• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Bu Süreçte Kimsenin Partide Bir Ayrışmaya İzin Vermemeli
22 Mayıs 2016 Pazar 14:18

Davutoğlu: Bu Süreçte Kimsenin Partide Bir Ayrışmaya İzin Vermemeli

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Her zaman gözettiğim 5 hukuk var. Cumhurbaşkanı ile aramızda olan insani kardeşlik hukuku. Ben Cumhurbaşkanımızla birçok vesilelerle omuz omuza oldum. Bundan büyük bir onur duydum. Hep bunu...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Her zaman gözettiğim 5 hukuk var. Cumhurbaşkanı ile aramızda olan insani kardeşlik hukuku. Ben Cumhurbaşkanımızla birçok vesilelerle omuz omuza oldum. Bundan büyük bir onur duydum. Hep bunu öne aldım. Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Açık ve net bilinmesini isterim. Ben siyasete girme kararını AK Partimizin kapatılma kararı açıldığında verdim. Bundan sonra da aday olmayacağım ama AK Parti neferi olarak yürütmekte olduğum görevimi son ana kadar sürdüreceğim. Bu süreçte kimsenin partide bir ayrışmaya izin vermemesi talebinde bulunuyorum. Bütün teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bugüne kadar önünüzdeydim bundan sonra içinizdeyim." dedi.

Davutoğlu, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nde konuştu.

"BİR VATANDAŞ OLARAK SÖYLÜYORUM..."

1 Kasım seçimlerine tahriklere rağmen suhuletle gittiklerini belirten Davutoğlu, "Ve kimsenin tartışmadığı bir netice ortaya çıktı. Yüzde 85 katılım ve yüzde 49.5'la gelen yeni AK Parti iktidarı. 4 yıllık bir hukuk oluşmuştu ve biz çerçevesini çizdik. İlk aldığımız karar vaatlerimizi 3 ayda hayata geçirmek oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşı olarak söylüyorum, hesap makamında olan bir vatandaş olarak tüm vaatlerimizi yerine getirmiş olmanın onurunu yaşıyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve Meclis grubumuza teşekkürü bir borç bilirim. Sivil ve özgürlükçü bir anayasa için temel oluştu. Terörle mücadele kapsamında operasyonlar başladı. Bu dönemde bir başka husus ekonomik istikrar temin etmekti. Son aylardaki veriler herhalde herkesin önünde var. Önümüzdeki 4 yılı tamamlayacak güçlü AK Parti hükümetleri devam edecektir. Bu dönemde dış politikamızın temel sütunlarında güçlendirmeler yapmak için büyük çaba sarfettik. AB'nin vize muafiyeti için verdiği tavsiye kararı ülkemize hayırlı olsun. Her cephede üzerimize düşeni yapmaya gayret ettik." şeklinde konuştu.

"HİÇBİR ŞAHSİ MÜDAHALEM OLMAMIŞTIR"

Bu dönemin 'güçlü cumhurbaşkanı güçlü başbakan' modeli olduğunu kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti: "Ben gayret ettim. Cumhurbaşkanımız 'Emanetçi bir başbakan istemiyorum' demişti. Doğru. Ben çalıştım. Hiçbir yerde herhangi bir il ve ilçe teşkilatı atamasında dahi şahsi bir müdahalem olmamıştır. Kurumlarımızın normal işleyişi biçiminde olmuştur. Bu kısa bir özetti. Değerli basın mensupları, değerli vatandaşlar. Partimiz yeni bir dönemin eşiğindedir. 22 Mayıs 2016 günü partimizin olağanüstü kongresine gitme kararı aldım. AK Parti Genel Başkanı olarak olağanüstü kongremizi yapacağımızı buradan ilan ederim. 'Neden siz 6 ay önce yüksek oy almışken kongrede aday olmamayı düşünüyorsunuz?' diye sorabilirsiniz. Bizim dönemlerimiz bir başarı dönemidir. Kararı almamda başarısızlık duygusu ya da pişmanlık söz konusu değildir. Neden böyle bir karar aldım? Hakettiğim an gelmedikçe peşinde koşmadım, mevki ve makam talep etmedim. Görevlerimin hiçbirisini ben talep etmedim. Lobi yapmak niyetinde bulunmadım. Benim için en güçlü insan kendisi ile barışık olan insandır. Hayatta inanmadığım hiçbir şeyi savunmadım. Kimseyle pazarlık yapmadım.

"YOLA ÇIKTIĞIM ARKADAŞLARIMIN BENİMLE OLDUKLARINI BİLMEK İSTERİM"

Ben yola çıktığımız arkadaşlarımın benimle olduklarını bilmek isterim, olmadıkları anda bana söylemelerini arzu ederim. Son MKYK'da yaşananlar benim için önem imtiyaz etmiyor. Ancak yöntemi refik olmak ile bağdaştırmadım. Hedef önemli ise hepimizin bir muhasebe yapması gerekiyordu. Bu anlamda yaptığım istişareler neticesinde AK Parti'nin birliğinin devamı için refik değişmesinde genel başkan değişiminin doğru olacağı kanaati etkili oldu. Bu bağlamda önümüzdeki kongrede aday olmayı düşünmüyorum. Nefsimi ayaklar altına alırım, asla dava arkadaşlarımın kalbini kırmam. Bu kadroların üzülmesine izin vermem sözlerini sarf ettim.

"CUMHURBAŞKANIMIZLA SON NEFESİME KADAR..."

Her zaman gözettiğim 5 hukuk var. Cumhurbaşkanı ile aramızda olan insani kardeşlik hukuku. Ben Cumhurbaşkanımızla birçok vesilelerle omuz omuza oldum. Bundan büyük bir onur duydum. Hep bunu öne aldım. Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Açık ve net bilinmesini isterim. Ben siyasete girme kararını AK Partimizin kapatılma kararı açıldığında verdim. Bundan sonra da aday olmayacağım ama AK Parti neferi olarak yürütmekte olduğum görevimi son ana kadar sürdüreceğim. Bu süreçte kimsenin partide bir ayrışmaya izin vermemesi talebinde bulunuyorum. Bütün teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Bugüne kadar önünüzdeydim bundan sonra içinizdeyim.

İKİ ÖZEL TEŞEKKÜR

AK Parti'nin gençlik kollarına özel bir mesajım var. Partimizin geleceğinin teminatı AK Parti gençlik kollarıdır. Gençlerin miting meydanlarında AK Gençlik burada hocasının yanında mesajına bende hep sizinle birlikte istişare etmeye devam edeceğim. Bir diğer teşekkürüm kadın kollarımıza. Bugün her zamankinden daha çok sizin nezaketinize ihtiyacımız var. Tertemiz oylarınız dolayısıyla sizlere hem teşekkür ediyorum hem de haklarınızı helal etmenizi istiyorum.

"KONYALILARIN KİMSEYE SİTEM DUYMASINI İSTEMİYORUM"

Konyalı seçmenlerime hitap etmek istiyorum. Konyalıların kimseye sitem duymamasını istemiyorum. Ben herkese hakkımı helal ediyorum. Allah'tan üstün olan yoktur, Allah'a tevekkül eder yolumuza devam ederiz. Bu ülke artık sadece Edirne'den Hakkari'ye kaderi belirlenen bir ülke değildir. Beni en çok duygulandıran olaylardan biri Suriyeli halkın bir temsilcisi olarak Şamlı alimin mektubu. Biz ellerimizi semaya kaldırarak Rabbimize oylarımızı attık dedi. Önümüzdeki kongrenin bütün parti ilkelerimize güç katacak, Türkiye'nin önünü açacak bir kongre olması niyazında bulunuyorum."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 138 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA