• Mardin25 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbeci Zihniyet Kamudan Silinecek
21 Temmuz 2016 Perşembe 20:43

"Darbeci Zihniyet Kamudan Silinecek"

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, darbeci zihniyetin kamudan silineceğini açıkladı. Ordunun milletin ordusu olduğunu belirten Vali Yıldırım, “Bunların temizlenmesi boynumuzun borcudur” dedi. 2016 Yılı İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem...

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, darbeci zihniyetin kamudan silineceğini açıkladı. Ordunun milletin ordusu olduğunu belirten Vali Yıldırım, “Bunların temizlenmesi boynumuzun borcudur” dedi.

2016 Yılı İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı dün Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım’ın başkanlığında yapıldı. Bu toplantı Vali Yıldırım’ın ilde başkanlık ettiği ilk koordinasyon kurulu toplantısı oldu.

DSİ BİRİNCİ SIRADA

Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım program yoğunluğu nedeniyle 2016 Yılı İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısına gecikmeli katılıp, toplantının yarısında ayrılmak zorunda kaldı. Toplantının ikinci bölümüne Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış başkanlık etti.

Vali Yardımcısı Barış, Afyonkarahisar’da kamu yatırımlarının proje sayısının 934 olduğunu açıkladı. Toplam proje bedelinin 3 milyar 684 milyon 669 bin 479 TL olduğunu belirten Barış; “Önceki yıllar harcaması 1 milyar 576 milyon 340 bin 897 TL, yılı ödeneği 570 milyon 256 bin 430 TL ve dönem sonu harcaması 168 milyon 261 bin 813 TL’dir. Buna göre yatırımlarda yüzde 30 nakdi gerçekleşme ve yüzde 47 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizde ki yatırımcı kuruluşlardan 2016 yılı ödeneğinden en fazla pay alan üç kuruluştan birinci sırada olan; 96 milyon 163 bin 333 TL ile DSİ 18. Bölge Müdürlüğüdür. İkinci sırada 83 milyon 27 bin 518 TL ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üçüncü sırada ise 61 milyon 362 bin 412 TL ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bulunmaktadır” dedi.

DEVLET VE HALK MEYDAN VERMEDİ

Toplantı da konuşan Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, cuma gününden bu tarafa olağanüstü gelişmeler olduğunu belirtti. Yıldırım; “Yaşananlar tabii ki demokratik ve modern bir ülkede olmaması gereken olaylardır. Darbe heveslilerinin yol açtığı çok vahim hadiseler gerçekleşti. Tabii ki paralel devlet örgütü yapılanması heveslileri işin demokratik yollarla kendilerine kimsenin teveccüh göstermediğini gördüklerinden, bu işi kaba bir şekilde yani silah gücüyle gerçekleştirmeye çalıştılar. Tabii ki gerek devletimizin ilgili kurumları, gerekse halkımız buna meydan vermedi. Darbe teşebbüsü çok kısa bir zamanda yani 8-10 saatlik bir sürede akim kaldı. Ayrıca bu işe kalkışan sorumlular hakkında devletimizin yine ilgili kurumlarınca hukuk çerçevesinde gerekli işlemler yapıldı. Yapılmaya devam ediliyor. Tabii ki bu durumun öncesi ve bir planlaması vardır. Bu planlama dönemini biz bilmiyoruz. Varmış ki 15 Temmuz Cuma günü bu iş uygulamaya konuldu. Ancak bir de bu durumun sonrası var” diye konuştu.

TAKİBATLAR DEVAM EDİYOR

Darbe kalkışması sonrası yaşananlara temas eden Vali Aziz Yıldırım, 17 Temmuz Pazar gününden itibaren bu yapıyla ilişkisi olan kamu görevlilerini görevden alındıklarını belirtti. Yıldırım, “Tabii bir girişimleri varsa sivil insanlar hakkında da adli takibatlar başlatıldı. Takibatlar halen devam etmektedir. Biz de bu konuda üzerimize düşenleri yapacağız. Herkes kendi kurumları içerisine bakar. Vatana, millete kasteden ve darbe girişimine katkısı olan, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya kalkışan, meşru hükümeti ve seçilmiş insanları ortadan kaldırmaya kalkışan, milli iradeye kasteden insanlar varsa bunların değerlendirilmesi gerekir. Bunlarla birlikte olan ve aynı zihniyeti paylaşanlar varsa bunlar hakkında da gerek savcılarımız, gerek idari yönden işlem yapma yetkisine sahip olan müfettişlerimize bildirilmeleri ve bunların görevden el çektirmeleri muhakkak sağlanmalıdır. Beklenen budur” diye konuştu.

KAMUDAN KÖKLERİ KAZINACAK

Kurumlardan bazılarının yürüttüğü çalışmaları bitirmek üzere olduğun belirten Vali Aziz Yıldırım, bazı kurumlarda ise çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Vali Yıldırım; “Bu tür bir örgütlenme, bu tür düşünceler içerisinde bulunanların kökü mutlaka kamudan kazanacak. İnsanlar demokrasi diyorsa, hukukun üstünlüğünü kabul ediyorsa, hukuk devleti diyorsa bunların tabii ki mekanizmaları var. Herkes bu mekanizmalara uygun bir şekilde hizmet etmek zorundadır. Seçimler vardır. İnsanlar kendilerini ifade etmek istiyorsa özgürce seçimlere girerler ve eğer vatandaşlarda bu kişilere teveccüh gösterirlerse kendilerini seçerler. Ama meşru bir idareye, insanların özgürce oy verdikleri ve bu verilen oylar neticesinde kurulan hükümete, devlet sistemine ve anayasal düzene karşı gelip de bunu silah gücüyle zorla ortadan kaldırma gayreti ve düşüncesi içerisinde olanlar devlet organlarımızdan ve vatandaşlarımızdan gereken cevabı almıştır. Almaya da devam edecektir ki bu tür zihniyette olan insanlar hiçbir şekilde bir daha ortaya çıkmasınlar. Kurumlarımızca bunun için gayret sarf edilmektedir. Gerek emniyetimiz, gerek jandarmamız, gerek adliyemiz, savcılarımız, hâkimlerimiz ve gerekse siyasi irademiz bunun gayreti içerisindedirler. ” dedi.

KÖTÜLERİ TEMİZLEMEK BOYUN BORCU

“Ordu bizim ordumuzdur” diyen Vali Aziz Yıldırım şöyle konuştu: “Ordumuzun içinde kötü ve olumsuz insanlar varsa bunları ayıklamak da bizim görevimizdir. Bizlerin boynunun borcudur. Polisimiz de bizim polisimizdir. Bunların içerisinde kötü insanlar varsa bunları da ayıklamak bizlerin boynunun borcudur. Bu durum Milli Eğitim teşkilatı açısından, sağlık teşkilatı açısından veya diğer kurumlar açısından da geçerlidir. Bunlar bizim devletimizin sistematiği içerisinde yer alan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar içerisinde iyiler de vardır, kötüler de vardır. Bundan da kimse gocunmasın, herkes mutlaka yaptığının karşılığını bulur. Neticede bu kişiler adalete teslim ediliyor. Bağımsız yargı organlarımız tarafından da haklarında işlem yapılacaktır. Eğer bunlar için herhangi bir sıkıntı yoksa kendilerinin haklılıklarının ve bir suçlarının olmadığının tespiti durumunda zaten kendileri yine görevlerinin başına döneceklerdir. Böylece de aklanmış olurlar, fakat değil de birtakım hadiselerin içerisinde iseler bu tür bir paralel devlet yapılanmasına destek veren veya ön ayak olanlar ise bu durumda gereken cezaya çarptırılacaklardır."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 137 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Adana’ya Girişimcilik Merkezi ve Kimya Vadisi Kuruluyor
  • KPSS 2018 Genel Kültür, Genel Yetenek sınavı başladı
  • Bu kurs gençlerin gözdesi
  • Diyarbakırlı berberlerin hedefi dünya şampiyonluğu
  • Ayağı kırılan yavru ördeği görünce gözyaşlarına boğuldu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA