• Mardin33 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fetullah Gülenin İadesi İçin Abdye Gönderilecek Dosya Hazır
13 Temmuz 2016 Çarşamba 21:58

Fetullah Gülen'in İadesi İçin Abd'ye Gönderilecek Dosya Hazır

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY'ye yönelik ana soruşturmasının şüphelisi Fetullah Gülen'in iadesi için ABD'ye gönderilecek dosya tamamlandı. İade dosyası, ABD adli makamlarına iletilmek üzere yarın Adalet Bakanlığına gönderilecek.İade...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY'ye yönelik ana soruşturmasının şüphelisi Fetullah Gülen'in iadesi için ABD'ye gönderilecek dosya tamamlandı. İade dosyası, ABD adli makamlarına iletilmek üzere yarın Adalet Bakanlığına gönderilecek.

İade dosyasının ayrıntılarında, Gülen'in kimlik bilgileri, suçlamalar, suç tarihleri ve yerleri, yüklenen suçlar için kanunda öngörülen ceza türleri ve miktarları ile Pensilvanya'daki adresinin yer aldığı belirtildi. Ayrıca suçlamalara ilişkin açıklamalarda iade dosyasında yer alıyor.

İade dosyasında. Gülen’in, "resmi belgede sahtecilik", "iftira", "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ile "kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçları yer alıyor.

Gülen'in, devletin meşru örgütüne paralel ayrı bir hiyerarşik yapıda örgütlenme kurduğuna dikkat çekilerek, bu yapının demokratik hukuk devleti ilkelerine uymayan işlemler ve hukuka aykırı yollarla birçok kişiyi mağdur ettiği belirtildi.

Gülen'in devlet kurumlarında kadrolaşmak için önceden sınav sorularını çaldırıp mensuplarına vermeyi özendirdiği ve teşvik ettiği kaydedilen iade evrakında, şöyle denildi: "Şüpheli Fetullah Gülen kişilerin mahrem özel ve gizli bilgilerine meraklı bir kimsedir. Kamu kurumlarındaki taraftarları vasıtasıyla kişileri usulüne aykırı dinletip izletmiş, birçok kişinin bilgilerini bu dinlemelerle elde edip arşivlemiştir. Bunları da şantaj için kullanıp baskı ile iş yapmıştır. Adli soruşturmalara müdahale edip örgüt mensuplarını kurtarmak, örgüt mensubu olmayanlara karşı usulsüz soruşturma ve davalar açtırıp mahkum etmek için talimat vermiştir."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 93 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA