• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak13 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyet, Sokak Düğünlerini Yakın Takibe Aldı
13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:08

Emniyet, Sokak Düğünlerini Yakın Takibe Aldı

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bir yandan sokak düğünlerini yakın takibe alarak meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemeye çalışırken, diğer yandan konuyla ilgili kesimler ile bir araya gelerek, gürültü konusunda bilgilendirme...

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bir yandan sokak düğünlerini yakın takibe alarak meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemeye çalışırken, diğer yandan konuyla ilgili kesimler ile bir araya gelerek, gürültü konusunda bilgilendirme yapıyor.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Polisevi’nde sokak düğünleri ile ilgili toplantı yaptı. Ses yükseltici cihazlar ile yüksek sesli sokak düğünü yapılması, trafik ve çevre düzeni sorunları ile vatandaşların gürültü şikâyetlerinin ele alındığı toplantıya Kırşehir Emniyet Müdür Yardımcısı Veysel Murat Tuğrul, Asayiş Şube Müdürü Ercan Altıntaş, Asayiş ve Toplum Destekli Şube amirleri, mahalle muhtarları ve orkestra sahibi müzisyenler katıldı.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından düzenlenen toplantıda, Kırşehir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu 51 nolu kararı gereğince ses yükseltici cihazlar ile çevresel gürültü, cadde ve sokaklara araç trafiğini olumsuz etkileyecek şekilde masa ve sandalye konulması, çadır kurulması ve yayaların geçişlerini engelleyen durumlara karşı sorunlar tartışıldı.

Sokak düğünü yapan orkestra sahibi müzisyenler ve mahalle muhtarları, vatandaşlardan 155 Polis Acil Çağrı Merkezine gelen gürültü ve trafiği engelleyici şikâyetler hakkında bilgilendirildi. Toplantıda ayrıca gece 23.00’dan itibaren herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın düğünlerin sonlandırılması için orkestra sahipleri uyarıldı.

POLİSTEN SOKAK DÜĞÜNLERİNE YAKIN TAKİP

Sokak düğünlerinin yaptığı aşırı gürültü ve trafik düzeninde meydana gelen sorunlar hakkında vatandaşların 155 Polis Acil çağrı merkezine gelen şikâyetlerini dile getiren, Kırşehir Emniyet Müdür Yardımcısı Veysel Murat Tuğrul şöyle konuştu: “Haziran ayı başlarında, Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube ekipleri 500 kişi ile yaptığı ankette, düğünlerde ses yükseltici cihaz kullanılmasıyla ilgili ilginç sonuçlar dikkati çekti. Sokak düğünleri ve oluşturduğu gürültü kirliliği ile ilgili yapılan ankette, vatandaşların yüzde 74’ü sokak düğünlerine ‘evet’, gürültü kirliliğine ‘hayır’ dedi. Ayrıca, Kırşehir Valiliği ‘Mateme Dönüşmeyen Etkinlikler’ projesi başlatmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube polis ekipleri, Kırşehir Valiliği'nin uyarılarını düğün sahiplerine ve düğünlerde yer alan müzisyenlere tebliğ etti. Yaz aylarının gelmesi ve Ramazan Bayramı'nın sona ermesi ile sadece geçtiğimiz hafta sonu Kırşehir’de bir gün için müdürlüğümüze kayıtlı 67 sokak düğünü gerçekleşti. Bu düğünlerde polis ekiplerimizin yaptığı çalışmada havaya rastgele ateş açmak suretiyle 7 adet kurusıkı tabanca ele geçirildi."

SOKAK DÜĞÜNLERİNDE YASALARA AYKIRI HAREKET EDENLERE CEZA YAĞACAK

Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre; yasalara uymayan düğün sahipleri ve vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu 32. maddesi gereği, izinsiz havai fişek atanlar 208 lira, aynı kanunun 36. maddesi gereği gürültü ve müzik yayını yapanlar 100 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Ayrıca ateşli silahlar kapsamında sokak düğünlerinde kurusıkı tabanca atanlar ve taşıyanlara 835 lira idari para cezası kesilecek. Sokak ve caddelerde trafiği tehlikeye düşüren ve engelleyenler 2918 sayılı Trafik Kanunu 14. maddesi gereği 391 lira para cezası ile cezalandırılacak.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 140 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA