• Mardin38 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak35 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çinden Abdye Uyarı: Kışkırtmayı Durdur
13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:18

Çin'den Abd'ye Uyarı: Kışkırtmayı Durdur

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, ABD'nin Güney Çin Denizi anlaşmazlığına dair tahkim kararıyla ilgili açıklamasına Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını belirterek,ABD'ye "Güney Çin Denizi sorunuyla ilgili kışkırtmayı...

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, ABD'nin Güney Çin Denizi anlaşmazlığına dair tahkim kararıyla ilgili açıklamasına Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını belirterek,ABD'ye "Güney Çin Denizi sorunuyla ilgili kışkırtmayı durdurması" çağrısında bulundu.

Lu Kang, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün dünkü basın bildirisinde yer alan, "Güney Çin Denizi anlaşmazlığına dair tahkim kararı, Çin ve Filipinler için yasal açıdan bağlayıcıdır. İki tarafın ilgili sorumluluklarını yerine getirip, bu fırsatla anlaşmazlığın barışçıl yolla çözülmesi için yeniden çaba göstermesi arzu ediliyor" şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Çin'in ABD'in ilgili açıklamasına kararlılıkla karşı çıkarak, ABD tarafına ciddi girişimde bulunduğunu belirten Lu Kang, tahkim kararıyla ilgili olarak, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın Çin hükümetinin ciddi tutumunu belirten açıklamayı yapmış olduğuna dikkat çekti.

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki toprak bütünlüğü ve denizlerdeki hakları, tahkim kararından etkilenmeyeceğini hatırlatan Lu Kang, “Çin, söz konusu karara dayalı herhangi bir düşünce ve hareketi kabul etmiyor. Çin, toprak egemenliğini ve denizlerdeki haklarını savunmaya devam ederek, Güney Çin Denizi'nin barışı ve istikrarını koruyacak ve tarihe saygı gösterme temelinde, ilgili ülkelerle birlikte uluslararası hukuk uyarınca müzakere yoluyla Güney Çin Denizi ile ilgili anlaşmazlığı çözmeye çalışacak” görüşünü dile getirdi.

ÇİN DAVAYI KAYBETMİŞTİ

ABD'nin tahkim kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamanın uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerle ilgili temel ilkelere aykırı olduğuna işaret eden Lu Kang, tahkim kararının ayrıca ABD'nin toprak egemenliği anlaşmazlığı konusunda tarafsız kalmasına dair taaddüdüne aykırı olduğunu vurguladı.

Lu Kang, Çin'in ABD'ye yasa dışı tahkim kararıyla ilgili kışkırtmayı, Çin'in egemenliği ve güvenlik çıkarını zedeleyen ve bölgesel gerginliği pekiştiren hareketleri durdurması çağrısında bulundu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 212 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA