• Mardin25 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişimci Kadın Çiftçilere Sertifikaları Verildi
30 Haziran 2016 Perşembe 15:08

Girişimci Kadın Çiftçilere Sertifikaları Verildi

Kırşehir’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ programında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ahi Evran Üniversitesi ve KOSGEB iş birliğinde eğitimleri...

Kırşehir’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ programında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ahi Evran Üniversitesi ve KOSGEB iş birliğinde eğitimleri tamamlanan 51 kadın çiftçiye törenle sertifika ve hediyeleri verildi.

Bir otelde düzenlenen programda konuşma yapan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehirli kadınların bilinçli, girişimci, yenilikçi, istihdam üreten ve paylaşımcı bir ruha sahip olduklarını söyledi. Dinimizde ve geleneklerimizde kadın ve kadın emeğinin kutsal sayıldığını belirten Vali Şentürk, "Kadınlar para kazanmaktan ziyade üretmek için çalışıyorlar. Kadın eli, yüzyıllarca, Anadolu'nun bütün topraklarının üzerindedir. Onlar bizleri büyük bir fedakârlıkla ve sabırla büyüterek bugünlere getirdiler. Onlar, bütün zorluklara karşı yılmadılar, yorulmadılar ve nice kahramanlar yetiştirdiler. Tarihte olduğu gibi günümüzde de çiftçilikte büyük emekleri var. İlimizde yaşayan kadınlarımız, Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı doğrultusunda dokuz gün süreyle eğitim alarak kendilerini geliştirdiler. Bilgi sahibi oldular, hüner sahibi oldular. Devletimiz de kadın girişimcilere destek vermektedir. Dünya değiştikçe, biz de gelişime ayak uydurarak çalışmalıyız. Anadolu insanı çalışkandır. Kadınlarımız da bu program kapsamında birbirinden değerli projelere imza attılar. Devletimiz, sürdürülebilir kadın üreticiliği gerçekleştirmek için, bereketi, üretimi ve istihdamı artırmak için, özellikle de kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için önemli çalışmalar yürütmektedir. Bütün kadınlarımıza verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Sertifika töreninde konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin de üniversiteden öğretim görevlileri aracılığı ile eğitimlerin verildiğini belirterek, kadın çiftçilerde ilk günle son gün arasında büyük bir beceri gördüğünü söyledi.

Kırşehir il genelinde 18-40 yaş arası 51 kadın çiftçiye yönelik eğitimler Ahi Evran Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Akgül ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümü Öğr. Gör. Özlem Şenlik tarafından 23 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında verildi. Eğitimden geçen bayanlar KOSGEB’den faizsiz kredi alabilecek.

Konuşmaların sonunda kadın çiftçilerin oluşturduğu ‘Proje Pazarı’ sergisi gezildi. Erkekler çocukları ile ilgilenirken kadın girişimciler de Kırşehir Valisi ve sergiyi gezen konuklara projelerini anlattı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 75 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA