• Mardin39 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin-avrupa İşadamları Zirvesi Londra’da Başladı
14 Haziran 2016 Salı 18:28

Çin-avrupa İşadamları Zirvesi Londra’da Başladı

Çinli işletmelerin küreselleşme sürecine hız vermek amacıyla "Bir Kuşak-Bir Yol" projesi çerçevesinde yapılan 7. Çin-Avrupa İşadamları Zirvesi İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.Başkent Londra'da Çinli işletmelerin küreselleşme...

Çinli işletmelerin küreselleşme sürecine hız vermek amacıyla "Bir Kuşak-Bir Yol" projesi çerçevesinde yapılan 7. Çin-Avrupa İşadamları Zirvesi İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.

Başkent Londra'da Çinli işletmelerin küreselleşme sürecine hız vermek amacıyla 2 gün sürecek Çin-Avrupa İşadamları zirvesi başladı. Zirvenin bu yılki ana teması "'Bir Kuşak-Bir Yol' Stratejisi Altındaki Çin-Avrupa İnovasyon İşbirliği" olarak belirlendi. Zirve sırasında ayrıca, sözleşmelerin imza töreni de düzenlendi. Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) haberine göre, Zirve Eş Başkanı ve Çin Paris Eski Büyükelçisi Wu Jianmin, dün sabah düzenlenen açılış törenindeki konuşmasında, Çin-Avrupa İşadamları Zirvesi'nin, işadamlarına yüz yüze temas fırsatı sağladığını kaydederek şunları aktardı: "Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana 38 yıl geçti. Dışa açılma konusunda yeni bir aşamaya girdik. 2014 yılı, Çin'in dışa açılması için önemli bir dönüm noktası oldu. Çünkü 2014 yılında, Çin'in dış yatırım ölçüsü ilk defa yurtiçi yatırım ölçüsünü geride bıraktı. Bana göre, bu sadece bir başlangıç, çünkü Çinli işletmeler bugün dünyanın her yerine gidiyorlar."

Eski Büyükelçi ayrıca, Çinli işletmelere, yurtdışında tek başına mücadele yerine olgun piyasada yerel aracı kuruluşlardan yararlanmaları önerisinde bulundu.

Zirveye katılan İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown ise "Birkaç yıl önce, Çin 'Barışçı Yükseliş' kalkınma yolunu ileri sürmüştü. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, birlikte kalkınma ve ortak kazanç gibi fikirleri ortaya koydu. Bence, bu yalnız Çin'in hedefi değil, aynı zamanda bizim de hedefimiz ve vizyonumuz. Bu da Çin'le işbirliği yapmamızın nedenidir." ifadelerini kullandı.

Zirveye 500'e yakın Çinli ve Avrupalı siyasi adam, işadamı ve uzman katıldı. Zirve kapsamında düzenlenecek yedi forumda temsilcilerin, "Bir Kuşak-Bir Yol" projesi, yurtdışı finansman ve satın alım ile Çin-Avrupa teknolojik inovasyon işbirliği gibi konuları ele alacağı bildirildi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 144 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA