• Mardin25 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esed: İran Ve Rusya Beni Değil, Çıkarlarını Savunuyor
02 Temmuz 2016 Cumartesi 12:58

Esed: İran Ve Rusya Beni Değil, Çıkarlarını Savunuyor

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkesinde yaklaşık 5 yıldır devam eden savaşta kendisine sadık kalan müttefikleri İran ve Rusya’nın çıkarları için savaştıklarını söyledi. Esed,"İran ve Rusya’nın Esed’i desteklediği iddiaları...

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkesinde yaklaşık 5 yıldır devam eden savaşta kendisine sadık kalan müttefikleri İran ve Rusya’nın çıkarları için savaştıklarını söyledi. Esed,"İran ve Rusya’nın Esed’i desteklediği iddiaları doğru değil. Suriye’nin istikrarını savunurken, aslında kendi istikrarlarını ve çıkarlarını savunuyorlar” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esed, Avustralya SBS Televizyonu’na verdiği özel mülakatta İran ve Rusya’nın bugüne kadar kendisini kararlılıkla savunmaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Esed, İran ve Rusya’nın kendisine sadık kalmaları ve bugüne kadar savunmaya devam etmeleri ile ilgili bir soruya, ”Durumun ne Devlet Başkanı ne de bir şahısla ilgisi yok. Buna yanlış yorumlama, ya da yanlış anlama diyelim. Batı’da ve bir kısım medyada İran ve Rusya Esed’i veya devlet başkanını desteklediği iddiaları var. Ancak durum böyle değil. Çünkü, durum bu olayın bütünüyle alakalı. Suriye’deki kaos bölgemizde domino etkisi yapacak. Bu da komşu ülkeleri İran ve Rusya’yı etkileyecek. Aynı zamanda Avrupa’yı da etkileyecek. Onlar (Rusya ve İran) Suriye’yi savunurken, Suriye’nin istikrarını savunurken, aslında kendi istikrarlarını ve çıkarlarını savunmuş oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Esed açıklamasının devamında konunu ilkesel olduğunu da ifade ederek, aynı zamanda İran ve Rusya’nın Suriye halkını ve Suriye halkının kendini korumasını savunduklarını iddiasında bulundu.

Esed, “Eğer devlet başkanını savunuyor olsalardı, halk O'nu (Esed) desteklemez, O'nun yanında olmazdı. Sırf Rusya ve İran destekliyor diye 5 yıl dayanamazdı. Bu demek oluyor ki mesele devlet başkanı ile bir ilgili değil, durumun bütünü ve büyük fotoğrafla ilgilidir.” şeklinde konuştu.

ABD İLE FARKLI KANALLARLA İLETİŞİM İÇİNDEYİZ

Esed ayrıca ABD yönetimi ile doğrudan diyaloglarının olmadığını belirterek, dolaylı da olsa bu ülke ile iletişimin sürdüğünü söyledi. Esed,”Onlara sorsanız yalanlarlar. Biz de yalanlarız. Ancak farklı iletişim kanalları var.” diyerek ABD yönetimi ile görüştüklerini söyledi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 162 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA