• Mardin27 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chp Ve Mhpden İçtüzük Değişikliğine Tepki
11 Temmuz 2016 Pazartesi 17:48

Chp Ve Mhp'den İçtüzük Değişikliğine Tepki

AK Parti'nin TBMM gündemine getirmeyi planladığı, Meclis'te küfür ve kavgaya para cezasını da içeren içtüzük değişikliğine muhalefet partilerinden tepki geldi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında,...

AK Parti'nin TBMM gündemine getirmeyi planladığı, Meclis'te küfür ve kavgaya para cezasını da içeren içtüzük değişikliğine muhalefet partilerinden tepki geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, içtüzüğün Meclis kapanmadan AK Parti tarafından değiştirilmeye çalışılacağını söyledi. İçtüzük değişikliğine anamuhalefet partisi olarak direneceklerini aktaran Özel, "Milletvekilinin söz söyleme hakkına dokundurtmayız" dedi.

AK Parti'nin bu konuda uzlaşı arayışı içinde olması gerektiğini de ifade eden Özel, içtüzüğün muhalefete rağmen değişmesi durumunda parti olarak ne yapacaklarını da şöyle anlattı:

"Halkın kürsü hakkını kısıtlattırmayız. Halkın vekilinin söz söyleme hakkına dokundurtmayız. Ama halkımız için, daha etkin bir yasama için, onların şikayetlerine biz anlayış gösterelim bizim taleplerimize de onlar anlayış göstersin. İçtüzük değişikliği bir partinin demesiyle olmaz. Olursa, tek başına yaparsa, önce demokratik itiraz. Bütün içtüzük kurallarını kullanarak gerekli çabayı sarfetme. Kaba kuvvetse halkımız için göğsümüzü siper etme, halkın kürsüsüne sahip çıkma. Olmadı, kaba kuvvetle yaptılar, bir yandan anayasa mahkemesine itiraz, bir yandan da eski içtüzüğü uygulamak için her gün çatır çatır fiilen kısıtladıkları maddelere uymama. Hodri meydan."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise içtüzük düzenlemesinin amacının muhalefetin sesini kısmak olduğunu iddia etti. Akçay, şunları söyledi:

"Şunu sormak lazım; 317 milletvekili ile hangi kanunu çıkarmak istemişler de çıkaramamışlar. Elbete düzenlenmesi gereken hususlar olabilir. Fakat iktidar grubunda daha çok muhalefetin sesini kısmaya yönelik bir eğilim seziyoruz. Dolayısı ile MHP olarak muhalefetin TBMM'de sesinin kısılmasına yönelik her türlü gayretin karşısında kararlılıkla duracağız. Sadece iktidar kendi gündemini belirleyecek ve zorlayacak, muhalefet de ona uymaya çalışacak. Yok öyle bir şey. Bunu kabul etmek mümkün değil."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 234 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA