• Mardin14 °C
  • Diyarbakır17 °C
  • Batman14 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Egiad’dan Abdde Türkiye Lobisi
25 Mayıs 2016 Çarşamba 12:38

Egiad’dan Abd'de Türkiye Lobisi

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) geniş katılımlı bir heyetle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) lobi çalışmalarında bulundu. EGİAD Başkanı Seda Kaya ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, 5 günlük program kapsamında ABD...

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) geniş katılımlı bir heyetle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) lobi çalışmalarında bulundu.

EGİAD Başkanı Seda Kaya ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, 5 günlük program kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Dünya Bankası/IMF, önemli düşünce kuruluşları ve diğer hükümet kuruluşları ile görüş alışverişinde bulundu.

EGİAD Başkanı Seda Kaya, ABD ziyaretinin tam anlamıyla bir lobi çalışması olarak planlandığını söyledi. Kaya, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmelerinde Türkiye’nin de çıkarlarının korunmasının önemine dikkat çekmek ve Amerikan kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

EGİAD heyeti, program kapsamında Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı’yla da görüştü. Heyet, tüm dünyada altyapı yatırımları, enerji, ulaşım, su projelerinde ABD yatırımcıları için bağlantı sağlayan, fizibilite hazırlayan, fon bulan, yasal prosedürleri takip edip hızlandıran ajansı, özellikle Ege bölgesindeki yenilenebilir enerji başta olmak üzere, potansiyeli değerlendirmek üzere Türkiye’ye davet etti.

EGİAD heyeti ABD gezisinde önde gelen düşünce kuruluşlarıyla da bir araya geldi. Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü isimli düşünce kuruluşunu ziyarette, ağırlıklı olarak Amerikan iç ve dış politikasını belirleyen dinamikler, Amerikan seçimleri ve sonrası, Suriye ve diğer ülkelerdeki sorunlar üzerinde duruldu. Stratejik Uluslararası Araştırmalar Merkezi isimli düşünce kuruluşunun ziyaretinde ise Arap Baharı sonrası gelişmeler, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve Türkiye ekonomisi ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Kemal Derviş’in başkan yardımcılığını yaptığı düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nü de ziyaret eden EGİAD heyeti, burada ağırlıklı olarak TTIP Anlaşması, ABD-AB ilişkileri, Türkiye ekonomisi ve genel ekonomik konular hakkında fikir değerlendirmesi yaptı.

ABD Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Select USA ile de görüşen heyet, Türkiye masasında görevli Yatırım ve Ticaret uzmanları ile iki ülke arasındaki mevcut yatırım ve ticaret hacminin artırılması için atılması gereken somut adımlar üzerinde durdu. Heyetin Center For Amerikan Progress isimli düşünce kuruluşuna yapılan ziyarette ise Ulusal Güvenlik ve Uluslararası Politikadan Sorumlu üst düzey yetkililer ile Amerikan seçimleri ve sonrası iç ve dış politikalar ve beklentiler konusunda bilgi alındı.

DAHA GÜÇLÜ LOBİ YAPMALIYIZ

ABD temaslarını değerlendiren EGİAD Başkanı Seda Kaya, bu tür ziyaretlerin daha sık yapılmasının önemine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Sivil ve mesleki kuruluşların daha aktif diplomasi yürütmesi ve lobicilik yapması gerekiyor. Türkiye’nin gücünü ve potansiyelini daha iyi anlatmalıyız. EGİAD olarak bu ziyarette temel amacımız AB ile ABD arasında devam eden ve Türkiye ekonomisi için büyük tehdit oluşturan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmelerinde Türkiye’nin de çıkarlarının korunmasının önemine dikkat çekmek ve Amerikan tarafını bilgilendirmekti. Ancak, Türkiye’nin sürece dâhil olmasını sağlayacak etkili adımları hükümetler seviyesinde atmalıyız. Daha sonra çok geç olabilir. Yeni bir Dünya ekonomik düzeni kurulurken Türkiye bunun dışında kalamaz. Bu anlaşmadaki pürüzler giderilmediği takdirde yepyeni bir boyuta taşınacak AB ve ABD ekonomik ilişkilerinin Türkiye açısından birçok olumsuzluğu doğuracağından korkuyoruz."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 89 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Şırnak’ta patlayıcı ele geçirildi
  • 643 milyon TL’yi zimmetine geçiren polis yakalandı
  • Şırnak’ta “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri” çalıştayı
  • Ekonomik alanlarda kadınlarda olmalı
  • Sözen’den Afrin açıklaması
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA