• Mardin21 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaca Ünlü Matematikçiler Kırşehirde Buluştu
12 Temmuz 2016 Salı 21:43

Dünyaca Ünlü Matematikçiler Kırşehir'de Buluştu

Dünya çapındaki matematikçilerin buluştuğu 2. Uluslararası Analiz ve Uygulamaları ICAA-2016 Konferansı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ)’nde başladı. Konferansa, 22 ülkeden 390'a yakın akademisyen katılıyor. AEÜ Fen-Edebiyat Konferans...

Dünya çapındaki matematikçilerin buluştuğu 2. Uluslararası Analiz ve Uygulamaları ICAA-2016 Konferansı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ)’nde başladı. Konferansa, 22 ülkeden 390'a yakın akademisyen katılıyor.

AEÜ Fen-Edebiyat Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına, Vali Necati Şentürk'ün yanı sıra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yurt içi ve yurt dışından bilim insanları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşma yapan Vali Şentürk, matematiğin ve matematiksel düşünmenin hayatımızdaki önemine değindi. Hayatın her alanında matematiksel verilerle hareket edilmesi gerektiğini belirten Vali Şentürk, "İnsanoğlu hayatının her evresinde hesaplama yapar. Bu sempozyumun neticesinde de bilim dünyası için çok faydalı sonuçların çıkacağına ve bu sonuçların bilimsel gelişmelere ışık tutacağına eminim. Bilimin sonu yoktur. Bu nedenle bu matematik konferansının Ahi Evran-ı Veli, Aşık Paşa, Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Cacabey gibi alimlerin ili olan Kırşehir'de düzenlenmesinden dolayı memnuniyet duyuyorum." dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, uluslararası matematik konferansının, tarihi ve kültürü zengin olan Kırşehir'de, Ahi Evran-ı Veli'nin ismini taşıyan üniversitemizde düzenlenmesini oldukça anlamlı bulduğunu söyledi.

22 ÜLKEDEN 390 BİLİM ADAMI KATILACAK

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da yaptığı konuşmada, düzenlemiş oldukları bu organizasyona katılan bütün katılımcılara teşekkür etti. Sempozyum hakkında bilgiler veren Rektör Karakaya, “Türkiye'nin kalbinde, İç Anadolu'da, Kırşehir'de önemli bir konferansı başlattık, İstikrarla da yürümekte. Türkiye'den katılımcılarımız, rektörlük seçimlerinden dolayı sirkülasyonlu olarak gelmektedirler. Hepsi bir arada gelemiyor. Tüm bildiriler 4 gün boyunca burada sunulacak. Konferansa ABD, Japonya, Çin, Fransa, Endonezya ve Polonya başta olmak üzere 22 ülkenin önde gelen 390'a yakın bilim insanı katılacak” ifadelerini kullandı.

Matematikle ilgili analiz ve uygulamaların ele alındığını belirten Rektör Karakaya, soyut akım düşüncesinin günlük hayattaki karşılığını bulma işinin Türkiye'de biraz eksik bırakıldığını, yıllarca üzerine gidilmediğini söyledi.

MATEMATİK SEMPOZYUMUNUN İLKİ HİNDİSTAN’DA YAPILDI

Kırşehir'de Ahi Evran Üniversitesinin ev sahipliğinde başlayan konferansın ilki 2015'de Hindistan'ın Aligarh Müslim Üniversitesinde düzenlendi. Matematik alanında dünyadaki sayılı konferanslar arasında yer alan organizasyonda, matematik bilim dalının özellikle optimizasyon, kontrol teori, ekonomi, mühendislik ve diğer disiplinlerdeki uygulamaları hakkında sunumlar ve çalıştaylar gerçekleştirilecek. Konferansa, 22 ülkeden 390'a yakın akademisyen katılacak, İngilizce olarak gerçekleştirilen konferans 4 gün sürecek.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 96 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Turan Güneş Caddesi’nde trafik düzenlemesi
  • AK Parti Harran İlçe Kadın Kolları Başkanı Huriye Biter:
  • Adana Demirspor’da yeni sezon hazırlıkları
  • Kırsal bölgelerde yeni yollar açılıyor
  • Yaşlı baba oğlunu av tüfeğiyle öldürdü
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA