• Mardin28 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dsi Kanallarında 13 Yılda 922 Kişi Boğuldu
29 Haziran 2016 Çarşamba 13:43

Dsi Kanallarında 13 Yılda 922 Kişi Boğuldu

Adana'da haziran ayı içinde serinlemek için sulama kanalına giren 14 kişi boğularak hayatını kaybetti. Polis ekipleri, yaz mevsimiyle birlikte boğulma olaylarının artması nedeniyle, sulama kanalı çevresinde sık sık çocuklara uyarıda bulunuyor.Konuyla...

Adana'da haziran ayı içinde serinlemek için sulama kanalına giren 14 kişi boğularak hayatını kaybetti. Polis ekipleri, yaz mevsimiyle birlikte boğulma olaylarının artması nedeniyle, sulama kanalı çevresinde sık sık çocuklara uyarıda bulunuyor.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Adana Valiliği, Türkiye'nin 49 ilinde Devlet Su İşleri'ne (DSİ) ait sulama kanallarında 13 yılda toplam 922 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Adana, 235 ölümle ilk sırada yer alıyor. Yazılı açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğü'nce yerüstü ve yeraltı sularının zararlarını önlemek ve bunlardan çeşitli yönlerden faydalanmak maksadıyla inşa edilen tesislerin, yerleşim yeri içerisinde bulunan kısımlarında can güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi koruyucu yapılar projelendirilerek inşa edildi. İşletme aşamasında ise bakım ve onarımlarının gerçekleştirildiği belirtildi.

Tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı belirtilen açıklamada, "Zaman içerisinde yoğunlaştığı bölgelerde kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislere ulaşım yolu olarak kullanılan servis yollarının maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can güvenliği açısından risk oluşturabilmektedir. DSİ Genel Müdürlüğü'nce inşa edilen tesislerimizde alınan tüm önlemlere rağmen son 13 yılda 49 ilde 922 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Boğulma vakalarının yüzde 78'i Adana, Şanlıurfa, Konya, Osmaniye, Mersin, Samsun, Aydın, Van, Elazığ ve Eskişehir'de meydana gelmiş ve bu kentlerde 719 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir." denildi.

En çok boğulmanın 235 olayla Adana'nın başı çektiğinin vurgulandığı açıklamada, Şanlıurfa'da 132, Konya 113, Osmaniye'de 67, Mersin'de 41, Samsun'da 36, Aydın'da 36, Van'da 20, Elazığ'da 20 ve Eskişehir'de 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, "Belirtilen illerimizde vakalarının fazla olmasının sebepleri, tesislerimizin yoğunluğu, yazın sıcaklığın diğer bölgelere göre fazla olması, sosyal ve kültürel yapıdır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce inşa edilerek işletmeye açılmış, özellikle depolamalı tesisler ile sulama tesislerinin ilerleyen zaman içerisinde yerleşim yeri içerisinde kalması sebebiyle servis yollarının ulaşım yolu olarak kullanılması ve gerek trafik kazaları, gerekse serinlemek maksatlı yüzme eylemleri neticesinde boğulma vakaları yaşanmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce inşa edilen baraj, gölet, regülatör ve sulama kanalı gibi tesislerde uyarıcı ve ikaz levhalarının yanı sıra fiziki engel mahiyetinde yapılar inşa edilmesine karşın maalesef suya girme ve boğulma vakaları yaşanmaya devam etmektedir.

Adana'da motorize polis ekipleri görevlendirilmiş, fiziki tedbirler alınmış olmasına karşın, yüzme maksadıyla suya giren çocuklar görülebilmekte, idaremizce tesis edilen koruyucu güvenlik tedbirlerine zarar vermek suretiyle müdahale eylemleri yapılarak suya girilebilmektedir. Toplumsal bilinci artırmak maksadıyla kamu spotu hazırlanarak, tüm yerel televizyonlara yayımlanması maksadıyla gönderilmiş ve ulusal kanallarda zorunlu yayın olarak yayımlanması için gerekli yazışmalar yapılmıştır. İdaremizin gerekçeleri belirtilerek İçişleri Bakanlığı'na ilettiği talep neticesinde, İçişleri Bakanlığı'nca 81 il valiliği, DSİ tesislerinde yüzme ve serinlemek maksadıyla suya girmenin emre aykırı davranış olarak belirlenmesi ve uymayanlara idari yaptırım cezası uygulanması hususunda talimatlandırılmıştır. Ebeveynler ve okullarda öğretmenler tarafından suya girmenin tehlikeli ve yasak olduğu konusunda çocukların eğitilmeleri ve cuma vaazlarında vaizlerden bu konuda cemaate telkinde bulunmaları istenmiştir.’’ denildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 73 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Turan Güneş Caddesi’nde trafik düzenlemesi
  • AK Parti Harran İlçe Kadın Kolları Başkanı Huriye Biter:
  • Adana Demirspor’da yeni sezon hazırlıkları
  • Yaşlı baba oğlunu av tüfeğiyle öldürdü
  • Kırsal bölgelerde yeni yollar açılıyor
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA