• Mardin32 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin Ve Türkiye, Kültürel Miras İşbirliğini Geliştirecek
14 Temmuz 2016 Perşembe 17:43

"Çin Ve Türkiye, Kültürel Miras İşbirliğini Geliştirecek"

Türkiye’deki 40. Dünya Mirası Komitesi toplantısı için Türkiye’ye gelen Çin Tarihi Eserler Genel Müdür Yardımcısı Liu Shuguang, Çin ve Türkiye’nin çok eski uygarlık geçmişine sahip olduğunu belirtti. Liu, iki ülkenin kültürel...

Türkiye’deki 40. Dünya Mirası Komitesi toplantısı için Türkiye’ye gelen Çin Tarihi Eserler Genel Müdür Yardımcısı Liu Shuguang, Çin ve Türkiye’nin çok eski uygarlık geçmişine sahip olduğunu belirtti. Liu, iki ülkenin kültürel işbirliği alanında işbirliğini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’deki 40. Dünya Mirası Komitesi toplantısına katılan Çin Tarihi Eserler Genel Müdür Yardımcısı Liu Shuguang, 13 Temmuz’da Ankara’da Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdür Vekili Murat Gürül ile görüştü. Taraflar iki ülke arasındaki kültür alışverişi konusunda işbirliği yapılmasını ve benzeri konularda işbirliğinin teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) haberine göre, Liu Shuguang öncelikle Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısından dolayı hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Çin’in Türkiye’nin teröre karşı mücadelesini ve Dünya Mirası Komitesi’nin toplanmasına yönelik çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirten Liu, Çin’in başvuru çalışmalarına ilgi ve destek vermesinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti.

Liu Shuguang, Çin ve Türkiye’nin eski uygarlık geçmişine sahip olduğunu vurgulayarak iki ülke arasında kültürel işbirliği alanında büyük potansiyel bulunduğunu, Çin’in Türkiye ile personel değişimi ve akademik araştırma alanlarında işbirliği güçlendirmeye hazır olduğunu ve Çin’i daha yakından tanımak için Türk çalışanların Çin’de ilgili eğitimleri almalarını beklediklerini aktardı.

“DENİZDE İPEK YOLU” ÇALIŞMALARINA DESTEK

Günümüzde uluslararası toplumda İpek yolu ile ilgili pek çok araştırma olduğunu, ancak “Denizde İpek Yolu” ile ilgili az sayıda araştırma olduğunu belirten Liu Shuguang, Çin’in müşterek araştırmalar ve uluslararası seminerler yoluyla “Denizde İpek Yolu” ile ilgili çalışmalarını desteklediğini, Türkiye’nin de bu çalışmalara aktif olarak katılmasını ümit ettiğini söyledi.

Murat Gürül ise Liu Shuguang’a terörle mücadele konusunda Çin’in verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Türkiye ve Çin arasında kültürel miraslar konusunda yapılan işbirliğini takdirle karşıladığını belirten Gürül, Çin ile müzeler ve kültürel mirasın korunması teknolojisinde de üst düzeyli işbirliği yapılmasını desteklediğini söyledi.

Toplantıya Çin’in Türkiye Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Zhu Zihao da katıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 228 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • İrlandalı hastalar obezite ameliyatı için Türkiye’ye geliyor
  • Sıcaklarda besin zehirlenmesine dikkat
  • Angebire doldu taştı
  • Karşıyakalı hentbolcular ’Süper Lig’de
  • Alkali su ile daha uzun yaşam
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA