• Mardin20 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Dünya, 5 Ülkenin İki Dudağının Arasına Mahkum Edilemez
01 Haziran 2016 Çarşamba 21:33

Erdoğan: Dünya, 5 Ülkenin İki Dudağının Arasına Mahkum Edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Uganda Makarere Üniversitesi'nde fahri doktora verildi. BM'deki yapıyı eleştiren Erdoğan, "Biz diyoruz ki; dünya 5’ten büyüktür. Dünya, 5 ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilemez. Birinci Dünya Savaşı'nın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Uganda Makarere Üniversitesi'nde fahri doktora verildi. BM'deki yapıyı eleştiren Erdoğan, "Biz diyoruz ki; dünya 5’ten büyüktür. Dünya, 5 ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilemez. Birinci Dünya Savaşı'nın şartlarında yapılanmış bir tabloyu hala bugün insanlığa dayatamazsınız. Suriye bugün problemini çözemiyorsa, daimi üyelerden bir iki tanesi bakıyorsunuz ‘hayır’ diyor, olmuyor. ‘Efendim geçici üyeler var…’ Geçici üyelerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur." dedi.

Resmî bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Uganda’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Uganda Makarere Üniversitesi'nde fahri doktora ünvanı verildi. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Afrika’nın parlayan yıldızı olarak Uganda’nın gelecekte, kıtada ve dünyada hak ettiği yeri alacağına inandığını söyledi. Geçmişte sömürgeciliğe, bugün de terörizme karşı mücadele yürüten Uganda’nın, bölge ve dünya barışına yaptığı katkıları takdirle takip ettiğini belirten Erdoğan, Uganda ile her alanda ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Türkiye ile Uganda arasındaki ticaret hacminin çok düşük olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2010-2011 yıllarında karşılıklı olarak büyükelçiliklerimizi açtık. Bununla da yetinmeyerek bizi birbirimize bağlayan tarihi gönül köprüsünü sağlamlaştırmak için sivil toplum kuruluşlarımızı, Türk Hava Yollarımızı ve işadamlarımızı da Uganda'ya gelmeleri için teşvik ettik. Göreve başladığım zaman Türkiye'nin 12 Afrika ülkesinde büyükelçiliği vardı. Şu anda 39 büyükelçiliğimiz var. 54 tane ülkenin olduğu Afrika'da hedefimiz; bu 54’ün 54’ünde de büyükelçilik açmak için gayretteyiz.” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE OLARAK ULUSLARARASI PLATFORMLARDA AFRİKA'NIN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Uganda'ya 115 işadamıyla birlikte geldiğini aktaran Erdoğan, “21. Yüzyılın odağına Afrika’nın yerleşeceği konusunda herhalde kimsenin şüphesi yoktur. Dünyanın en büyük ekonomilerinin krizlerle boğuştuğu bir dönemde Afrika'nın kalkınması ve büyümesi kesintisiz devam ediyor. Son 10 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinden 6’sı bu kıtada bulunuyor. Afrika’nın uyanışını ve adım adım hak ettiği seviyeye yükselmeye başlamasını en az Afrikalı kardeşlerimiz kadar umut ve heyecanla biz de takip ediyoruz. 2005 yılının ülkemizde Afrika yılı ilan edilmesiyle ivme kazanan Afrika’ya açılım politikamız çok başarılı meyveler verdi. Ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar bir çok alanda ciddi ilerlemeler kaydettik. Afrika’yla ilişkilerimizi artık yeni ve ileri bir merhaleye kat edebilmek için Türkiye-Afrika ortaklığı şeklinde tanımlıyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “2009 yılında 12 olan Afrika'daki büyükelçilik sayımız 39'a çıkarken, Afrika'dan Türkiye’ye gelip ülkemizde büyükelçilik açan ülkelerin sayısı 32 oldu. 4.500 Afrikalı öğrenci Türkiye'nin burslarıyla ülkemizde eğitim görüyor. Türkiye, her ihtiyaç duyulduğunda Afrika'nın yardımına koşan bir ülkedir. Türkiye olarak uluslararası platformlarda Afrika'nın sesi olmaya devam ediyoruz.”

"DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’nin sınırlarına gelen 3 milyon Suriyeliye kucak açtıklarına dikkat çekti. Ege Denizi'nde kurtarılan mülteciler konusuna da değinen Erdoğan, BM’deki yapııyı eleştirdi. Erdoğan, “Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak sınırlarımıza gelen 3 milyon Suriyeliye biz kucak açtık. Biz, bunlara dikenli tellerle duvar örmedik. ‘Niye Türkiye’ye geliyorsunuz’ demedik. Onlar varil bombalarından kaçıyorlardı. O bombalardan kaçan insanlara biz, kapılarımızı kapayamazdık. Ege Denizi’nde boğulmayla karşı karşıya olan 100 binin aşkın mülteciyi Sahil Güvenlik botlarımızla denizden kurtardık. Ama birileri de o botları delerek boğulmasına fırsat verdi. Biz diyoruz ki; dünya 5’ten büyüktür. Dünya, 5 ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilemez. Birinci Dünya Savaşı'nın şartlarında yapılanmış bir tabloyu hala bugün insanlığa dayatamazsınız. Suriye bugün problemini çözemiyorsa, daimi üyelerden bir iki tanesi bakıyorsunuz ‘hayır’ diyor, olmuyor. ‘Efendim geçici üyeler var…’ Geçici üyelerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Biz de diyoruz ki şu anda Afrika'dan, daimi üyelerin arasında bir tane üye var mı? Yok. 1 milyar 700 milyon Müslümanın olduğu bu dünyada bir tane halkı Müslüman olan ülke var mı? Yok. Bu nasıl adalet? Bu nasıl hukuk? Böyle hukuk olabilir mi? Şu andaki tablo neyi gösteriyor biliyor musunuz? Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada hukuk tecelli etmez, tam aksine haklı olanın güçlü olduğu bir dünyada hukuk tecelli eder. Bunu söylediğimiz için, bunu seslendirdiğimiz için birileri rahatsız oluyor. O zaman bizim adımız ne oluyor biliyor musunuz? Diktatör. Niye? Bunları söylüyoruz diye. Evet, biz bunları söylemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her platformda yaşanan çarpıklıklar konusundaki itirazlarını dile getirmeyi ve reform taleplerini ifade etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 283 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Ankaralı yüzücüler Türkiye ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA