• Mardin33 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elazığ’da Aşmak İçin Hareket Programı Başlatıldı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:38

Elazığ’da 'Aşmak İçin Hareket' Programı Başlatıldı

Türkiye Beyazay Derneği, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle başlattığı 'Aşmak İçi Hareket' kampanyası Elazığ’da hayata geçti.'Aşmak...

Türkiye Beyazay Derneği, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle başlattığı 'Aşmak İçi Hareket' kampanyası Elazığ’da hayata geçti.

'Aşmak İçin Hareket' kampanyası kapsamında Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği Elazığ Şubesi’nin katkıları ile gerçekleştirilen programa Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, kamu kurum temsilcileri ve vatandaşalr katıldı. Etkinlikte engelli ve engelsiz çocuklar birlikte atletizm yaptı, bocce, futbol, basketbol, voleybol oynadı ve bisiklete bindi. Elazığ Valisi ve il protokolü de etkinliklere katılarak destek verdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Beyazay Derneği Elazığ Şube Başkanı Naci Demirpolat, yapılan araştırmalarda engelsiz bireylerin yüzde 78'inin engelli bireyleri tanımaya yönelik hiç bir girişimde bulunmadığını belirtti. Demirpolat, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:” Ülkemizde engelli bireylerin sayısı oldukça fazla. Ancak hepimizin bilmediği ama hepimizin hayatında mutlaka karşılaştığı bazı durumlar var. Örneğin GENAR’dan alınan verilere göre engelsiz bireylerimizin yüzde 50'sinin yani bu sahada olan, okulda eğitim alan, iş yerinde çalışan sokakta yürüyen insanlarımızın yarısının hiç engelli arkadaşı olmamış. Yüzde 54'ü ise engelliler ile nasıl iletişim kurulacağını bilmiyor. Engelsiz bireylerimizin yüzde 78'i ise engelli bireyleri tanımaya yönelik hiçbir girişimde dahi bulunmamış. İnsanlarımızın bu denli iletişim sıkıntısında olması engelli ve engelsiz bireylerimizi kutuplaştırmaktadır.” dedi.

Programda bir konuşma yapan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, şöyle dedi: “Engelli kardeşlerimize olan bakış açısı ile iletişim şekillerini de değiştirmemiz gerekiyor. Bütün bunları yapabilmenin en önemli araçlarından bir tanesi sivil toplum kuruluşlarının kamu, sivil toplum ele ele birlikte yürüteceği projelerdir. Bu bakımdan 'Aşmak İçin Hareket' projesini önemsiyoruz. Bugün startını vermek ile birlikte bu küçük bir başlangıç töreni. Ben de elimden geldiğinde bu tür faaliyetlere Elazığ ölçeğinde katılmaya özen ve gayret göstereceğim. İnşallah bu program ile birlikte Elazığ’da engelli ve engelsiz kardeşlerimiz arasındaki daha da güçlenecek ve empati yolu ile birbirimizi daha iyi anlayacağız. Ve engelli kardeşlerimizin hayatını daha da kolaylaştıracağız.” Yapılan konuşmaların ardından Valli Zorluoğlu ve davetliler bayrak yarışına katıldı ve öğrencilerle futbol maçı yaptı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 124 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA