• Mardin17 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman19 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjide Güç Dengeleri Türkiye-iran Lehine Değişebilir
08 Haziran 2016 Çarşamba 18:43

"Enerjide Güç Dengeleri Türkiye-iran Lehine Değişebilir"

Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (International Association for Energy Economics-IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, İran ile Türkiye’nin her anlamda birbirine çok yakın iki ülke olduğunu belirtti ve...

Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (International Association for Energy Economics-IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, İran ile Türkiye’nin her anlamda birbirine çok yakın iki ülke olduğunu belirtti ve "Bu yakınlığın doğru bir şekilde değerlendirilmesi halinde enerjide güç dengeleri Türkiye-İran lehine değişebilir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 65. Hükümet programında yer alan İran vurgusu Ankara-Tahran ilişkilerinin yeni dönemde daha hareketli geçeceği beklentilerini arttırdı. İki ülke arasında atılması muhtemel adımları değerlendiren uzmanlar, Türkiye ve İran’ın başta enerji olmak üzere farklı alanlardaki yol arkadaşlığının sadece bölgeyi değil Asya ve Avrupa’yı doğrudan etkileyebileceği görüşünde.

Ambargonun kaldırılmasının ardından İran’da düzenlenen ilk uluslararası enerji konferansına katılmak üzere İran Enerji Bakanlığı’nın özel konuğu olarak Tahran’a giden IAEE Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu, "İran temaslarım kapsamında enerji çevrelerinin önde gelen isimleriyle çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Başbakanımızın hükümet programında yaptığı İran vurgusu enerji ve ekonomi çevrelerinde olumlu yankı bulmuş. Görüştüğümüz heyetlerin hepsinde özellikle enerji alanında işbirliğine dair beklenti en üst seviyede." değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye ve İran’ın AB’nin kilit ülkeleri Almanya-Fransa sinerjisini yakalayabilecek düzeyde potansiyellerinin olduğuna dikkati çeken Kumbaroğlu, şunları söyledi:

"İki ülke arasında tarihi, coğrafi, kültürel ve dini bağlar bizi birbirimize kenetlemeli. Siyasi ve mezhepsel görüş farklılıkları İran ile atılacak ortak adımların önünde engel teşkil etmesinin önüne geçmeliyiz. Ambargo nedeniyle yıllarca petrol ihracatı kısıtlanan İran’ın şimdi üretim artışını kısıtlamasının istenmesini haksızlık olarak görüyorum. Yeni dönem bize net bir şekilde gösteriyor ki OPEC petrol fiyatları üzerindeki hakim gücünü yitirdi. Bu dönemde Türkiye ve İran’ın öncülüğünde enerjide yeni bir bölgesel oluşum kurulabilir."

"Konferanstaki konuşmamda gündeme getirdiğim bu öneri üzerine İranlı yetkililer bizi Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ile özel bir toplantıya davet ettiler." diyen Kumbaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Enerji Şartı sürecine katılmayı değerlendiren İranlı yetkililerle birlikte bir çalıştay düzenlenmesi ve ortak bir çalışma grubu oluşturulmasını kararlaştırdık. Bu yeni oluşumun ilk adımlarını her iki ülkenin enerji ekonomisi dernekleri üzerinden atacağız. Buradan oldukça umutlu ayrılıyorum. Yeni hükümet programındaki vizyon doğrultusunda Türkiye tarafında da yapıcı adımların hızla atılacağına inanıyorum."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 196 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Ankaralı yüzücüler Türkiye ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA