• Mardin15 °C
  • Diyarbakır10 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diş Eti Hastalığı Ağız Sağlığının Gizli Düşmanı
28 Haziran 2016 Salı 12:13

Diş Eti Hastalığı Ağız Sağlığının Gizli Düşmanı

Periodontoloji Uzmanı Dt. Selin Aykol, diş eti hastalığının ağız sağlığının gizli düşmanı olduğunu belirtti.Dt. Selin Aykol, ağız sağlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Periodontal (diş eti) hastalıkların toplumun yaklaşık...

Periodontoloji Uzmanı Dt. Selin Aykol, diş eti hastalığının ağız sağlığının gizli düşmanı olduğunu belirtti.

Dt. Selin Aykol, ağız sağlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Periodontal (diş eti) hastalıkların toplumun yaklaşık yüzde 90’ını etkileyebildiğini vurgulayan Aykol, şunları kaydetti: "Diş eti hastalıklarının gingivitis (basit diş eti hastalığı) ve periodontitis (ilerlemiş diş eti hastalığı) olarak ayrıldığını, basit diş eti hastalığı olarak tanımlanan gingivitis, ağız hijyeninin yeterli olarak sağlanamadığı durumlarda oluşan diş eti hastalıkları grubunu temsil ediyor. Gingivitis, en basit tanımıyla diş eti iltihabıdır ve diş etlerinin ağız ortamındaki dental plağa, plak içerisinde çok sayıda bulunan mikroorganizmaya karşı verdiği ilk yanıttır. Diş etlerinde kanama, kaşıntı, şişlik, kırmızılık ve hassasiyet gibi tipik belirtileri olur."

SAĞLIKLI DİŞ ETİNİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Sağlıklı diş etinin sıkı kıvamlı, tıkız, gül kurusu pembe renkli olup kurutulduğunda mat özellik gösterdiğini belirten Aykol, diş etlerinde hastalık olup olmadığının teşhisinde öncelikle bu sağlıklı diş eti kriterlerinin bilinmesinin çok büyük önem taşıdığını anlattı.

Dt.Aykol, şöyle konuştu: “İlerlemiş diş eti hastalığı olarak adlandırılan periodontitisin, basit dişeti hastalığından farklı olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu yok eden iltihabi bir hastalık. Periodontitis, tedavi edilmemiş olan gingivitisin ilerlemiş haline benzetilebilir. Genellikle hastayı rahatsız edecek boyutlara ulaştığında, ne yazık ki ileri düzeyde harabiyetlere neden olmuş demektir. Eğer hastalık ilerlemiş düzeydeyse dişetinde apse oluşumu görülebilir. Hastalar genellikle bu durumu, dişten kaynaklanan iltihabi bir durum sanarak, ağrı ile diş hekimine başvuruyor."

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Uzm. Dt. Aykol, tedaviye yönelik şu ifadeleri kullandı: "Periodontal hastalıkların esas sebebi ağız ortamında yaygın olarak bulunan mikrobiyal dental plaktır. Aynı zamanda ağız kokusu ve diş çürüğü gibi pek çok problemin temel sebebidir. Dental plağın uzaklaştırılabilmesi amacıyla diş fırçası, diş macunu, ağız çalkalama suyu, ara yüz fırçası, diş ipi gibi ağız hijyenine yardımcı araçlardan yararlanılmalıdır. Günlük olarak en az 2 kere, 2-3 dakika süreyle dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması ve fırçalamaya ek olarak diş ipi ya da ara yüz fırçası ile diş aralarının temizlenmesi gerekmektedir. Günlük kişisel oral hijyen uygulamalarının yanında rutin olarak 6 aylık periyotlarla herhangi bir şikayet bulunmasa dahi hekim kontrolü erken teşhis ve tedavi şansı açısından çok büyük önem taşır."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 103 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA