• Mardin14 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman14 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır’da Polis Mevcudu Yüzde 50 Artıyor
04 Mayıs 2016 Çarşamba 18:43

Diyarbakır’da Polis Mevcudu Yüzde 50 Artıyor

Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Hükümetin ve Bakanlığın Diyarbakır’a özel önem gösterdiğini ve pozitif ayrımcılık yaptığını, halkın huzur ve güveninin sağlanması adına kentte mevcut polis sayısının yüzde 50 oranında...

Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Hükümetin ve Bakanlığın Diyarbakır’a özel önem gösterdiğini ve pozitif ayrımcılık yaptığını, halkın huzur ve güveninin sağlanması adına kentte mevcut polis sayısının yüzde 50 oranında artırılacağını söyledi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan; sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve operasyonların yoğunluğu nedeniyle gecikmeli olarak basın ile tanışma toplantısı düzenledi. Taşdan, kentte görev yapan gazetecilerle Polisevi'nde bir araya gelerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 9 ay önce kentte göreve başladığını anımsatan Adnan Taşdan, gazetecilerin sorunlarını ve önerilerini dinledi.

En çok merak edilen konuların başında gelen Sur’da operasyonlar ve gelinen aşamayla ilgili olarak Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Sur ilçesindeki operasyonların tamamlandığını ancak operasyonların yapıldığı bölgede tuzaklanmış ve patlamamış bombaların, el yapımı patlayıcıların bulunduğunu, yıkılma tehlikesi olan binaların bulunduğunu, bu nedenle güvenlik sıkıntısı bulunduğunu dile getirdi.

“İHBARLAR ARTTI, DİYARBAKIR HALKINA TEŞEKKÜR”

Sur ilçesi başta olmak üzere kent genelinde çalışmaların sürdüğünü belirten Taşdan, Diyarbakır halkına da ayrı bir parantez açarak özel teşekkür etti. Taşdan, “Sur’da hem de Bağlar’da olayların ardından polis daha fazla sokağa indi, polis arkadaşlarımız her caddede ve her sokakta bulunuyor. Polisin sokağa inmesiyle sadece terör olaylarında değil, asayiş olaylarında da azalma var. Madde bağımlılığı veya uyuşturucu satanların yakalanma oranı arttı. Burada Diyarbakır halkına teşekkür ediyoruz. Çünkü gördüğü her olumsuz şeyi bizimle paylaşıyor ve biz de gereğini yerine getiriyoruz.” dedi.

“ÖRGÜT SIKIŞTIKÇA EYLEMLERİNİ ÜLKE GENELİNDE YAYMAYA ÇALIŞIYOR”

Terör olaylarının ülkenin en büyük sorunu olduğunu dile getiren Emniyet Müdürü Taşdan, dar bölgeye sıkışan terör örgütü mensuplarının eylemlerini ülke geneline yaymaya başladığını belirterek, “Terör olayları en büyük sorunların başında geliyor. Örgüt sıkıştıkça eylemlerini ülke geneline yaymaya çalışıyor. Büyükşehirlerimizde olaylar meydana geliyor. Biz Diyarbakır’ı güvenli hale getirdik. Terörün tamamen bittiğini söylemek mümkün değil ve tedbirlerimizi en üst seviyede devam ettiriyoruz. Bundan sonra daha güvenli ve huzurlu günler olacak ve hep beraber yaşayacağız.” diye konuştu.

“GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ SİLAH ARKADAŞLARINI ŞEHİT EDENİ BİLE TESLİM ALDI”

“Ekim ayından bu yana 12 saat çalışıyoruz. 12 saat çalıştıktan sonra evinin, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.” diyen Taşdan, bu kadar yoğun çalışmalarına, şehit vermelerine rağmen özverili çalışmalarını sürdüren teşkilatına da teşekkür etti. Operasyonlarda güvenlik güçlerinin, yanı başındaki silah arkadaşının şehit edilmesine rağmen ‘Teslim olmak istiyorum’ diyeni teslim alarak, Türkiye’de adaletin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdiğini anlatan Taşdan, şunları söyledi:

“Sur’da 100 günden fazla süren operasyonlarda, Allah’a şükür bir tane çocuğun ölümünden, bir tane sivilin ölümünden bahsedemezsiniz. Onlarca şehit vermiş olmasına rağmen çatışma ortasında ‘Teslim olmak istiyorum, çocuklar var, çocuklar çıkacak” denildiği zaman büyük çaba sarf eden, ses yayın araçları, sivillerin sağlıklı tahliyeleridir. Teslim olmak isteyen varsa teslim alındı. Çatışma sürerken etkisiz hale getirilen 15-20 tane örgüt mensubu vardı. ‘Teslim olmak istiyorum’ diyenler elini kaldırdı. Orada 65 şehit veren güvenlik görevlileri, büyük bir asalet ve metanetli yaklaşım göstererek teslim aldı. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir yaklaşım olacağını sanmıyorum. Şehit verilmiş, gazi verilmiş, sakat kalınmış belki en yakın arkadaşı, silah arkadaşı şehit olmuş güvenlik güçlerimiz teslim olmak isteyeni teslim alıyorsak, Türkiye’nin adaletinin ne kadar güçlü olduğunu ve yargısız infazın sıfırlandığının en büyük göstergesidir. Bu konuyla ilgili güvenlik güçlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

“DİYARBAKIR’DA POLİS SAYISI ARTACAK”

Diyarbakır’a dışarıdan bin 500’e yakın personel takviyesi yapıldı ve hala görevlerini yapıyorlar. Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz, Diyarbakır’a özel bir önem veriyor. Diyarbakır’da polis mevcudu artacak. Yani hemen hemen yüzde 50’ye yakın bir polis artışı olacak. Bölgeye, Diyarbakır’a pozitif ayrımcılık yapılıyor. İnşallah güvenlik ile alakalı polis görevlendirilmesiyle daha huzurlu bir ortam olacaktır.

“GEÇMİŞİNDE KAPKAÇ, HIRSIZ VE MADDE BAĞIMLILARI VARDI”

Sur’da, Bağlar’da olaylar sıfıra indi. Polis nerede varsa orada olaylar bitiyor. Kentin diğer bölgelerindeki asayiş olaylarıyla alakalı da çalışmalarımızı daha da üst seviyeye çıkaracağız. Diyarbakır’da özellikle Sur ve Bağlar’da terör örgütünün gençlik yapılanması dedikleri şahıslar arasında, geçmişinde hırsızlık, kapkaç gibi madde bağımlısı olan kişiler vardı.

“PARALEL OPERASYONLARLA İLGİLİ BİLGİ SIZDIRDI”

Taşdan, soru üzerine, “Bilgi sızdırılıp sızdırılmadığıyla ilgili bir inceleme var ve müfettişler şu anda araştırmalarını yapıyorlar. Paralel devlet yapılanması bizi çok etkiledi. Bizim içimizde de vardı ve son çalışmalarda bu yapılan etkisiz hale getiriliyor. Üst düzey soruşturma var, ihraç etmek zorunda kaldığımız, olaylara veya örgütsel yapılanmaya katılan bir sürü aralarında üst düzeyde olmak üzere emniyet personeli var. Tabii ki büyük bir teşkilat ve yeniden yapılanmaya gidiyorsanız, biraz sancılı olacak ama biz süratle temizliyoruz. İçimizde hala o örgütün uzantısı, yapısı içerisinde yer alanlar var. Tespit ettiklerimiz ile ilgili gerekli işlemleri yapıyoruz. Bu kapsamda gözaltına alınan, ihraç edilen, mahkemeye sevk edilen ve tutuklanan polisler var ve bu yapıya mensupların tespiti durumunda gerekeni yapıyoruz.” dedi.

“SİBER ALEM KONTROL ALTINDA”

Diğer yandan, siber suçlar biriminin sosyal alemi takip altına aldığını dile getiren Taşdan, özellikle terör örgütü propagandası yapan şahıslarla ilgili çalışmaların sürdüğünü konuyla ilgili soruşturma açılan ve adli makamlara sevk edilen şahısların da bulunduğunu söyledi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 389 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA