• Mardin0 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Frigya Vadisi Yerli Turistleri Bekliyor
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:18

Frigya Vadisi Yerli Turistleri Bekliyor

Afyonkarahisar'ın İscehisar, İhsayine, Bayat ve Bolvadin ilçelerini de içine alan eski Frigya'lıların yerleşim alanı olan vadi, peri bacaları ve kayalara oyulmuş kentleri, yerleşim alanları ile yerli turistleri bekliyor. Milattan önce eski Tunç...

Afyonkarahisar'ın İscehisar, İhsayine, Bayat ve Bolvadin ilçelerini de içine alan eski Frigya'lıların yerleşim alanı olan vadi, peri bacaları ve kayalara oyulmuş kentleri, yerleşim alanları ile yerli turistleri bekliyor.

Milattan önce eski Tunç döneminden başlayarak bugüne kadar hüküm süren Frigler efsanevi kralları Midas döneminde güçlü bir devlet konumunda iken, dünyada eşi bulunmayan kaya anıtlarını yapmış. Friglerin ardından bölgede hüküm süren Roma ve Bizans dönemlerinde de Şifalı Frigya topraklarında tüf kaya kütleleri insan eliyle oyularak, bugüne kadar ulaşmış. Metropolis, Bin İnler, İnpazarcık, Ornaş gibi yerleşim birimleri, Avdalaz, Demirli, Bayramaliler, Asar Kale gibi savunma mekânları, Selimiye, Alanören, Devrent, Elicek gibi mezar odaları, Kırkinler gibi dini mekânlar, Yedikapılar gibi yer altı yerleşimleri görülmeye değer tarihi alanlar.

Cumhuriyet dönemine kadar içinde yaşadıkları Frig yerleşim alanlarını, daha sonra hayvanların barınmasında, bugünlerde ise kaderine terk edilen yeraltı, kaya evleri gelecek turistler için ilginç yaşam alternatifide sunuyor. Yaklaşık 110 kilometrelik alana yayılı olan peri bacaları ile Ürgüp ve Kapadokya'dan daha güzel peri bacalarının var olduğunu söyleyen Seydiler Köyü sakinleri, "Ankara'ya gidenler, karşıdan görünce merak edip geliyorlar. Biz yerli turistlerin köyümüze gelmelerini istiyoruz." dedi.

Adını Seyyid Hasan Basri'den alan Seydiler köyü sakinleri geçimlerini tarım ve hayvancılıkla yapıyor.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 62 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA