• Mardin20 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Açıkladı: 3 Ay Süreyle Ohal İlan Edildi
21 Temmuz 2016 Perşembe 00:58

Cumhurbaşkanı Açıkladı: 3 Ay Süreyle Ohal İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun üç ay süreyle Olağanüstü Hal kararı aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun üç ay süreyle Olağanüstü Hal kararı aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında kameraların karşısına geçti.

Türkiye’nin 15 Temmuz akşam saatlerinden itibaren tarihin en kritik anlarını yaşadığını kaydeden Erdoğan, “FETÖ üyesi olduğu anlaşılan bu grup, tanklarla silahlarla devlete ve millete karşı saldırıya geçmiştir. Şahsım ve hükümetin kararlı duruşu milletimizin darbecilerin karşısına cesurca dikilmesi sayesinde hamdolsun bu teşebbüs amacına ulaşamamıştır. Geleceğine sahip çıkan milletimiz, kahramanlık destanı yazmıştır. Darbeciler karşısında tek vücut olmuştur” diye konuştu.

İLK DEFA BİR DARBE GİRİŞİMİ MİLLET TARAFINDAN AKAMETE UĞRATILDI

İlk defa bir darbe girişiminin millet tarafından etkisiz hale getirildiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Gözlerinin önünde onlarca kişi şehit olurken, yaralı kardeşlerimiz de sabaha kadar direnişlerini sürdürmüşlerdir. Milletimiz, 1960 darbesinde Menderes ve arkadaşlarına sahip çıkamamanın üzüntüsünü yıllarca yaşamıştır. 1980 darbesinde toplumumuzun acısı hala tazedir. 15 Temmuz tarihi, bu kötü gidişe ‘dur’ denilen bir dönüm noktası olmuştur. İlk defa bir darbe girişimi millet tarafından akamete uğratılmıştır.

Şu siyasi parti bu siyasi parti üzerinden duracak değilim ama ben milletimle iftihar ediyorum. Demokrasi tarihine kahramanlık destanını biz yazmış bulunuyoruz. Darbe girişiminin haber alındığı andan itibaren Başbakanımız, Bakanlarımız, Emniyet Teşkilatı, darbecilere karşı duran komutanlarımızla çok yakın çalışma içinde olduk. Derhal İstanbul’a giderek darbecilere karşı durduk. Ertesi gün akşam olmadan darbe girişimi bertaraf edildi.”

OHAL İLAN EDİLDİ

Milli Güvenlik Kurulu’nda kapsamlı değerlendirmeler yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, “Terör örgütünün bertaraf edilebilmesi için Anayasamızın 120’nci Maddesi uyarınca Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini Hükümet’e tavsiye etme kararı aldık. Bakanlar Kurulumuz da Türkiye’de 3 ay OHAL ilan edilmesi kararını aldı” dedi.

DEMOKRASİ, HUKUK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN

OHAL’in demokrasiye, hukuka, özgürlüklere karşı olmadığını belirten Erdoğan, “Tam tersine bu değerleri koruma, yükseltme, geliştirme adınadır” dedi.

Erdoğan şunları kaydetti:

“Olağanüstü Hal ilanının amacı ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmektir. Darbe girişiminin bastırılmasının ardından başka birileri aynı cüreti yeniden göstermesin diye demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarımızın her biri isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdıklarını bilmesi gerekir.”

TERÖR TEHDİDİNE KARŞI ÖNLEM ALMAK İÇİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbenin bertaraf edilmesini sağlayanlara teşekkür etti. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde darbe girişimine karşı kararlı bir duruş sergileyen, şehit olan, yaralanan askerleri milletin asla unutmayacağını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Kendilerine yanlış emir vereni alnından öldürmek suretiyle daha sonra kendisi de şehit olan askerimizi, Niğdeli kardeşimi hayırla yad ediyorum. Milletin yanında saf tutan medya kuruluşlarımıza ve STK’larımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Milletimiz devletine devletimiz de milletimize sahip çıkmıştır.”

Demokrasi konusunda hiçbir vatandaşın ve kurumun endişe etmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “OHAL bu saldırılardan onları koruma amacı gütmektedir. OHAL ilanının sadece ve sadece ülkemizin karşı karşıya bulunduğu terör tehdidine karşı gerekli önlemlerin alınmasına yönelik bir tedbir olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

"TÜRKİYE İLE SENİN NE ALAKAN VAR?"

Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesine de tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye’nin notunu indirmiş. Türkiye ile senin ne alakan var? Türkiye senin üyen değil. Şu anda siyasi bir karar açıklıyor kendine göre. 'Yani ben bunu açıklarsam Türkiye’de yatırımlar durur mu?' S&P boşuna uğraşma bizimle hele hiç uğraşma. Bizim kararlı bir şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğimizi göreceksin. Böyle dönemlerde bunlar bunu yapar. Yarın bakarsınız bunlar piyasaya bol bol virüs de yayarlar” diye konuştu.

“MİLLETİMİZ SAKIN ENDİŞEYE KAPILMASIN”

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Milletime şunu söylüyorum ‘Eyvah olağanüstü hal ilan edildi. Valiler devreden çıkıp TSK mı devreye girecek?’ Tam aksine valilerimizin yetkisi daha da artacak. TSK valilerimizin emrinde bu süreci sürdürecektir. Demokrasiden taviz vermedik vermeyeceğiz. TSK da kesinlikle hükümetin emrindedir. Hükümetle hareket etme noktasındadır.

Bu milletin seçmiş olduğu Cumhurbaşkanı, Başkomutan olarak bizler de TSK’nın içindeki virüsleri temizleme mücadelesini sürdüreceğiz. Emniyet ve diğer kurumlarda da virüsleri temizleme süreci devam ediyor ve kararlı bir şekilde sürecek. Milletime, şunu anlatıyorum, sakın endişeye kapılmayın. Türkiye, bu badireyi atlattı ve yatırımlarıyla beraber güçlenerek devam edecektir.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 74 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA