• Mardin16 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CNR Avrasya Boat Show Fuarının VIP açılışı 26 Eylülde gerçekleşti
28 Eylül 2016 Çarşamba 11:12

CNR Avrasya Boat Show Fuarı'nın VIP açılışı 26 Eylül'de gerçekleşti

Dünyaca ünlü mega yat, tekne ve yelkenlilerin yanı sıra sektöre ait tüm aksesuar ve ekipmanların sergilendiği CNR Avrasya Boat Show Fuarı'nın VIP açılışı 26 Eylül'de Ataköy Marina'da gerçekleşti.

Dünyaca ünlü mega yat, tekne ve yelkenlilerin yanı sıra sektöre ait tüm aksesuar ve ekipmanların sergilendiği CNR Avrasya Boat Show Fuarının VIP açılışı 26 Eylül'de Ataköy Marina'da gerçekleşti.

Türkiye'de denizcilik sektörünün en büyük buluşması olan, CNR Avrasya Boat Show artık denizde de düzenleniyor.

"CNR Avrasya Boat Show-Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı"nın açılışı yapıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır'ın katılımı ile VIP açılışı yapılan fuar 2 Ekim tarihine kadar açık olacak.

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ile DENTUR işbirliğinde düzenlenen CNRAvrasya Boat Show Deniz Fuarı, dokuz yıllık kara başarısının ardından, bu yıl ilk kez denizde gerçekleştiriliyor. 2016 yılının mega yat, tekne, bot, yelkenlilerin yanı sıra sektöre ilişkin tüm aksesuar ve ekipmanların da vitrine çıkarıldığı fuarda, 4 bin liradan 30 milyon liraya kadar fiyat aralığındaki tekne yat ve yelkenliler deniz severlerin beğenisine sunuluyor

50 bin tekne bağlama kapasitesi

Açılışta konuşan Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Müsteşar Suat Hayri Aka'nın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: "Özellikle Türkiye'de denizcilik sektörünün buluşması olan CNR Avrasya Boat Show'a hoş geldiniz diyorum. Ataköy Mega Yat Marina'da gerçekleşen bu organizasyona nazik davetlerinden dolayı CNR EXPO Fuar Merkezi'ne, yöneticilerine ve DENTUR'a teşekkür ederim. Anavatanda güvende olmak için denizde güçlü olmak dünyada söz sahibi olmak için denizlerde var olmak gerekir. Yalnız bizim değil tüm dünyanın projelerini izlediği İstanbul'umuz bugün başlayan ve hepimizin kalbini kazanacak olan fuarımızın ev sahipliğinde bizi gururlandırmıştır. Çağlar boyu bizi birbirinden ayıran engin denizlerimiz tüm dünyayı kavuşturur iken ekonomimizin, turizmimizin en önemli paydaşlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizin önemli turizm fuarı olan bu etkinlik küresel çapta gelişmelerin yaşandığı ve en hızlı büyüme eğlimine sahip olan ülkelerden biri olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.

"Ülkemizde deniz kültürünün geliştirilmesi için gayret içerisindeyiz"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın ana politikalarından biri de 8489 Kilometre kıyı şeridine sahip ülkemizin imkanlarının potansiyellerinin her geçen gün artırılmasıdır. Sizlerin de bildiği gibi ülkemizde deniz kültürünün geliştirilmesi ve istihdam sağlanması, denize kıyısı olmayan yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımızın da alt yapısı modern uygulamalar ile denizcilik kültürüne ait bütün aktivitelerden yararlanması ve haberdar olması için büyük gayret içerisindeyiz.

"5 bin civarında yatımızı Türk Bayrağı ile taçlandırmayı amaçlamaktayız"

Son günlerde Türk sahipli yabancı bayrak ile karasularımızda seyir yapan ve marinalarımızda barınan özel kullanıma mahsus deniz ve iç su araçlarının Türk bayrağına geçişi amacıyla vergi indirimi uygulamayı, yaklaşık 5 bin civarında yatımızı Türk Bayrağı ile taçlandırmayı amaçlamaktayız. Yeni düzenleme ile Türk Bayrağı taşıma Türk sahipli yabancı bayraklı tekneler için avantaj haline gelecektir. Artan Türk Bayraklı turizm teknesi ile birlikte ulusal arenada varlığımız derinleşecektir. Son verilere göre özel tekne 60 bin, balıkçı tekne sayımız 14 bin olmak üzere bağlama kütüğünde 84 bin civarında teknemiz kayıtlıdır. İşletme ruhsatlı marina sayısı 68'dir. Balıkçı barınakları sayısı ise 387'ye yükselmiştir. 28 bin civarında olan tekne bağlama kapasitemizin 2023 hedefleri doğrultusunda 50 bin olması olası ve gerçekleşmesi mümkün bir hedeftir. Uluslararası denizcilik fuarlarının düzenlenmesi, amatör denizciliğin desteklenmesi,gemi ve yat inşa sanayi ile yan sanayinin tanıtımı, teknoloji tarnsferi, alternatif pazarlar ve siparişler ile bunun sonunda isdihdamın geliştirilmesi ülkemiz için döviz kaynaklarının oluşturulması gibi çok önemli sonuçlar doğurabilecek bir fırsattır. Bu kapsamda, özellikle deniz turizm sektörü ile imalat ve yat sanayimizin bu fuarlara etkin bir şekilde katılmasının sağlanması desteklenmelidir.

"Temennimiz , denizlerimizin bizi ayıran değil kavuşturan olması"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak sektörün sorunlarına ve bu sorunların çözümüne olan hassasiyetimizi bir kez daha ifade ederken, başta Deniz Ticaret Odamız  ve çok değerli üyeleri olmak üzere 4-6 Kasım 2016 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde ülkemizin ev sahipliğinde Sayın Başbakanımızın ve İMO Genel Sekreteri eşliğindeki İMO'ya kayıtlı üye 174 ülkenin temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşecek Dünya denizcilik Sektörünün katılacağı etkinliğe  tüm denizci dostlarımızı davet eder, fuarın başarılı geçmesini diler, denizlerimizin bizi ayıran değil kavuşturan olması temenni ediyorum."

“Deniz fuarımızı gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz”

DENTUR Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, da şubat ayında CNR EXPO Yeşilköy olarak karada düzenledikleri CNN Avrasya Boat Show Fuarı’nı gelenekselleştirdiklerini, amaçlarının denizde düzenledikleri fuarı da gelenekselleştirmek olduğunu söyledi. Sektörün yabancı bayrak sorununa da değinen Sirkecioğlu, “Bu konudaki çalışmalarımız ve önerilerimiz dikkate alındı. Uzun zamandır sektörün önünde tüm sorunların çözülecek olması, teknelerde Türk bayrağı taşımanın avantajlı hale getirilecek olması bizi çok fazla sevindirdi” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu, ise fuarın amatör denizciliğe sunacağı katkılar açısından önemine değindi. CNR Holding Satış Genel Koordinatörü Cem Şenel de kara başarısının denize taşınmasının heyecan verici olduğunu belirterek, “ Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan fuarımızı, denize indirerek gerek sektöre gerek ülke ekonomisine büyük katkılar sunmayı hedefliyoruz ” diye konuştu.

'Hem ülkemiz hem denizcilik sektörü için çok ciddi kazanım''

DATİ Holding bünyesindeki Ataköy Marina'nın Genel Müdürü Sefer Süheyl Demirtaş, ise kouşmasında şunlara değindi: 

''CNR Holding ile düzenlediğimiz Ataköy Mega Yat Marina’nın açılış olarak da nitelendirebileceğimiz Boat Show’un açılış töreniyle başladı aktivite. Yaklaşık bir hafta sürecek. Tabi marina tekneyle güzel. Mega Yat Marina'mıza da bu fırsatla ilk kez Boat Show Fuarı teknelerini konuk etme fırsatımız oldu. Şu anda yaklaşık 50 civarı firma ve 70 civarı tekneyle başladı fuarımız. Hem ülkemiz hem denizcilik sektörü için çok ciddi bir kazanım. "Ataköy Mega Yat Marina" Boat Show Fuarı'nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  Bizler de bu yolculukta görev alanlar olarak bu işin gurur ve heyecanını yaşıyoruz hep birlikte.

''Mega Yat, dünyaya açılan bir kapı haline geldi''

26 Eylül itibariyle VIP açılışla başlayan fuarımız bir hafta devam edecek ve 2 Ekim Pazar günü sona erecek. Denizciliğe gönül vermiş bütün dostlarımızı halkımızı CNR Avrasya Boat Show-Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı"na davet ediyoruz. Ataköy Marina, İstanbul’un denize açılan kapısı. Bu kapı Mega Yat’la birlikte dünyaya açılan bir kapı haline geldi. Burada önümüzdeki dönemde inşallah çok sayıda mega yatı da ağırlayıp hem ülkemize hem denizciliğimize hem de turizmimize kazanımlar sağlamak hedefimiz. Bunun mutluluğunu yaşamaktayız.''

Her bütçeye göre deniz taşıtları fuarda

Trio, Karina, Turmarin, Princess, Deniz Yatçılık gibi firmalar ile Absolute, Fairline, Galeon, Prestige, Sea Ray, Numarine, Dufour Yatchs gibi dünya markalarının en iddialı motor yat ve yelkenlilerin sergilendiği fuarda, 32 metre uzunluğu ile Sanlorenzo CNR Avrasya BoatShow Deniz Fuarı’nın en büyük teknesi olarak öne çıkıyor. Aralarında milyon dolarlık yat ve teknelerin de sergilendiği CNR Avrasya Boat Show da uygun bütçeli tekneler de ilgi görüyor.

Yurt dışından fuara yoğun ilgi

Bulgaristan, Rusya, İngiltere, İspanya, Fransa, Yunanistan, İran ve İtalya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden ziyaretçinin gelmesinin beklendiği fuarda yerli ve yabancı 35 bin ziyaretçi hedefleniyor. Megayattan katamarana kadar her türlü teknenin sergileneceği fuarda amatör denizciler için de daha az bütçeyle sahip olunabilecek tekneler de yer alıyor.

Fuarın gözdesi olacak: Hanse 675

21 metre boyuyla dikkat çeken Hanse 675, ileri teknolojiyi en yüksek standartlarla bir araya getirmesiyle tanınıyor. Almanya’da üretilen en büyük seri yat modeli olan 675, İstanbul sahillerinde boy gösterecek.

Süper yatta iddialı

Absolute STY serisinin 13.65 metre uzunluğundaki modeli 43 STY, Ataköy’de sergilenecek süper yatlar arasında. Markanın bu yeni modeli yüksek tavanlar ve rahat mekanları ile dikkat çekiyor.

Denize davet ediyor

Galeon 500 FLY, geniş gövde camları, ana güverte ve alt güvertesi ile yolcularına aydınlık ve davetkar bir atmosfer vaat ediyor. 3 seçenekli süperyat, 16 metre boyunda. 

2 Ekim tarihine kadar açık olacak fuarın açılış seramonisi kurdele kesimiyle sona erdi.

boat_show_fuar_2016_ataköy_marina_1..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_2..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_3..jpgcnrboatshow201600006-001.jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_5..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_6..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_7..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_8..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_9..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_10..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_11..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_12..jpgboat_show_fuar_2016_ataköy_marina_13..jpg

 

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Rektör Özcoşar'dan Turizm İhtisas Üniversitesi Hedefine Vurgu
  • İmam Hatip öğrencisi Rümeysa Hakyemez’den büyük başarı.
  • Mercimekte fark ödemesi desteği artırılacak.
  • “Kullanılmayan ilaçlar imha edilmelidir”
  • Bağlar Belediyesi, kadın ve çocuk merkezlerini denetledi.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA