• Mardin14 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak10 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chp Milletvekilinden Tiyatro Ve Bale Çıkışı
13 Mayıs 2016 Cuma 11:23

Chp Milletvekilinden Tiyatro Ve Bale Çıkışı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın anlaşılmaz tutumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın anlaşılmaz tutumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ın düğünlerde ve bayramlarda köçek oynatılmasının kültürümüze aykırı olduğu gerekçesiyle bundan böyle köçek oynatılmasını yasaklamasını, oynatan olursa ceza keseceğini beyan etmesinin ardından TBMM’de konuyla ilgili konuşan ve ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tümer, “Bu bahane, yarın resmin, heykelin, klasik batı müziğinin, balenin ve hatta tiyatronun yasaklanmasına da gerekçe olabilir mi?” diye sordu.

Tümer’in yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergede şu sorular yer alıyor:

“Bir yandan Cumhuriyet Devriminin sivil hayatta yansımasını bulan laik modern yaşam şeklini boğmak için zorlama bir Osmanlıcılık, gelenekçilik söylemi sürdürürken Osmanlının son dönemine kadar sarayın en önemli eğlence biçimlerinden biri olup yine Saray’dan sivil hayata yayılan nadir örneklerden biri olan ve Kastamonu eğlence kültürünün önemli bir parçası olan köçek oyunun yasaklanmasının hukuki dayanağı nedir?

Bakanlığınıza bağlı Merkezi ve Yerel Yönetim yetkililerince “geleneklerimize aykırılık, kamu güvenliği, toplumun belli kesimlerinin hassasiyeti” gibi hiçbir hukuki değeri olmayan gerekçelerle kültürel etkinliklerin engellenmesine yönelik uygulamalara karşı açık ve net bir tavır almayı düşünüyormusunuz?

Belediye Başkanının bu antidemokratik ve keyfi tutumu hakkındabir işlem yapacak mısınız?

İktidarınız süresince pek çok kez örneği görülen her hangi bir kurum yöneticisinin tekil tasarrufu olup iktidara maledilemez şeklinde geçiştirilen ancak alınan tepkilere göre izleyen dönemlerde genelleştirilen uygulamalarınız nedeniyle Kastamonu Belediye Başkanının bu tavrının modern yaşam biçimini benimsemiş halk kesimlerinde bunlar “kültürümüzde olmayan şeyler”bahanesiyle yarın Klasik Batı Müziğini, Baleyi de yasaklayacaklar kaygısını yersiz bulabilir misiniz?”Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • El ele tutuşup hayatı paylaştılar
  • Avrasya Üniversitesi’ne Ankara’da büyük ilgi
  • Türkiye, Arnavutluk ile 11. randevuda
  • İŞKUR Kampüste, ADÜ öğrencileriyle buluştu
  • Spor destekli üniversite hazırlık kursu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA