• Mardin30 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman34 °C
  • Şırnak31 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dedaşın, Mültecilere Yönelik Yardım Çalışmaları Sürüyor
20 Haziran 2016 Pazartesi 18:38

Dedaş'ın, Mültecilere Yönelik Yardım Çalışmaları Sürüyor

Dicle Elektrik Dağıtım (DEDAŞ) ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Türkiye’ye sığınan mültecilere yönelik yardım çalışmalarını sürdürüyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'deki mültecilerin sorunları, bugün kutlanan ‘20 Haziran...

Dicle Elektrik Dağıtım (DEDAŞ) ülkelerindeki iç savaş sebebiyle Türkiye’ye sığınan mültecilere yönelik yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'deki mültecilerin sorunları, bugün kutlanan ‘20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’ ile bir kez daha gündeme geldi. Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok yerde yaşanan iç karışıklıklardan kaçanların önemli bir kısmı güvenli liman olarak Türkiye’yi görüyor. 2.5 milyon civarında Türkiye’ye gelen mültecilere yönelik yardımlar sürüyor. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kurulan çadır kentte yaşayan Suriyeli mültecilere bir ay boyunca düzenli kahvaltı veren Dicle Elektrik, Arin Mirxan, Kader Ortakaya, Kobani, Külünçe, Konteyner Kentler ile Nejat Suphi çadır kentte elektrik altyapısını gerçekleştirdi.

DAEŞ terör örgütünün tehdidinden kaçarak Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı köylere sığınan Ezidilerin yaşadığı çadır kentin de elektrik sorununu çözen Dicle Elektrik, ilçeye bağlı Üçkuyular, Kışlacık, Oğuz, Onbaşı ve Kumgeçit köylerinin elektrik şebekelerini de buraya yerleştirilen mülteciler için yeniledi.

Suriye’den kaçan bir başka Ezidi mülteci gurubunun yerleştirildiği Diyarbakır’daki Şengal Kampı’ndaki elektrik şebekesi için 30 bin lira tutarında kablo kullanan Dicle Elektrik Dağıtım, burada yaşayanların kışın üşümemesi için ise battaniye yapımında kullanılması için 23 bin liralık polar kumaş yardımında bulundu. Yine kış mevsiminde Yezidi mültecilerin üşümemesi için çadırlara 110 bin lira tutarında zemin kaplama malzemesi yardımında bulundu. Dicle Elektrik Dağıtım, Ergani ilçesindeki Suriyeli mültecilere ise 64 bin lira tutarında gıda malzemesi dağıttı.

Suriye sınırında bulunan ve en fazla mültecinin barındırıldığı iller arasında yer alan Mardin’de de Dicle Elektrik, zor durumdaki bu insanlara yardımlarını aksatmadı. Nusaybin’deki mülteci kampına özel fider çekilerek kesintisiz enerji sağlanırken, Midyat’ın Çayırlı köyü Çörüklü mezrasındaki mülteci kampı için enerji tesisatı çekildi. Mardin merkezde yeni otogara yerleştirilen Ezidi mülteciler ile Midyat’taki Suriyeli ve Iraklı mülteciler için oluşturulan kamplara enerji hattı çekildi. Bu arada, Derik ilçesinde Suriyeli mültecilerin kaldığı kampın enerji sorununu gidermek için buraya özel fider çekildi. Dicle Elektrik Dağıtım, Şırnak’ta bulunan kampta barınan Ezidilere ise kış mevsiminde ısınabilmeleri için 150 adet kömür sobası dağıttı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Devlet destekledi, Güneydoğulu kadınlar üretti
  • Mardin’de çocuk arkeologlar iş başında
  • Din görevlilerine dini istismar eden terör örgütlerine yönelik seminer
  • Bayraklı’nın sporcuları derecelerle döndü
  • Dökülen saçlar için en etkin tedavi yöntemleri
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA