• Mardin2 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman1 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fideler Surlu Aileler İçin Dikildi
07 Mayıs 2016 Cumartesi 18:43

Fideler Surlu Aileler İçin Dikildi

Mevsimlik işçi göçünün önüne geçmek ve organik tarımı teşvik etmek amacıyla oluşturulan 300 dönümlük üçüncü Kent Bostanı’na ilk fideler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve Surlu aileler tarafından dikildi....

Mevsimlik işçi göçünün önüne geçmek ve organik tarımı teşvik etmek amacıyla oluşturulan 300 dönümlük üçüncü Kent Bostanı’na ilk fideler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve Surlu aileler tarafından dikildi. Surlu 300’e yakın aile bostanda üretim yapacak ve elde edilen gelir kendilerinin olacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları ve Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı tarafından 300 dönümlük arazide oluşturulan üçüncü Kent Bostanı’na fide dikimi başladı.

“Doğduğumuz topraklarda doymak istiyoruz” şiarıyla başlatılan, köy ve kent yaşamı arasındaki uçurumu azaltmaya, organik tarımı teşvik etmeye yönelik hayata geçirilen üçüncü Kent Bostanı’na ilk fide dikimi Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Meclis Üyeleri ve Surlu aileler tarafından gerçekleştirildi.

BOSTANIN GELİRİ AİLELERE KALACAK

Fide dikimi sırasında çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer, amaçlarının mevsimlik tarım işçilerinin kendi topraklarında üretime katılması olduğunu belirtti. Sur’da yaşanan çatışmalı süreçten kaynaklı üçüncü Kent Bostanı’nın özellikle Surlu mevsimlik tarım işçilerine verildiğinin altını çizen Acer, Kent Bostanı için çok sayıda ailenin başvurusunun alındığını, 300’e yakın kişinin bostanda üretim yapacağını ve elde edilen gelirin ailelere kalacağını söyledi. Acer, bostana domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye, bamya ve susam fidelerinin dikileceğini, tüm bu çalışmalar sırasında ve sonrasında ailelere belediye tarafından teknik destek verileceğini kaydetti.

Kent Bostanı’ndan yararlanacak ailelerden Mehmet Çınar, her yıl fındık toplamaya gittiklerini, kaldıkları yerlerin çevresine tel örgü çekildiğini ve buna “köpek kampı” denilerek kendileriyle dalga geçildiğini anlattı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmanın bu anlamda çok önemli olduğuna dikkat çeken Çınar, insanlık dışı muamelelere maruz kaldıkları Batı’ya bir daha gitmeyeceklerini, kendi ürettikleri ile geçimlerini sağlayacaklarını ifade etti. Çınar, kendilerine bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

KENT BOSTANLARIYLA NE AMAÇLANIYOR?

Kent çeperlerinde bostanlar oluşturarak insanların üretimden uzaklaşmaması, tarım alanlarının değerlendirilmesi ve üretilen sağlıklı ürünlerin hızlı bir şekilde kentte yaşayanlara ulaştırılması gibi çok yönlü işlevi olan bostanları, Büyükşehir Belediyesi ilk kez geçen yıl başlatmıştı. Uygulama kapsamında Kent Bostanları Kayapınar Diclekent ve Bismil Ambar Mahallesi’nde gerçekleştirildi, bu yıl da Dicle Nehri kıyısında 300 dönümlük bir alanda oluşturuldu. Üçüncü bostan sayesinde 300 kişinin istihdamı, insanların doğdukları yerde doyması ve kentte yaşayan insanların organik sebzeye kolaylıkla erişimi sağlanacak.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 202 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA