmez aynı zamanda diğer ülkelerde ne gibi faaliyetler yürütülüyor. Bunlarında farkında olmamız lazım ki kendimizi yetiştirelim.” dedi.

HİBE PROJELERİNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Avrupa Birliği Hibe Projeleri’nin de bahseden Tüfekçi, 2016 yılında uygulanmak üzere Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında iki adet proje sunduklarını belirterek, “Bu projelerden bir tanesi arıcılık ile ilgili projemizdir. Başvurumuzu Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü kanalı ile yaptık. Bir diğeri ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’de iyi tarım konulu projemizdi. Her iki projemizde Avrupa Birliği hibe projesine layık görüldü. Bu kapsamda özellikle personel hareketliliği anlamında arkadaşlarımız Çek Cumhuriyetine bir ziyaret planlamış durumda. Bu kapsamda Çek Cumhuriyetinde ve diğer ülkelerde bu faaliyet kolunda nasıl bir uygulama yürütülüyor, bize ne gibi katkıları olabilir bu maksatla bir ziyaret programı yapacağız. Sizi davet etmemizdeki sebep, projenin tanıtımını yapmak ve toplumda farkındalık oluşturmak.”

'8 BİN FİDE DAĞITTIK'

“Bu proje kapsamında Hassa ilçemizde adaçayı projesini uygulamaya koyduk. Adaçayı yetiştirmek maksadıyla 8 bin adet fide dağıttık. Yine önümüzdeki dönemlerde lavanta ayrı bir tıbbi aromatik bitki.Bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Geçtiğimiz yıl safran bitkisini ilimizdeki 3 çiftçimizde uyguladık. Başarılı sonuçlar elde ettik. Yayladağı bölgemizde Summak yetiştiriciliği ile alakalı bir potansiyelimiz var. Onu daha da arttıracağız.”

'GENÇ ÇİFTÇİLER GELİYOR'

“Çiftçilerimizin bu projeleri uygularken mümkün olduğunca bakanlığımızın hibe projelerinde de faydalandırmaya çalışıyoruz. Bakanlığımız son dönemlerde Genç Çiftçi Projesi’ne de şuanda da müracaatlar devam ediyor. Genç Çiftçi projesinde de amaç kırsalda gençlerimiz maalesef çeşitli sebeplerden dolayı kalmıyor, şehre göç etmek zorunda kalıyor. Gerek ekonomik gerekse sosyal sebeplerden dolayı. Amacımız köylerde gençlerimizi ne kadar tutabilirsek tarımsal faaliyetlerimizi de hareketlendiririz.” diye konuştu. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 157 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA