• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğandan Kılıçdaroğluna: Kuzu Kuzu Takip Edersin
13 Mayıs 2016 Cuma 21:23

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Kuzu Kuzu Takip Edersin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemine geçilirse kan dökülür" sözlerini eleştirdi. Erdoğan, "Eğer benim milletim bu ülkede kalkıp da evet biz başkanlık sistemine geçiyoruz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başkanlık sistemine geçilirse kan dökülür" sözlerini eleştirdi. Erdoğan, "Eğer benim milletim bu ülkede kalkıp da evet biz başkanlık sistemine geçiyoruz derse, sen de kuzu kuzu takip edersin" diye konuştu.

Erdoğan, Kocaeli'nde toplu açılış töreninde konuştu. Konuşmasının ilk bölümünde yapılan icraatleri anlatan Erdoğan, daha sonra isim vermeden Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemine geçilmesi durumunda kan dökülür dediğini aktaran Erdoğan, "Bunlar siyasi sapkınlık içinde. Bunlar siyaseti bilmiyor. Bunlar siyaset cahili. Siyasi literatür cahili. Yani Amerika, başkanlık sistemine geçerken kan mı döktü? Güney Amerika'da başkanlık sistemine geçenler kan mı döktü? Bunların hiçbiri yok. Bu kararı kim verir? Millet, millet.. Senin öyle bir yetkin ve gücün yok. Eğer benim milletim bu ülkede kalkıp da evet biz başkanlık sistemine geçiyoruz derse sen de kuzu kuzu takip edersin. Ne oldu? 10 Ağustos'ta millete gittik mi, gittik. 14 parti bir araya geldiler mi, geldiler. Bu kardeşiniz tek başına onların karşısına çıktı mı? Siz ne yaptınız? Yüzde 52 ile bu kardeşinizi desteklediniz. Onların hali ne oldu? Hiç. Yarın olacak olan da budur ya." diye konuştu.

"Biz kanı sadece Kızılay'a veririz" diyen Erdoğan, "Olay bu kadar basit. Ben bu zatın adını anmam. Biz kanı veririz. Kanı biz nerede veririz? Vatanımızın kurtuluşunda veririz. Teröre karşı veririz. Şu anda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyenler bu işin mücadelesini veriyor." açıklamasında bulundu.

Mayıs ayının ilginç bir ay olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu ana muhalefet, geçmişi itibariyle doğru, hep kan döktüler. Bu ayın içinde iki gün var ki çok önemli, biri yarın 14 Mayıs, diğeri de iki hafta sonra ulaşacağımız 27 Mayıs. Bu tarihlerden biri demokrasimiz için ak bir gün, diğeri ise kara bir gün. 14 Mayıs 1950 tarihi ülkemizde gerçekten ilk defa çok partili seçimin yapıldığı gündür. 27 Mayıs 1960 iste darbe ve vesayet dönemlerinin sembolüdür.

1950 seçimlerinde milletimiz tek parti devrine karşı hakiki temsilcileriyle iktidara el koymuştur. Rahmetli Menderes ve arkadaşları güçlü bir şekilde Meclis'e gönderilmiştir. Ne demiştir o zaman Menderes: Yeter söz milletindir. Biz ne dedik, yeter, söz de karar da milletindir.

O gün iktidarı kaybedenler bir daha iktidara gelemeyeceklerini gördükleri için darbecilerle iş birliği içine girmişlerdir. Millet yerine bu CHP hep darbecilerin kapısını çalmıştır. Aradan geçen 66 yıla rağmen tarzlarını hiç değiştirmediklerini görüyoruz. Tek parti dönemindeki siyasi kurumun mirasını yaşatma iddiasındaki zatın hezeyanlarını hep birlikte takip ediyoruz. Bunların ağababalarının 14 Mayıs'taki hissiyatları, 27 Mayıs'taki sevinçleri neyse şimdikilerin de duyguları aynı.

Yaşadıklarından ders almadıkları gibi, kinlerini sürekli biledikleri anlaşılıyor. Hangi aklı başında insan siyasi meseleyi içinde kan geçen cümlelere sıkıştırır? Sen millete ait olan egemenlik hakkını ne zamandan beri eşkıyalara veriyorsun? Kanı kim döker? Çete döker, eşkıya döker, terörist döker. Bunlar şimdi terör örgütünün ağzıyla konuşmaya başladılar."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 100 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA