• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elazığ’da Rahman Nizami İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
13 Mayıs 2016 Cuma 15:58

Elazığ’da Rahman Nizami İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Elazığ’da, Anadolu Gençlik Derneği tarafından Bangladeş'te Cemaat-i İslam partisinin lideri Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kılındı. Rahman Nizami’nin idamına tepki gösterildi.Cuma namazının ardından öğretmenevi önünde...

Elazığ’da, Anadolu Gençlik Derneği tarafından Bangladeş'te Cemaat-i İslam partisinin lideri Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kılındı. Rahman Nizami’nin idamına tepki gösterildi.

Cuma namazının ardından öğretmenevi önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, idam edilen Cemaat-i İslam partisinin lideri Motiur Rahman Nizami için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazın ardından bir açıklama yapan ve idamlara tepki gösteren Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Recep Koca, ”Alınan idam kararları ile Bangladeş’te barış ve huzur ortamının tesis edilemeyeceği açıktır.” dedi.

Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ”Suriye, Mısır, Irak, Yemen ve birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında ırkçı emperyalizm vardır. Irkçı emperyalizm bölgeyi neredeyse bütün uluslararası haber ajanslarında etnik ve mezhepsel adlandırmalar ile tasnif eden, işine geldiğinde etnik yapıyı, işine geldiğinde mezhep farklılığını kullanan yapıdır. Bölge insanlarının emperyalizme karşı ortak bir tavır sergileyebilmesini önleyebilmek için her dönemde ırkçılığı ve mezhepçiliği körüklemişler, provokatif olaylarla bölge insanını birbirine düşürmüşlerdir. İslam coğrafyasında yaşanan bu sıkıntıların bir benzeri Bangladeş’te yaşanmaktadır. Bangladeş’te Cemaati İslami Partisi liderlerinden Motiur Rahman Nizami hakkında 1971’deki bağımsızlık savaşı sırasında, sözde insanlığa karşı suç işlediği gerekçesi ile verilen idam kararı onanarak haksız yere idam edilmiştir.” diye konuştu.

Mahkeme tarafından suçlu bulunan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi Cemaati İslami Partisi'nden Abdülkelam Azad, daha sonra partinin genel sekreter yardımcısı Abdulkadir Molla cezası infaz edilen ilk Cemaati İslami lideri olmuştu. Mahkemenin 90 yıl hapse mahkum ettiği Cemaati İslami’nin 92 yaşındaki lideri Gullam Azzam da hapishanede ölmüştü. Hasina hükümetinin kurduğu mahkeme, parti liderliğini üstelenen Rahman Nizami’yi, sonrasında partinin yürütme kurulu üyesi Mir Kasım Ali’yi bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan dolayı idam cezasına mahkum etmişti.

Darbeci ya da baskıcı rejimlerin gölgesinde kalınarak alınan idam kararları ile Bangladeş’te barış ve huzur ortamının da tesis edilemeyeceği de açıktır. Bütün bu kaos ortamını elini ovuşturarak izleyen İsrail’in güvenliği için kan ve gözyaşı tüm coğrafyaya hakim oldu. Emperyalizm, İslam coğrafyasında postallarıyla cirit atarak Müslümanı Müslümana kırdırmaya devam ediyor. Bu olayların farkında olan Cemaati İslami itidalli duruşunu kaybetmemiştir. İslam coğrafyasının bu sıkıntılı süreçten kurtulması için bölge ülkeleri mutlaka bir araya gelmeli ve sıkıntılara içeriden çözüm aramalıdırlar.” Grup, yapılan açıklamanın ardında sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 178 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA