• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomide Bir Krizle Karşı Karşıya Değiliz
10 Mayıs 2016 Salı 19:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomide Bir Krizle Karşı Karşıya Değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 13 yıldır önüne çıkan engelleri, maruz kaldığı krizleri, kabuğuna çekilerek değil; tam tersine, daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aşmıştır. Ekonomide, hamdolsun bir...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 13 yıldır önüne çıkan engelleri, maruz kaldığı krizleri, kabuğuna çekilerek değil; tam tersine, daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aşmıştır. Ekonomide, hamdolsun bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kâr saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız.” dedi.

Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni’ne katıldı. Birlik delegesi olarak 10, 20 ve 33 yılını doldurmuş üyelere hizmet şeref belgelerinin verildiği törende bir konuşma yapan Erdoğan, TOBB tüm üyelerinin her birine, Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine yaptıkları katkı için teşekkürlerini ifade etti.

'TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMASINDA, TOBB ÜYELERİ ÜZERLERİNE DÜŞENİ YERİNE GETİRECEKTİR'

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında, TOBB üyelerinin üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek Başkanımızla, gerekse iş adamlarımızın, esnaflarımızın temsilcileriyle bir araya her geldiğimizde, sorunlarla birlikte çözüm yollarının da ifade edildiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Sadece şikayet etmek, sadece talep etmek bize de, size de yakışmaz. Sorunlarla, tespitlerle, teşhislerle birlikte çözüm önerilerini de konuşacağız, tartışacağız ki pratik sonuçlar elde edebilelim. Artık, sadece ülkemizin meselelerini değil, bölgemizi ve tüm dünyayı içine alacak şekilde küresel meselelerin çözümü için de sizlerle birlikte çalışıyoruz. G-20’den İslam İşbirliği Teşkilatı’na kadar, sorumluluk sahibi olduğumuz tüm platformlarda verimli bir iş birliği halindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem daha büyük başarı hikâyelerini de yine birlikte yazacağız.” diye konuştu.

Her işte olduğu gibi iş dünyasının meselelerini de karşılıklı görüş alışverişiyle yürütmenin temel düsturu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’un, iş dünyasının ve esnaflarımızın temsilcisi olan diğer kurumların toplantılarına katılmaya özel önem verdiğini, piyasada yaşananları yakından takip ettiğini söyledi.

'EKONOMİDE BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ'

Piyasanın işleyişine engel olacak, ekonominin ritmini düşürecek, üretim ve ticaret peşinde koşanların önünü tıkayacak tutum içine giren hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahalarının olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, geçtiğimiz 13 yıldır önüne çıkan engelleri, maruz kaldığı krizleri, kabuğuna çekilerek değil; tam tersine, daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aşmıştır. Bugün de, her konuda yapmamız gereken budur. Ekonomide, hamdolsun bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kâr saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız” dedi.

Altyapı yatırımlarından ticarete kadar her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlanması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu kuruluşlarının yatırımlarını durdurmayıp daha da artırması, özel sektörün yatırımlarına ara vermeyip yeni yatırımları için kolları sıvaması, girişimcilerin daralan pazarlar için üzülmeyip daha büyük, daha bakir pazarlar bulmak için dünyayı dolaşması, turizmcilerin gelmeyen misafirlerinin yerine, farklı ülkelerden daha fazlasını tesislerine çekmenin yollarını araması gerektiğini belirtti ve “Böylece, hep birlikte Türkiye’yi daha da büyütmenin, daha da ileriye götürmenin mücadelesini vereceğiz. Başka türlü, 2023 hedeflerimize nasıl ulaşabiliriz? Başka türlü, bölgemizin ve dünyanın adeta fokur fokur kaynadığı şu dönemden nasıl güçlenerek çıkabiliriz? Daha da ötesi, eğer böyle yapmazsak, vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini nasıl güvence altına alabiliriz?” şeklinde konuştu.

'EKONOMİ BÜROKRASİSİ İŞ DÜNYASINA DAHA FAZLA KOLAYLIK GÖSTERMELİ'

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında, TOBB üyesi olan her bir işverenin bir işsizi işe alması yönünde yaptığı çağrıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından ‘gerekli çalışmayı yapacağız’ müjdesi ile karşılık verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu ülke için yeni bir sıçrama noktası olarak gördüğünü söyleyerek, Hisarcıklıoğlu’na ve TOBB’a teşekkür etti. Erdoğan şunları söyledi: “Bu bizler için gerçekten çok çok önemli bir adım. Yılda 1 milyon 400 bin; artan nüfusla birlikte 1,5 milyon işsizin, 1 milyon 400 bin üyesi olan TOBB çatısı altında iş sahibi yapılması demek, hem sizin için, hem de ülke için inanın çok büyük bir dinamizmin kazanılması demektir. Ben bu gücün sizde olduğuna inanıyorum. Bunu TOBB gerçekleştirebilir.”

Ekonomi bürokrasisinin iş dünyasına daha fazla kolaylık göstermesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bankacılık sektörünün reel kesime karşı tavrı, zaman zaman, altın yumurtlayan tavuğu kesme durumuna dönüşüyor. Böyle bir anlayış olamaz. Dolayısıyla bankacılık sektörünün, bankacılık sektörünün, girişimcilerimizin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak? Faizi düşürmek suretiyle olacak. Sürümden kazanın. Tavukların hepsini kes; ee? Ortada bir şey kalmaz. Bu adımların atılması lazım. Hâlbuki ekonomi, sadece bir tarafın kazanacağı değil, ancak hep birlikte kazanabilecek bir alandır. Sadece kendiniz kazanmaya kalkarsanız, bir süre sonra tüm muslukların kapandığını görürsünüz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 176 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA