• Mardin31 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman31 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi: Ahilik Kültür Ve Medeniyetimizin Önemli Mihenk Taşlarından Biridir
23 Mayıs 2016 Pazartesi 16:08

Çiftçi: Ahilik Kültür Ve Medeniyetimizin Önemli Mihenk Taşlarından Biridir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Kırşehir'de 'Kitap Günleri 'etkinliği, Kitap Fuarı açılışı sonrası yaptığı açıklamada, Ahilik kültürünün medeniyetimizin önemli mihenk taşlarından bir tanesi olduğunu...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Kırşehir'de 'Kitap Günleri 'etkinliği, Kitap Fuarı açılışı sonrası yaptığı açıklamada, Ahilik kültürünün medeniyetimizin önemli mihenk taşlarından bir tanesi olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının katkıları, Halk Bankası sponsorluğu ve Kırşehir Belediyesi'nin organizasyonu ile Kırşehir’de 1.'Kitap Günleri 'etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamındaki Kitap Fuarı açılışı sonrasında konuşan Fatih Çiftçi, “Kutlamalar kapsamında ahiliğe ve kutlamalara gereken önem verilememişti. Ahiliğin dünya değeri olması manasında gereken her şey yapılacak. Ahilik kültür ve medeniyetimizin önemli mihenk taşlarından bir tanesidir. Bugüne kadar istenilen önem kutlamalara verilememişti, Bakanlığımızın ve yerel yönetiminde girişimleri sonrasında kutlamalar önem kazandı ve ilkler yapılıyor.” diye konuştu.

Çiftçi, Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesi ve kutlamaların bu alana kaydırılması ile sahip çıkılamayan kutlamaların artık geniş bir platforma yayılacağını kaydetti. Çiftçi, şunları ekledi: “Son yıllarda hükümetimizin ve Belediyemizin aktif bir şekilde bu işe sahip çıkması bu değerimizi bir dünya markası yapma adına önemli çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Bu anlamda da etkinlikler devam ediyor. Bundan sonra da bu etkinlikler aralıksız devam edecek. Ahiliği ve bu değeri dünya markası yapmak için çalışmalarımız devam edecek. İlk defa bu yıl uluslararası düzeyde de bu kutlamalar yapılacak. Yurt dışında Cumhurbaşkanı'nın da programı müsait olursa katılımı ile yurt dışı çalışmaları da devam ettirilecek. Anadolu'da bir medeniyet ve geçmişten gelen değerler var. Bizler de bu değeri devam ettireceğiz. İlkeler ve ahlak kuralları bizim tarihimizde ve medeniyetimizde yeri vardı. Bundan sonra ki süreçte de devam ettireceğiz.”

Cacabey Meydanı'nda oluşturulan ve Kırşehir’de ilk defa yapılan kitap fuarının açılışına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi ve beraberindeki heyet, kitap fuarını gezerek incelemelerde bulundu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 98 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA