• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denetimi Yapılmayan Asansörler Tehlike Saçıyor
13 Mayıs 2016 Cuma 11:53

Denetimi Yapılmayan Asansörler Tehlike Saçıyor

Makina Mühendisleri Odası, Ankara’da yaptığı incelemelerde asansörlerin yüzde 45’inin kullanılamayacak halde olduğunu belirledi. Geçmiş yıllarda bu oranın yüzde 80’lerde olduğunu kaydeden Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Varlık...

Makina Mühendisleri Odası, Ankara’da yaptığı incelemelerde asansörlerin yüzde 45’inin kullanılamayacak halde olduğunu belirledi. Geçmiş yıllarda bu oranın yüzde 80’lerde olduğunu kaydeden Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Varlık Özerciyes, “Bina yöneticileri, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile yılda en az bir kere asansörlerin kontrolünü, ayda bir kere de bakımını yaptırmaktan sorumludur. Kontrol ve bakımları yapılmayan asansörler can kayıpları, kalıcı yaralanmalar ile sonuçlanabilecek kazalara davetiye çıkararak, kullanıcılar için tehlike saçmaya devam ediyor.” dedi.

‘Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ hükümlerine göre bina yöneticileri, asansörlerin kontrol ve bakımlarından sorumlu.

‘KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖRLERE DİKKAT’

24 Haziran 2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ile asansörlerin bakımları, yıllık periyodik kontrollerinin yapılması ve kontrol sonucunda güvenli olmadığı tespit edilen asansörlere yönelik gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin hususlar yeniden düzenlendi. Buna göre, sorumluluk alanları ile ilgili yasal düzenlemeler de yapılarak yetkilerin usulüne uygun kullanılmaması durumunda apartman yöneticilerine, ilgili idareye ve bakımcı firmaya yönelik olarak cezai hükümler getirildi ve belediyeler sınırları içerisindeki her asansörün yılda bir kez ‘A tipi Muayene Kuruluşu’ tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu.

Yönetmelikte belirlenen kriterlere göre güvensiz asansörlere kırmızı etiket, kusurlu asansörlere sarı etiket, hafif kusurlu asansörlere mavi etiket, uygun asansörlere ise yeşil etiket yapıştırılarak ilgili idarelere bildiriliyor. Kırmızı etiket yapıştırılan asansörlere 30, sarı etiket yapıştırılan asansörlere 60 gün içerisinde uygunsuzluklarının giderilmesi şartı var. Aksi durumda ilgili idare tarafından mühürlenerek kullanım dışı bırakılması zorunlu.

‘YÜZDE 45’İ KIRMIZI ETİKETLİ’

Ankara’daki asansör denetimlerinin verilerini paylaşan Varlık Özerciyes, “Protokol yapılan belediyelerin sınırları içinde 18 bin 321 asansörün denetimini gerçekleştirmiştir. Deneyimli kontrol mühendislerimiz tarafından denetlenen asansörlerin, 4 ana başlık altında bütün bileşenleri ve mahalleri kontrol edilmiş, büyük çoğunluğunda imalat, montaj, yetersiz bakım ve işletmeden kaynaklanan önemli eksiklikler tespit edilmiştir. Başkent’te denetim yaptığımız asansörlerden 8 bin 372 adedi ‘Kırmızı Etiket’, 637’si ‘Sarı Etiket’, 761’i ‘Mavi Etiket’, 8 bin 551’i ise ‘Yeşil Etiket’ almış bulunmaktadır. Kırmızı etiket alan asansör sayısı önceki yıllarda yüzde 80’lerde seyrederken, 2015 yılında bu oran yüzde 45’lere kadar gerilemiştir. Ancak sayı hala ürkütücü boyutlardadır.” diye konuştu.

Özerciyes, yaklaşık 50 bin asansörün olduğu tahmin edilen Başkent’teki bu tablonun, asansörlerdeki denetimsizlikte Türkiye ortalamasının tahmini oranlarına ilişkin önemli bir veri sunduğunu söyledi.

Yasal boşluklar nedeniyle bazı yerel yönetimlerin, yetkili mühendis istihdamı yapmadan asansörlere tescil işlemi gerçekleştirdiğini ifade eden Özerciyes, şöyle devam etti: “Bu süreçlerde meslek odaları dışlanmakta, odalarımız, belediyelerle yapılan protokoller çerçevesinde, ancak tescil işlemleri yapıldıktan sonra devreye girebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bütünlüklü bir denetim yapılamamakta ve bunun bedeli asansör kazaları ile ödenmektedir. Herkesi üzen asansör kazalarının yaşanmaması için kaderci yaklaşımlardan vazgeçilmesi ve kamusal denetimin işletilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatarak, tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya ve vatandaşlarımızı da bulundukları mekânlarda kullanılan asansörlerin denetimlerinin yaptırılması konusunda takipçi olmaya davet ediyoruz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 139 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA