• Mardin12 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazi Sayılmak İçin Eylem Yaptılar: Pkk’ya Karşı Yine Savaşırız
14 Mayıs 2016 Cumartesi 16:53

Gazi Sayılmak İçin Eylem Yaptılar: Pkk’ya Karşı Yine Savaşırız

Galatasaray Lisesi önünde buluşan Gazi Sayılmayanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, kendilerine gazilik unvanı verilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine sahip çıkmasını isteyen dernek üyeleri, “Bizi ne askere...

Galatasaray Lisesi önünde buluşan Gazi Sayılmayanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, kendilerine gazilik unvanı verilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine sahip çıkmasını isteyen dernek üyeleri, “Bizi ne askere alıyorlar ne de gazi sayıyorlar. Bizler şu an terör örgütleriyle yine seve seve çatışmaya gireriz. Maaş değil madalya istiyoruz.” dediler.

Galatasaray Lisesi önünde saat 13.00’da bir araya 'Gazi Sayılmayanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği' üyeleri, kendilerine gazilik unvanı verilmesini istediler. Ağızlarını bantlayarak 30 dakika boyunca sessiz eylem yapan , 'Gazi Sayılmayanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği' üyesi yaklaşık 100 kişi “Gazilik onurumuz için bizlere de sahip çık uzun adam R.T.E.”, “Genelkurmay Başkanım zor geliyor bize böyle yaşam gazilik onurumuzu sen ver paşam” pankartı açtı. Ellerinde “Devlet baba benim babam neden gazi değil”, “Babamın gazilik hakkı için buradayım”, “Maaş devletin madalya bizim olsun”, “Ya babamın gaziliğini verin ya da kör olan gözünü” dövizlerini taşıdı.

Dernek başkanı Kadir Erhan Tuna, “Bizler, Peygamber ocağı olarak bildiğimiz asker ocağında ülkemizin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı verilen mücadelede terörist silahlarının tesiri ve etkisiyle yaralanmış, ancak çeşitli yasa ve yönetmeliklerden dolayı resmiyette Gazi sayılmayan, devleti tarafından yaklaşık 25-30 yıldır görmezden gelinen, unutulan ve sahipsiz bırakılan kimseleriz. Bugün burada bulunmamızın sebebi, bizlere hak ettiğimiz gazilik unvanı verilmesi istediğimizi bir kez daha devlet yetkilileri ve kamuoyuna duyurmaktır. Buradan devlet yetkililerine sesleniyoruz! Günümüzde modern çağın gerektirdiği ve toplumsal ihtiyaçlara yönelik yeni bir anayasa hazırlanırken bizleri mağdur eden yasayla ilgili maddelerin değişikliği bu kadar mı zor ? Terörle mücadelede yaralanıp Gazi sayılmayan bizlere hak ettiğimiz onurumuz olan gazilik madalyalarımızın ve gazilik hakkımızın verilmesini talep ediyoruz ve bu haklarımızı elde edene kadar haklı mücadelemize devam edeceğiz. İnanıyoruz ki devlet büyüklerimiz bizlerin sessiz çığlığını duyacak ve devletimize yakışanı yaparak bizlere gazilik onurumuzu verecektir.’’ diye konuştu.

Girdiği çatışmada teröristlerin attığı merminin şarjörüne isabet etmesiyle şehit düşmekten kurtulduğunu ama yine de yaralandığını belirten Aslan Parlak da, “Askerliğimi 1996-1997 yılında Şırnak’ta yaptım. 600 PKK’ya 5000 askerle girdik çatışmaya Silopi Armutlu Boğazı’nda. Çatışma sırasında vuruldum. Mermi şarjörü parçalayıp ayağıma isabet etti. Çatışmada 1 üsteğmenimiz şehit düştü 8 asker de yaralandı. Tümende mermiyi ayağımdan aldılar. Devletimizin verdiği ödül sadece şarjör. Emeğimizin karşılığını alamadığımızı düşünüyorum ben. Çocuklarımız ve geleceğimiz için gazilik unvanımızı istiyoruz. Ayağımız kopmadı bir yerimiz kesilmediği ve kör kalmadığımız için gazilik unvanımızı alamadık. Biz bu mücadelede vatan için savaştık.” dedi.

‘BANA ŞU AN SURA GİR DİYECEKLER GENE GİRERİM’

1993 yılında Şırnak Silopi’de mayın patlaması 6 şehit verdiklerini ve kendisinin de sağ bacağından yaralandığını belirten Murat Kelekçioğlu da, “Vücudumda da şarapnel parçaları var. Şehit olan Allah rahmet eylesin, bütün mekanları cennet onların kendi ellerimle onları helikopter ile şu an diyecekler şu için bile vatan için hayatta gözümüzü kırpmadan giderim. Biz parasında pulunda değiliz. Ben aslen Diyarbakırlıyım. Şimdi Diyarbakır Sura gir diyecekler çocuğumun yerine ve on tane ana babanın yerine giderim. Ama hakkımızı versinler. Biz onurumuzu istiyoruz. Benim bacağımı çocuğum gördüğü zaman ağlıyorlar. Valiye çıkıyorum vali 'sayın gazim' diye buyuruyor. Ama gazi değilim. Sadece lafta gazi olmak istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞALRIM BENİMLE DALGA GEÇİYOR’

Aleyna Emine Çeliköz de, ’’Burada olmamın sebebi şu onurlarını vermiyorlar. Tek istedikleri maaş değil. Gazilik onurunu istiyorlar. Arkadaşlarım benle alay ediyorlar. Sen gazi misin yoksa gazi kızı olduğuna emin misin? Diyorlar; bende eminim dediğim zaman bire anda inanmıyorlar. Benim babam geceleri çok zorlanıyor. Soğukta çok zorlanıyor. Babam bize gazilik unvanı verilmiyor diye ağlıyor. Benim babamda dağil hiç kimse maaş falan istemiyor. Yeter ki bir gazilik on urları olsun. Baba sen gazi misin ? dediğim zamanda babamn o yüzündeki ve belindeki yaraları göstermek zorunda kalıyor. Bu insanlar bir şeye binecekleri zaman soyunmak zorunda kalıyorlar. Bu insanlar dilenci değil. Dilenci yerine de koymayın.” diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 116 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA