• Mardin31 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman31 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ezgin: Hep Devleti Suçlayanlar, Bugün Dilsiz Şeytan Oluyorlar
21 Mayıs 2016 Cumartesi 12:08

Ezgin: Hep Devleti Suçlayanlar, Bugün Dilsiz Şeytan Oluyorlar

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (ÇÖZÜM-DER) Genel Başkanı Ercan Ezgin, bölge halkının son beş ayının en zor günlerinden birini geçirdiğini söyledi. Ezgin, “Kaldırılamayacak çok ağır bir yük bindirildi Kürtlerin sırtına....

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (ÇÖZÜM-DER) Genel Başkanı Ercan Ezgin, bölge halkının son beş ayının en zor günlerinden birini geçirdiğini söyledi. Ezgin, “Kaldırılamayacak çok ağır bir yük bindirildi Kürtlerin sırtına. Bölge içten içe kan ağlıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca gördükleri onca acının belki de kat be katını son beş ayda tarifsiz bir acı tecrübeyle çekiyor bölge halkı. Hep devleti eleştirip, örgütü eleştiriden muaf tutanlar, hep devletten doğruları bekleyip, örgütün yanlışını görmezden gelen insaf ve vicdan yoksunları... 10'dan fazla gariban köylünün ceset parçaları dahi yok olmuş. Var mı bir diyeceği olan, yoksa dilsiz şeytan olmaya devam mı?” dedi.

ÇÖZÜM-DER Genele Başkanı Ercan Ezgin, Diyarbakır’da son aylarda yaşanan terör saldırıları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamalarda bulunan Ezgin, yaşanan olaylardan dolayı bölge halkının büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu vurguladı. Terörü lanetlediğini dile getiren Ezgin, terörün bu ülkeden bitirilmesi gerektiğini kaydetti. Durumlu mezrasında PKK’nın bomba yüklü kamyon aracının infilak etmesi sonucu meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybeden 17 kişiyi rahmetle andığını belirten Ezgin, olayı şiddetle kınadığını ifade etti.

"BÖLGE HALKI YÜZYILIN TRAJEDİSİNİ YAŞIYOR"

Son aylarda bölgede döşenen mayınlardan, patlatılan bombalardan, yaşanan çatışmalardan dolayı bölgenin kan deryasına döndüğünü anlatan Ezgin, “Şehirlerimiz ve sokaklarımız ölüm ve kan kusuyor. Cebir ve şiddete dayalı insansızlaştırma, İslamsızlaştırma ve istikrarsızlaştırma dayatmaları son gücünü ve bütün kozlarını var gücüyle ortaya koyuyor. Acımayı yitirdik, merhameti bitirdik, şiddet ve silah yegane kural ve tek kral halini aldı. Bölge yüzyılın trajedisini yaşıyor, şehirler çaresiz ve yuvasız kaynıyor, yuvasızla beraber insafsız da kaynıyor. Zalimlerin oyunu ve acımasız yönleri bitmiyor ama gittikçe bizim insanlık yönümüz yoruluyor, yüreğimiz daraldıkça darlanıyor, umutlarımız tüketilmeye çalışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Dürümlü mezrasında tamamı yakın akraba olan 17 kişinin hunharca katledilmesine sebep olan, çok can yakan ve yürek parçalayan, dönemin en büyük patlaması karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Ezgin, “Öyle bir katliam ki 13 kişinin bırakın cesetlerine, moleküllerine dahi ulaşmak çok zor oldu. Bu menfur olayın amacını, anlamını ve gerekçesini açıklayacak, bunu haklı gösterecek, hiçbir vicdani, ahlaki ve insani görüş ve düşünce olamaz. Hiçbir gerekçe ve dava bu kadar vahim bir olayın önüne de geçemez. Gerek bu menfur olayın meydana gelmesinde, gerekse de sonrasından yapılan açıklamalardan ideolojik saplantılar içerisinde olanların insan hayatlarına hiç önem vermediğini maalesef böyle acı olaylarla tecrübe ediyoruz. Failin ve mağdurun kimliğine ve düşüncesine bakmadan kınamak, dilsiz şeytan olmamak, bizim insanlığımızın ve insafımızın gereğidir. Var mı ki ölenin ölenden, kanın kandan üstünlüğü, her ölenin yok mu bir yanan ana yüreği, katil devlet sloganları atanlar, katil PKK olunca neden susarlar, dilsiz şeytan olurlar.” şeklinde konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 354 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA