• Mardin37 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak36 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gelir Uzmanları Haklarını İstiyor
02 Haziran 2016 Perşembe 16:33

Gelir Uzmanları Haklarını İstiyor

Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği üyeleri, özlük haklarının verilmesi ve görev tanımlarının gözden geçirilmesi için eylem yaptı. İstanbul Vergi Dairesi önünde toplanan Gelir Uzmanları, " Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir uzmanlarının...

Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği üyeleri, özlük haklarının verilmesi ve görev tanımlarının gözden geçirilmesi için eylem yaptı. İstanbul Vergi Dairesi önünde toplanan Gelir Uzmanları, " Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir uzmanlarının omuzlarında yükselecektir" pankartı açtı.

Pankartın ardında toplanan yaklaşık 200 gelir uzmanı adına Yeterliğe Tabi Gelir Uzmanları Derneği Başkanı Tolga Akgül, bir açıklama yaptı.

Tolga Akgül, kanunda gelir uzmanlığı mesleğinin kariyer bir kadro olmasına rağmen, farklı tarihlerde çıkarılmış yönetmeliklerle niteliksiz hale getirilmeye çalışıldığını savundu.

Türkiye’nin gelişmesinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve çalışanlarının lokomotif vazifesi yaptığını söyleyen Akgül, ”Türkiye’nin her karışında her kuruşunda emeği olan gelir uzmanlığı mesleği kariyer bir kadro olarak kanunda sayılmasına rağmen, kurulduğu günden bu yana farklı tarihlerde çıkarılmış yönetmeliklerle niteliksiz hale getirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

Gelir uzmanlarının görev tanımlarının yeniden ele alınması gerektiğini belirten Akgül, “Büyük umutlarla ve görev bilinciyle işe başlayan gelir uzman ve yardımcılarının neredeyse yarısı yapılan haksızlıklara dayanamayıp çalıştığı kurumu sahiplenmeden başka kadrolara geçmekte ya da geçmeye çalışmaktadır. Kamu görevlilerinin mali haklarının düzenlenmesi amacıyla yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

ile eşit işe eşit ücret uygulaması, kamuda kariyer uzman maaşlarının eşitlenmesine ve bu sayede kurumlar arası geçişlerin önüne geçilmesi hedefini ortaya koymuştur. Amaç kamu kaynaklarının israf edilmemesidir. Bu nedenle Merkez- Taşra ayırımına gidilmiştir. Kaymakamlık, müfettişlik, uzmanlık gibi mesleklerle benzer sınav aşamalarını ve süreçleri geçiren gelir uzmanlığı mesleği ilgili Kanun Hükmünde Kararname dışında bırakılmıştır. Bugüne kadar farklı mecralarda dile getirilen bu eşitliksiz ve hakkaniyetsiz durum, ayrıma tutulan gelir uzmanları tarafından dava konusu edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 156 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA