• Mardin9 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Avrupa Günü Mesajı
09 Mayıs 2016 Pazartesi 15:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Avrupa Günü' Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin (AB) terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin de Türkiye’nin 50 yılı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin (AB) terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin de Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum." açıklamasında bulundu.

Erdoğan, 9 Mayıs 'Avrupa Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. "Avrupa Birliği’ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana 9 Mayıs'ı 'Avrupa Günü' olarak tüm Avrupa halklarıyla birlikte kutluyoruz." diyen Erdoğan, "Avrupa Günü, Avrupa’nın bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin planların ele alınması açısından anlamlı bir vesile teşkil etmektedir." ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı şöyle:

"Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi temel kurucu değerleri, ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte güvence altına alan AB, dünyada birçok ülke açısından ilham kaynağı olmuştur.

Ancak 21. yüzyılın şartları, bölgemiz ve ötesinde yaşanan sorunlar, bu kritik dönemde AB’nin daha geniş ve kapsayıcı bir vizyon çerçevesinde tutarlı ve güçlü bir dış politika çizgisi izlemesini her zamankinden daha elzem kılıyor.

Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerinden kaynaklanan büyük göç krizi karşısında kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemek büyük önem arz ediyor.

Türkiye, ilk günden itibaren bu sınamalar karşısında uluslararası toplum adına sorumluluk üstlenmiş, insani yükümlülüklerini fazlasıyla yerine getirmiştir.

Avrupa’da da aynı sağduyulu yaklaşımın günden güne güçlendiğini, yaşanan insanlık dramının etkilerinin hafifletilmesi noktasında gayret sarf edilmeye başlandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye, yaşanan acıların tekrarlanmaması ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulunması için AB ile işbirliği içinde çalışmalarına devam edecektir.

Temennimiz, Avrupa’nın, katı göç politikalarının, göçmenlere karşı ayrımcılığın, hoşgörüsüzlüğün ve İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir bölge olmamasıdır.

Türkiye’nin stratejik bir hedefi olan AB üyeliğinin, söz konusu sınamalara karşı başarılı mücadelenin yanı sıra bölge için de istikrar ve ilham kaynağı olacağına inanıyoruz.

Türkiye olarak AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yürürlüğe girmesi hususunda anlaşılmış olan vize muafiyetinin, Türkiye’nin 50 yılı aşkın bir süredir AB kapısında bekletilmesiyle oluşan bıkkınlığı bir nebze olsun gidermesini, verilen sözlerin tutulması yönünde olumlu bir adım olmasını, katılım sürecini hızlandırmasını ümit ediyorum.

Bu düşüncelerle başta vatandaşlarımız olmak üzere bütün Avrupalıların Avrupa Günü'nü tebrik ediyor, tüm Kıta’da barış, huzur ve istikrara vesile olmasını diliyorum."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 95 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA