• Mardin36 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Habib-i Neccarı Anma Etkinlikleri Sürüyor
27 Mayıs 2016 Cuma 16:23

Habib-i Neccar'ı Anma Etkinlikleri Sürüyor

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından 26-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri kapsamında konferans düzenlendi.Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen...

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından 26-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Habib-i Neccar Hz. Anma Etkinlikleri kapsamında konferans düzenlendi.

Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, Bilal Ölmez ve Erol Özkan, ilçe kaymakamları, Diyanet İleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, belediye başkanları, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program, Nakip Cami İmamı Musa Esatoğlu tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay’ın manevi muhafızı Habib-i Neccar Hazretleri'ni anmak ve onun felsefesini anlamak üzere bir araya geldiklerini belirtti.

Vali Topaca, Habib-i Neccar Hazretleri’nin herkesin kalbinde ve ruhunda yeri olduğunun altını çizerek, “Fikirlerine, felsefesine, samimiyetine, cesaretine, ihlasına ve dürüstlüğüne bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz Habibi-i Neccar’ın, sadece kalbimizde olması yetmez. Aynı zamanda onun düsturlarını iyi anlamalı ve etrafımıza yaymalıyız. Çünkü o muhterem zat, o dönemde, yapılan bir haksızlığa korkmadan müdahale edebilmeyi, hayatı pahasına savunduğu değerleri korumayı göze almıştır. Nitekim bugün dünyaya ve topluma baktığımızda hakikaten hiçbir etki altında kalmadan, cesurca doğruları savunabilen, doğrunun peşini bırakmayan ne kadar da az kişi kaldığını görüyoruz. Bu noktada Habib-i Neccar Hazretleri gibi şahıslara ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

Günümüzde toplumumuzun doğruları söyleyecek, samimi, ihlaslı, dürüst önderlere ihtiyacı olduğunu belirten Vali Topaca, “Bu ikazlar yapılmadığı zaman da dünya ve insanlık, pusulası olmayan bir gemi gibi bir o tarafa, bir bu tarafa savrulur. Öyle bir zamandayız ki savaşlar, kavgalar, ölümler, birbirini katletmeler, ne için savaşıldığı belli olmayan birçok hadiseyle karşı karşıyayız. İşte bunların altında yatan sebep; insanların cehaleti, samimi ve dürüst insanların azlığıdır. Bugün, dünyanın Habib-i Neccar Hazretleri'nin felsefesine, yaklaşımına daha çok ihtiyacı vardır. Hakkı söyleyip, hakkı tutup, hakkı destekleyecek bir anlayışa ihtiyaç var. Nitekim Habib-i Neccar Hazretleri de hakkı söylediği için şehit olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise "Manevi şahsiyetinde Habib-i Neccar’ı anmak, onun felsefesini insanlarımız ile paylaşmak ve bunu sadece Hatay’a değil tüm Türkiye'ye yaymak adına bu etkinliği 4. kez yapıyoruz. Bizim insanımız tüm hak dinlere sahip çıktığı gibi onların şahsiyetine de sahip çıkmıştır." dedi. Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise Habib-i Neccar’ın Allah'a inancının Antakya için öneminin altını çizdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 122 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Gazişehir ilk hazırlık maçını 1-0 kazandı
  • GTÜ A Plus Üniversiteler arasında gösterildi
  • Borsa haftaya yükselişle başladı
  • Gazişehir Gaziantep Bahadır Çiloğlu’nu renklerine bağladı
  • Stajyer öğrencilere oryantasyon eğitimi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA