• Mardin18 °C
  • Diyarbakır17 °C
  • Batman16 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harran Üniversitesi Hastanesinde Aynı Anda İki Karaciğer Nakli Yapıldı
14 Haziran 2016 Salı 12:18

Harran Üniversitesi Hastanesinde Aynı Anda İki Karaciğer Nakli Yapıldı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, aynı anda iki karaciğer nakil ameliyatı yapıldı. Üniversitenin Karaciğer Nakli Merkezi tarafından Osmanbey Yerleşkesi’nde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin...

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, aynı anda iki karaciğer nakil ameliyatı yapıldı.

Üniversitenin Karaciğer Nakli Merkezi tarafından Osmanbey Yerleşkesi’nde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni binasında ilk kez yapılan nakil ameliyatlarına Malatya İnönü Üniversitesi’nden bir ekip de destek verdi.

'EN BÜYÜK TIBBİ BAŞARIDIR'

Organ naklinin, 20. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleştirilmiş en büyük tıbbi başarı olduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Karaciğer Nakli Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Abdullah Özgönül; “Üniversitemiz Karaciğer Nakli Birimi, 2014 yılından bu yana hizmet vermektedir. Çok yeni ve yaşı küçük olmasına rağmen hızla gelişmeye devam etmekte ve Şanlıurfa da bu konudaki eksikleri gidermeye çalışmaktadır. Hastanemizin yeni yerleşkeye geçmesi, teknolojik ve nitelikli insan gücünün eklenmesi, her konuda yardımcı bir yönetim anlayışının devreye girmesi ve bu yönetim kadrosunun her konuda birimimizi desteklemesi sonucunda kısa sürede oldukça yol alacağımızı ümit etmekteyiz.” diye konuştu.

'YENİ BİR BAŞARIYA İMZA ATILMIŞTIR'

2014 yılından bu yana 5 canlı karaciğer nakline imza attıklarını söyleyen Doç Dr. Özgönül; "Ünitemiz, polikliniği, servisi, koordinatörü, 80’e yakın takipli hastası ve bu konuda eğitimli öğretim üyeleri ile hizmet vermektedir. Birimimiz aynı anda 4 ekip ile 2 canlı karaciğer naklini gerçekleştirerek yeni bir başarıya imza atmıştır. Bu başarıda bize her türlü desteği veren rektörlüğümüze, başhekimliğe, Malatya ekibine, cerrahi ve anestezi öğretim üyelerimize, koordinatörümüze ve ameliyathane çalışanlarına teşekkürlerimizi sunarız” diyerek sözlerini tamamladı.

'HARRAN TIP İÇİN BÜYÜK BAŞARI'

Yapılan Karaciğer nakli ile ilgili konuşan Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Sezai Yılmaz; “Dünyanın birçok yerinde aynı gün iki ayrı karaciğer nakli yapılması olağanüstü bir iştir. Bu olağanüstü başarıyı Harran Tıp gerçekleştirmektedir” dedi.

Harran Tıp’ta yapılan bu ameliyatların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz; “Bugün Şanlıurfa Harran Üniversitesinde iki ayrı canlı vericili karaciğer nakil ameliyatı gerçekleştiriliyor. Bu ameliyatı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı ile İnönü Üniversitesi organ nakil ekibi ile birlikte gerçekleştiriyor. Harran Üniversitesi bu işi organize etmesi, buna uygun bir ekip çıkarması gerçekten çok büyük bir başarıdır. Üniversite yönetimini ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. Burada yapılanlar, önümüzdeki yıllarda Harran Üniversitesi’nde daha iyi işler yapılacağının bir göstergesidir” diyerek Harran Tıp’ın gelecekte başarısına dikkat çekti.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Uzunköy ise yaptığı açıklamada; “Aynı anda iki vaka aldık. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarıda tabi ki bizlere her zaman destek olan başta sayın Rektörümüze, Başhekimimize ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Osmanbey Yerleşkesi’nde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni yerinde ilk kez yapılan nakil ameliyatları, 7 yıllık siroz hastası Murat Akıllı’ya ve Suriye uyruklu 10 yıllık hasta İsmail El İbrahim’e başarıyla uygulandı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 250 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA