• Mardin32 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman34 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbe Girişimine Afyonkarahisarda Tepki Büyüyor
18 Temmuz 2016 Pazartesi 15:33

Darbe Girişimine Afyonkarahisar'da Tepki Büyüyor

Afyonkarahisar'da askeri darbe kalkışmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu kapsamda şehrin sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu platform, Ali Çetinkaya Garı'nda açıklama yaparak, darbe girişimini kınadı.Ali Çetinkaya Garı'nda toplanan...

Afyonkarahisar'da askeri darbe kalkışmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu kapsamda şehrin sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu platform, Ali Çetinkaya Garı'nda açıklama yaparak, darbe girişimini kınadı.

Ali Çetinkaya Garı'nda toplanan TCDD sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çalışanları, askeri darbe kalkışmasına ortak tepki koydu. Ortak tepkinin verildiği açıklamada; Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, Ulaştırma Memur-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Söğüt, AFDEMED Şube Başkanı Hasan Yılmaz, DEMARD Şube Başkanı Reşat Petek, DEMOK Şube Başkanı İbrahim Yılmazkol'da hazır bulundu.

FACİA AKILLARA ZARAR

Demiryol-iş Sendikası Şube Başkanı Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu, ülkeye ve millete karşı girişilen kalkışmayı demokrasiye, milletin iradesine karşı bir darbe olarak gördüklerini söyledi. Çalışanlar olarak anayasal düzenin dışında gelişen, milletin iradesini yok sayan her türlü girişimin karşısında bulunduklarını belirten Uslu; "Terör belasının ülkemizi sardığı, dayanışmaya ve en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde askeri kalkışma doğrultusunda yaşanılan facia akıllara durgunluk vermektedir. Yaşananlar inanılmazdır. Türk askeri, olmayanlar, kendisini askermiş gibi gizleyerek Türk askerini, polisini ve sivil vatandaşını vurmuş; polisiyle çatışmıştır. Tarihinin hiçbir döneminde baskı altına alınamayan yüce meclisimiz kendi savaş uçaklarımız, helikopterlerimiz tarafından vurulmuştur." dedi.

"MEYDANLARDAN AYRILMAYACAĞIZ"

Muharrem Uslu, bu kalkışmayı, darbe girişiminden öte, 40 yıllık bir sürede uluslararası bir proje olarak oluşturulan FETÖ/PDY'nin milli iradeyi bertaraf ederek devleti içeriden 'işgal etme' girişimi olarak değerlendirdiklerini söyledi. Sinsi terör örgütünün yaptıklarının millet tarafından asla unutulmayıp affedilemeyeceğini kaydeden Uslu; "Ülkemizin, meclisimizin ve milletimizin yanındayız ve yanında kalmaya devam edeceğiz. Aziz milletimizin dik duruşuyla bu bela def edilme yoluna girmiştir. Çalışanlarımız bu menfur kalkışma ve terör saldırısı bitene kadar meydanlardan ayrılmayacaklardır. Türk askerini, Türk askerine kırdıran masum vatandaşların üzerinden tankla geçen, acımasızca bombardıman yaparak polislerimizi hunharca şehit eden hainlerin kökünün kurtulması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ülkemizin huzur ve barışını hiç kimsenin bozmasına müsaade etmeyecektir." diye konuştu.

HUKUKİ İÇ TEMİZLİK ZORUNLU

Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü ve demokratik yapısını yok etmeyi hedef alan menfur kalkışma ve terör saldırısını lanetlediklerini söyleyen Uslu, sözlerine şöyle devam etti: "Bu işin içinde olan tüm hainlerin memnuniyetle karşılanmakta, bir an önce hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları beklenilmektedir. Ayrıca devletimizin başta adli, mülki, askeri, istihbarat ve kolluk kuvvetleri olan emniyet, jandarma ve sahil güvenlik kurumları ile diğer kurumlarda yapılandıkları anlaşılan bu örgütten kurtulmak için ülkemizin bir an evvel hukuki yollarla iç temizlik yapılmazı zorunludur. Biz çalışanlar ülkemizin bu zor günlerinde devletimizin, milletimizin ve yüce Meclisimizin bize ihtiyacı olduğu her noktada gerekli sorumluluğu üstlenmeye canımız pahasına hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyor; şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kederli ailelere başsağlığı ve sabırlar diliyoruz."

DARBENİN ŞİFRESİ MARMARİS'Tİ

TCDD Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına Ulaştırma Memur-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Söğüt konuştu. Darbe girişiminin olduğu ilk saatlerde Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın'ın alana çıkarak; günün evde durma günü olmayıp ülkeye sahip çıkma günü olduğu mesajını verdiğini hatırlattı. Söğüt şöyle konuştu: "Milli iradeye karşı yapılan hain darbe girişimi milletimizin feraseti devletimizin, sivil toplum kuruluşlarının, emek örgütlerinin dik duruşuyla püskürtülmüştür. Darbenin şifresi; Marmaris'ti. Cumhurbaşkanı orada öldürülseydi işte o zaman çok daha fazla sayıda darbeci general meydana çıkacaktı. Bu nedenle Türkiye'nin dört bir yanındaki birliklerde görevli pek çok darbecinin kulağı Marmaris'teydi. Ama bekledikleri olmadı. Erdoğan'ın CNN Türk'e canlı bağlanması çoğu darbeciye geri adım attırdı. Yaşıyordu ve meydan okuyordu. İşte bu darbeye set çekti. Erdoğan'ın basit bir telefon görüntüsüyle de olsa ekrana çıkıp yaşadığını göstermesi düğümü çözdü. Darbecilerin çoğu geri adım attı. Hatta Erdoğan'ı ekranda canlı gören kimi darbeciler televizyonlara bağlanıp asker kışlasına dönsün nutukları attı. Türkiye sanılandan çok daha büyük bir darbenin eşiğinden dönmek üzer. Henüz tehlike tam geçmiş değil. Meydanlar çok önemli."

Açıklamaların ardından grup sessizce dağıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 103 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Şaphane’de giyisi kursu
  • Adana-Şırnak uçak seferleri başladı
  • Meme kanserinde radyoterapinin süresi kısalıyor
  • Batmanlı sporcu 3’üncü kez Dünya Şampiyonu oldu
  • Çocuklarınıza hayal kırıklığı yüklemeyin
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA