• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Eski Türkiye’nin Elitlerinin Yapamayacakları İhanet Yoktur
13 Mayıs 2016 Cuma 16:53

Erdoğan: Eski Türkiye’nin Elitlerinin Yapamayacakları İhanet Yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin büyümesinden, güçlenmesinden rahatsız olan kesimler olduğunu vurgulayarak, “Eski Türkiye'nin elitlerinin, çıkarlarını korumak için girmeyecekleri iş birliği, çiğnemeyecekleri ilke, yapmayacakları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin büyümesinden, güçlenmesinden rahatsız olan kesimler olduğunu vurgulayarak, “Eski Türkiye'nin elitlerinin, çıkarlarını korumak için girmeyecekleri iş birliği, çiğnemeyecekleri ilke, yapmayacakları ihanet yoktur." dedi.

Kocaeli Üniversitesi'nde kendisine takdim edilen fahri doktora törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına verilen fahri doktora için teşekkür ederek, burada kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Bazı üniversitelerin bölücü terör örgütünün eğitim kamplarına dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, "Bazı üniversiteler adeta marjinal grupların, bölücü terör örgütünün eğitim kamplarına dönüşmüş durumda. Diğer öğrencileri baskıyla, şiddetle öteleyen bu çetelere asla izin verilmemelidir. Eski Türkiye’nin jakobenlerinin elinden alınan üniversiteler, terör örgütüne, çetelere teslim edilemez." dedi.

Türkiye’nin büyümesinden güçlenmesinden rahatsız olan kesimler olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllarca bu millete tepeden bakanların karşımıza çıkacaklarını biliyorduk. Aynı şekilde Türkiye’nin büyümesinin, güçlenmesinin, iddia sahibi olmasının uluslararası güç odaklarını rahatsız edeceğini de gayet iyi biliyorduk. Geçmiş tecrübeler, bu ülkede en zor yolun milletin tayin ettiği yolda yürümek olduğunu gösterdi. Eski Türkiye’nin elitlerinin kendi çıkarları için yapmayacağı ihanet yoktur. Başımızı iki elimizin arasına alarak şunu düşünmelerini tavsiye ediyorum. İradesini başka ülkelere, vesayet odaklarına teslim edenler, 79 milyonluk Türkiye gemisini batırmaktan bir an çekinmeyeceklerinin özellikle bilinmesini istiyorum. 4,5 yıllık İstanbul belediye başkanlığımda yaşayarak gördüm. Cumhuriyet mitinglerinden, Gezi olaylarına, 17-25 Aralık darbe teşebbüsünden 6-7-8 Ekim olaylarına kadar bunu birçok şekilde yaşadık. Biz tehditlere asla boyun eğmeden, hedeflerimizden vazgeçmeden yolumuzda yürüyoruz. Milletin verdiği emaneti çapulculara, ihanet çetelerine, terör örgütü üyelerine teslim etmedik, etmeyeceğiz. Kimi üniversitelerde yaşanan vandallıkların gelecek sene yaşanmaması için rektörlerin gerekli tedbirleri şimdiden almasını temenni ediyorum.”

'HİÇBİR ÖĞRENCİ ÖTEKİLEŞTİRİLMİYOR'

Üniversitelerin asli görevlerine dönmeleri için gerekli zeminleri hazırladıklarını ve hiçbir öğrencinin ötekileştirilmediğini kaydeden Erdoğan, “Artık kılık kıyafetinden, başörtüsünden, sakalından, inançlarından dolayı hiçbir öğrencimiz ötekileştirilmiyor. Bitti o iş. Üniversite kapılarına ikna odaları bitti. İkna odası kuranların halini gördünüz, millet nasıl dışlıyor.”

'IMF BORCUNU KAPATIP, VEREN EL ÜLKE KONUMUNDAYIZ'

2002 yılından önceki Türkiye’nin ekonomik durumundan da bahseden ve Türkiye’nin IMF’den borç para dilenen ülkelerden olduğunu hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin borcunu kapatıp IMF’ye borç veren bir ülke olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “2002’den önce IMF kapılarında borç para dilenen, onuru çiğnenen, memurun maaşını dahi zor ödeyen bir ülkeden, borcunu kapatmış, veren el bir ülke konumundayız. Fransız, bir IMF Başkanı vardı, Lagarde değil, ismini vermeyeceğim. Davos -ki, son gidişimdi- onunla konuşuyoruz. IMF’in Türkiye’yle yaptığı müzakereler doğru değil, siz bize verdiğiniz borcun takibini yapın. Siz bize kalkar da siyasi noktada yön vermeye kalkarsanız, artık bu eski alışkanlıklar geride kaldı. Bize yön veremezsiniz. Verdiğiniz borcun muhasebe kayıtlarını takip edin, daha ileri gidemezsiniz. 23,5 milyar dolardı, artık bu sıfırlandı. Yeni yönetim bizden 5 milyar Euro borç istedi. Ben de kendilerine ‘Verebiliriz’ dedim. Problem değil.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 200 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA