• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Müftüsü İşliyen Miraç Kandilini Kutladı
03 Mayıs 2016 Salı 14:53

Diyarbakır Müftüsü İşliyen Miraç Kandili'ni Kutladı

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Miraç Kandili sebebiyle mesaj yayımladı. Miraç’ın ne anlama geldiğine değinen İşliyen, “Mana anlamıyla 'Yolculuk yapmak' anlamındaki fiilin türevi olan ve 'gece yolculuğu' anlamında kullanılan...

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Miraç Kandili sebebiyle mesaj yayımladı. Miraç’ın ne anlama geldiğine değinen İşliyen, “Mana anlamıyla 'Yolculuk yapmak' anlamındaki fiilin türevi olan ve 'gece yolculuğu' anlamında kullanılan İsra, Hz. Muhammed'in (sav) geceleyin Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini, Miraç ise göğe yükselmesini ifade eder.” dedi.

Namazın; ruhu temizleyen, kalbi aydınlatan, insanı kötülüklerden alıkoyan bir ibadet olduğunu dile getiren İşliyen, mesajında şunlara yer verdi: “Nitekim Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerim’de “Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir. Namaz, amellerin en faziletlisidir. Namaz, imandan sonra Rabbimizin en çok üzerinde durduğu ibadettir. Hz. Peygamber'in (sas) hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Çünkü Rabbimiz diğer ibadetleri Peygamber Efendimiz'e Cebrail aracılığıyla bildirmiş, fakat beş vakit namazı, onu huzuruna çağırarak, Miraç’ta bizzat emretmiştir. Onun için “Namaz müminin miracıdır.” denilmiştir. Müslüman’ın huzur, tevazu, edep ile kıldığı namaz, onun miracıdır. Allah’ın huzuruna varmasıdır. Kul, ‘Allah-u Ekber’ deyip Subhaneke ve Fatiha’yı okuduğu zaman, Allah’a hamdu senalar edip, O’ndan istediklerini söylemiş olur. Bu gecenin diğer bir özeliği ise Peygamberimiz (s.a.v) miraca götürülmeden önce çok sıkıntılı günler geçirmiştir. Mekke müşriklerinin baskısı artmış, yeni Müslüman olanlara işkence had safaya çıkmış, Peygamber Efendimiz (s.a.v) kısa aralıklarla amcası Ebu Talib'i sonra da eşi Hz. Hatice'yi kaybetmişti. Bu sıkıntılı ortamda teselli ve hüznü paylaşması gerekenler, aksine hakarete varan baskılarını arttırmışlardı. Peygamber Efendimiz (sas) Taif'e gitmiş, orada taşlanarak geri çevrilmiş, hüzün içinde Mekke'ye dönmüştü. Yüce Allah, işte böyle bir ortamda habibini teselli etmek ve gayb alemini göstermek için Peygamberimiz'i (sas) huzuruna davet etmiştir."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 170 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA