• Mardin31 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gapta Su Bereketi
14 Temmuz 2016 Perşembe 15:58

Gap'ta Su Bereketi

Şanlıurfa’nın büyüyen sulama ağı her geçen gün biraz daha mesafe kat etmeye devam ediyor. GAP Projesiyle birlikte çiftçilerin tamamının suya kavuşturulması hedeflenirken, çalışmalar devam ediyor. Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz...

Şanlıurfa’nın büyüyen sulama ağı her geçen gün biraz daha mesafe kat etmeye devam ediyor. GAP Projesiyle birlikte çiftçilerin tamamının suya kavuşturulması hedeflenirken, çalışmalar devam ediyor. Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, daha önce 10-15 yılda bitirilen projelerin şimdi 2 yıl ve iki buçuk yılda bitirildiğini söyledi.

Şanlıurfa Atatürk Barajı rezervlerinde biriktirilen suyun tüneller vasıtasıyla hem Harran hem de Mardin Ovası'na aktarıldığının altını çizen Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, “Tünel çıkışında 324 metreküp saniyedeki suyun 124 metreküpünü Harran Ovası'na, 200 metreküpünü de kanallar vasıtasıyla Hilvan, Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar, TİGEM arazileri ve Mardin, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik arazilerine suyu ulaştırıyoruz.

MARDİN KANALININ DEBİSİ TÜRKİYE’DEKİ IRMAKLARIN BİRÇOĞUNDAN FAZLA

Şu ana kadar Mardin ana kanalı olan 220 kilometre uzunluğundaki kanalı bitirdik. Bu kanalın debisi 200 metreküp saniyedir. Debiye baktığımız zaman ülkemizdeki pek çok ırmaktan daha fazla olduğunu görüyoruz. Örneğin Kızılırmak 124 metreküp saniye, Yeşilırmak 120 metreküp saniye, Meriç 182 metreküp saniye. Bu hattımız bu ırmaklardan daha fazla su taşıyor. Tabi 220 kilometre uzunluğundaki bu kanalımızın 180. kiyometresine kadar suyu verdik. Sulama şebekelerimizi bitirdikçe suyu vererek o bölgedeki halkımızın, çiftçimizin hizmetine sunuyoruz.

MARDİN KANALINDA 250 MİLYON METREKÜP SU DEPOLANIYOR

220 kilometrenin sonunda bir depolama yapıyoruz. Bu depolamada 250 milyon metreküp su depolayacağız. Karşılaştırmak için söylüyorum, bu rakam büyük ölçekli bir barajdaki rezervuar ile aynıdır. Örneğin Oymapınar Barajı'nda da aynı oranı, 250 milyon metreküp su depoluyoruz. Burada depoladığımız suyu pompajlarla, cazibelerle yöreye ulaştırmış olacağız.” dedi.

SURUÇ OVASI'NDAKİ SON DURUM

Atatürk Barajı'ndan alınan suyun daha önce etap etap açılan Harran-Akçakale bölgesine ulaştırıldığını, bu bölgede sulama birlikleri vasıtasıyla çiftçiye verildiğine dikkat çeken Kasap, “Vatandaşımıza, çiftçimize suyu iletiyoruz. Yine Atatürk Barajı'ndan aldığımız suyu Suruç Tüneli'nde ve Taşbasan depolamasından sonra Suruç Ovası'na ulaştırıyoruz. Suruç Projesi aslında 950 bin dekar sahayı kapsıyor ama biz ilk planda biz bu alanın 560 bin dekarlık kısmının ihalesini yaptık. Şu anda 350 bin dekarlık bölümüne su veriyoruz. Diğer kısımlarda da inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar inşaatı biten kısımlara da yine aynı şekilde suyu iletmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

ESKİDEN 10-15 YILDA BİTEN PROJELER ŞİMDİLERDE 2 YILDA TAMAMLANIYOR

Bugün itibariyle Şanlıurfa’daki 9,3 dekar arazinin 3,5 dekarına su verdiklerini hatırlatan Oğuz Kasap; bu arazilerin Suruç, Harran, Mardin ana kanalı üzerindeki araziler olduğunu vurguladı. Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, daha önce 10-15 yılda bitirilen projelerin şimdilerde 2 yıl ve iki buçuk yılda bitirildiğini sözlerine ekledi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 232 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Saadet Partisinden AK Parti’ye katılım
  • Yol Boyu Ağaçlandırma Projesi
  • Başkan Toçoğlu voleybol turnuvasına katıldı
  • Zazalardan Mehdi Eker’e tam destek
  • Merkez trafodaki yangın Diyarbakır’ı elektriksiz bıraktı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA