• Mardin32 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin Başbakanı Hedef Verdi: Ülkemiz, Dünyanın En Çekici Yatırım Toprağı Olmalı
29 Haziran 2016 Çarşamba 15:23

Çin Başbakanı Hedef Verdi: Ülkemiz, Dünyanın En Çekici Yatırım Toprağı Olmalı

Ülkesinin hala ünyanın en büyük potansiyele sahip yatırım piyasasına sahip olduğunu belirten Çin Başbakanı Li Keqiang, "Çin, dünyanın en çekici ve en sıcak yatırım toprağı olması lazım." dedi.Başbakan Li Keqiang, Çin'in Tianjin kentinde...

Ülkesinin hala ünyanın en büyük potansiyele sahip yatırım piyasasına sahip olduğunu belirten Çin Başbakanı Li Keqiang, "Çin, dünyanın en çekici ve en sıcak yatırım toprağı olması lazım." dedi.

Başbakan Li Keqiang, Çin'in Tianjin kentinde düzenlenen 2016 Yaz Davos Forumu'na katıldı. Li Keqiang ticaret, sanayi, finans, düşünce kuruluşları ve medya temsilcilerinin katıldığı bir oturumda dün bir konuşma yaptı. Çin Uluslararası Radyosu'nda (CRI) yer alan habere göre, Çin'in piyasalaşma ilkesi uyarınca geri kalmış üretim kapasitesini devre dışı bırakacağını ve çalışanların meşru haklarını koruyacağını belirten Li Keqiang, yabancı yatırımlar için Çin'in koşulları gevşeterek adil bir rekabet ortamı oluşturacağını ve Çin'in hâlâ dünyanın en büyük potansiyele sahip yatırım piyasası olduğunu söyledi.

Çin'de yapısal reform çalışmalarının yönetimin sadeleştirilmesini, yetkilerin dağıtılmasını ve irrasyonel denetimlerin gevşetilmesini kapsadığına dikkat çeken Başbakan Li Keqiang, söz konusu reformun son iki senede Çin'de istihdamı güçlendirdiğini ifade etti ve şu bilgileri verdi: "Yönetimi sadeleştirme, yetki dağıtımı ve iş kurmayı teşvik etme gibi çok sayıda istihdam fırsatı sağladık. Hizmet sektörünü de Çin'de en büyük sektör haline getirdik. Çin'de tüketim hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bu, Çin'in ekonomik yapısını iyileştiriyor."

Çin'in hâlâ sanayileşme sürecinde bulunduğuna işaret eden Li Keqiang, imalat sektörünün ülkenin kalkınmasının temeli olduğunu ve imalat sektörünün düşük ve orta düzeyden orta ve yüksek düzeye yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: "İmalat sektöründe yenilenme piyasadaki değişiklere uymalı. Çin artık orta gelirli ülke kategorisine girdi. Orta gelir kitlesinin talepleri çok çeşitli olduğu için internet aracılığıyla müşterilerin taleplerini karşılayıp istedikleri ürünleri sunmamız gerekir."

Aşırı üretim kapasitesinin giderilmesi gerektiğini belirten Başbakan Li Keqiang şunları kaydetti: "Şunu vurgulamak istiyorum: Çin'de ağır sanayi sektöründe görülen üretim kapasitesi fazlası ihracattan değil, yurtiçindeki talepten kaynaklanıyor. Geçen yıl ve bu yılın ilk 5 ayında ihracatımız geriledi. Demir çelik sektörü ve kömür sektöründeki üretim kapasite fazlasını gidermeye çalışıyoruz ve söz konusu fazlaları giderme kabiliyetine sahibiz."

Çin'de yatırım ortamına değinen Başbakan Li Keqiang, ekonominin dönüşüm sürecinde yabancı sermayeye büyük ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Li Keqiang "Yabancı sermayenin Çin'e girmesi için koşulları gevşeteceğiz, adil bir rekabet ortamı oluşturacağız. Çin hâlâ dünyanın en büyük potansiyele sahip yatırım piyasası, bu doğrultuda dünyanın en çekici ve en sıcak yatırım toprağı olması lazım." ifadelerini kullandı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 162 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
  • Ankaralı yüzücüler Türkiye ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA