• Mardin31 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransadaki İşçi Grevleri Giderek Büyüyor (Haber-analiz)
27 Mayıs 2016 Cuma 15:28

Fransa'daki İşçi Grevleri Giderek Büyüyor (Haber-analiz)

Fransa'da sendikaların ülke çapında düzenlediği grevler gidererek büyüyor. Grevler, en son ülkedeki 19 nükleer tesise de yayıldı. Söz konusu nükleer tesislerde görevli personel, tasarıyı protesto etmek için greve gitme kararı almıştı....

Fransa'da sendikaların ülke çapında düzenlediği grevler gidererek büyüyor. Grevler, en son ülkedeki 19 nükleer tesise de yayıldı. Söz konusu nükleer tesislerde görevli personel, tasarıyı protesto etmek için greve gitme kararı almıştı. Grev ülke genelindeki petrol rafinerilerine de yansımış durumda. Eylemciler hükümetin yasa tasarısını geri çekmemesi halinde; limanları da kapatmakla tehdit ediyor.

Ard arda başlatılan grevler ülkede hayatı olumsuz etkilerken, ülke ekonomisine de oldukça ağır darbeler vuruyor. Petrol rafinerilerine ulaşımı engelleyen protestocu gruplar, benzinin akaryakıt istasyonlarına varmasını devre dışı bırakmak suretiyle sayısız akaryakıt istasyonuna "benzin yok" tabelası açtırmayı başardılar.

Ülkenin en büyük petrol şirketi Total, yüzlerce petrol istasyonunda yakıtın kısmen ya da tamamen tükendiğini bildirdi. Yetkililer, ülke genelindeki rafinerilerde yakıt çıkışının yaklaşık yüzde 50 düştüğünü söylüyor. Benzin istasyonlarında uzun araç kuyrukları göze çarpıyor.

Fransa'da hükümetin, parlamento oylaması olmaksızın "çalışma yasasını" değiştireceğini açıklaması üzerine işçiler ayaklanmıştı. Ülkenin önde gelen işçi sendikaları, meslek örgütleri ve öğrenciler eylem ve grev kararı almışlardı. İşçiler, yasayla işten çıkarmaların artacağını, çalışma saatlerinin uzayacağını ve fazla mesailere ödenen ücretlerin azalacağını savunuyor.

İşçi ve işverenlerle ilgili kapsamlı değişiklikler içeren yeni yasa tasarısı adeta işçilere adeta meydan okuyor. Tasarı da; günlük çalışma saatleri 10 saatten 12'ye çıkartılırken, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari süreleri düşürülüyor. Fazla mesailerde işverenlere daha az ödeme hakkı tanınırken, iş sözleşmesinde değişiklik talep eden çalışanlar işten atılabilecek. Bunlarla birlikte işverenler, işçilerin çalışma saatlerini arttırıp, maaşlarını düşürme hakkında tam yetkiye sahip olabilecekler.

Bu arada Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGT) grevlerde öncülük ederken, Cumhurbaşkanı François Hollande'nin de eleştiri oklarına hedef oluyor. CGT'nin 720 binden fazla üyesi bulunuyor. Grevler daha çok liman, petrol rafinerileri ve demiryollarında yoğunlaşıyor.

Fransız Devlet Bütçesi Sekreteri Christian Eckert, grevlerin ekonomiye verdiği zararın tam belirlenmesi için henüz erken olduğunu, sadece işlerini aksatan 5 büyük rafineri merkezinin ekonomiye verdiği zararın haftalık 40-45 milyon Euro civarında olduğunu belirtti.

Ulaşım ile ilgili sendikalar, Euro 2016 Futbol Şampiyonası başlamadan bir hafta önce süresiz greve gideceklerini bildirdi. İşçiler, 2 Haziran'da Paris metrosu ve bazı tren hatlarında da işi bırakacaklarını duyurdu. Grevlere her gün yeni bir sendika eklenerek eylemler adeta çığ gibi büyüyor. Bu zincire en son Sivil Havacılık Sendikaları da eklenme kararı aldı. Sivil Havacılık Sendikaları, 3-5 Haziran'da greve gideceklerini duyurdu. Fransa'da hayatı altüst eden grevler konusunda hükümet ve sendikalar bir birini suçluyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA